У світі найближчі 30 років буде зростати потреба у соціальних працівниках та у менеджерах у соціальній сфері. Це феномен сучасної цивілізації, що відбиває зростаючу тенденцію гуманізації суспільства, перебудови його на засадах солідарності та соціальної підтримки людей, які її потребують. Соціальний працівник – це соціальний психолог, соціальний педагог і соціальний менеджер, що налагоджує роботу з людьми із розрахунку на найбільш оптимальний соціальний результат.
Колектив кафедри – це професійні цікаві молоді викладачі, доценти – кандидати і доктори наук з державного управління, педагогіки, історії.
Запровадження в МДГУ ім. Петра Могили спеціальності «Соціальна робота» було викликано тим, що система соціального забезпечення, яку Україна з набуттям незалежності отримала у спадок, не могла задовольнити зростаючі потреби населення у соціальній підтримці. Усвідомлюючи нагальність вищезазначеної проблеми, у лютому 2001 року Миколаївська філія НаУКМА і головне управління праці та соціального захисту населення Миколаївської облдержадміністрації уклали Угоду про підготовку та працевлаштування фахівців для роботи в системі соціального захисту населення, пенсійних фондах, службах зайнятості та інших державних виконавчих службах. Це єдина в університеті спеціальність, яка була утворена Головним управлінням праці та соціального захисту населення для забезпечення потреб галузі.
Вищий навчальний заклад рішенням ДАК України від 2 липня 2001 року отримав ліцензію на підготовку бакалаврів із спеціальності «Соціальна робота». З 2004-2005 навчального року в МДГУ ім. Петра Могили запроваджено підготовку фахівців із соціальної роботи за вечірньою формою навчання на базі факультету післядипломної освіти. З 2007 навчального року в ЧДУ ім. Петра Могили почали готувати соціальних працівників освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр», які отримують професійну кваліфікацію «менеджер у соціальній сфері».
Бакалаври соціальної роботи та магістри соціальної роботи з професійною кваліфікацією «менеджер у соціальній сфері» очної та заочної форми навчання готуються для роботи органах державної влади (Міністерство соціальної політики, Головне управління праці і соціального захисту населення, Пенсійний фонд тощо) і місцевого самоврядування (державний службовець, посадова особа місцевого самоврядування); Збройних силах України, Національній Поліції, пенітенціарних закладах (соціальний психолог, соціальний працівник); неурядових організаціях, бізнес-структурах (кейс-менеджер); міжнародних організаціях і соціальних фондах (соціальний консультант); в закладах освіти дошкільного і шкільного рівнів (соціальний педагог); університетах (викладач) та дослідницьких центрах (дослідник, аналітик); об’єднаних територіальних громадах, політичних партіях (соціальний консультант); закладах охорони здоров’я (соціальний терапевт). Під час навчання студенти мають можливість безкоштовного стажування закордоном (Польща, Німеччина), проходити практику в органах державної влади, місцевого самоврядування, бізнес-структурах; вести активну громадську і наукову діяльність. Студенти отримують професійні навички: кейс-менеджмента, wellness консультування, соціальної анімації з молоддю, розробки і проведення тренінгів, соціальних акцій, фандрейзінгу для громадської та управлінської діяльності, написання і реалізації соціальних проектів та грантів, вільного володіння двома іноземними мовами, комунікації з різними категоріями людей.
Наукова робота
Завідувач кафедри та викладачі ведуть активну науково-дослідну роботу. Вони проходили наукові стажування в закордонних університетах:
Палагнюк Ю. В. – в Оксфордському університеті (Великобританія), у Сілезькому університеті (Польща), в університеті Саарланда (Німеччина), у Центральноєвропейському університеті (Угорщина), в університеті Бухаресту (Румунія), у Тбіліському державному університеті імені Іване Джавахішвілі (Грузія), у Норвезькому інституті міських і регіональних досліджень та Асоціації міст і громад Норвегії (Норвегія), в Університеті Інституту Лісабона (Португалія).
Сай Д. В. – в Університеті Тафтс (США), у дослідницьких центрах Польщі, Португалії, Німеччини.
Акімова Т. Ю. – у Центрі східноєвропейських досліджень (Литва) у Варшавському університеті (Польща).
Сургова С.В., Файчук О.Л., Костєва О.Л., Чубук Р.В., Полторак Л.Ю. – у Вищій технічній школі в Катовіцах (Польща). Отримано: Cernificate of Attendance 2-nd International Scientific Cjnference. 180 годин.
Члени кафедри беруть участь у розробці та реалізації наукових проектів за кошти державного бюджету, а також міжнародних організацій.
Палагнюк Ю. В. – член спеціалізованої вченої ради із захисту кандидатських та докторських дисертацій з державного управління; член спеціалізованої вченої ради із захисту кандидатських дисертацій з політології.
Керівник НДР – Палагнюк Ю.В., доктор наук з державного управління, завідувач кафедри соціальної роботи, управління і педагогіки Навчально-наукового інституту публічного управління і адміністрування.
Члени НДР з кафедри соціальної роботи, управління і педагогіки Навчально-наукового інституту публічного управління і адміністрування:
Виконавці – Палагнюк Ю. В. (доктор наук з державного управління, завідувач кафедри соціальної роботи, управління і педагогіки Навчально-наукового інституту публічного управління і адміністрування), Сай Д.В. (кандидат педагогічних наук, доцент б.в.з).
Кафедра щороку організовує і проводить міжнародні, всеукраїнські конференції та конференції молодих учених.
У 2016, 2017 і 2018 рр. кафедра організувала і провела Міжнародну науково-практичної конференцію «Реалізація євроінтеграційної політики України: суспільно-політичний та безпековий аспект» (у рамках «Ольвійського форуму»), за результатами яких видано програму конференції та тези. Організовано та проведено конференцію, присвячену 100-річчю Всеукраїнського Товариства Червоного Хреста (2018).
Кафедра є співорганізатором міжнародної науково-практичної конференції «Соціальна робота: становлення, перспективи, розвиток» (Львів, 2018), «Сучасні оцінки наслідків радіаційних аварій: радіоекологічні, медичні, соціальні аспекти» (Миколаїв, 2016). У 2016 р. організовано і проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію молодих вчених «Реалізація євроінтеграційної політики України: суспільно-політичний та безпековий аспекти», а також студентську науково-практичну конференцію «Реалізація євроінтеграційної політики України: суспільно-політичний та безпековий аспекти», за результатами яких видано програму, тези і збірник статей.
05 червня 2019 року кафедрою соціальної роботи, управління і педагогіки організовано і проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Залучення патріотично активної молоді до розвитку громадянського суспільства як чинник соціальної безпеки України».
Конференція проходила в рамках роботи Міжнародної науково-практичної конференції «Ольвійський форум-2019: стратегії країн Причорноморського регіону в геополітичному просторі» та в межах гранту Міністерства освіти та науки України з наукової роботи молодих учених.
2 грудня 2019 року проведено науково-практичну конференцію «Лісабонський договір – 10 років після набуття чинності. Що змінилося у функціонуванні ЄС?». Конференція проходила в рамках Всеукраїнської щорічної науково-методичної конференції «Могилянські читання – 2019» та проекту програми Еразмус+ Жан Моне Модуль 610664-EPP-1-2019-1-UA-EPPJMO-MODULE “Управління в ЄС та політика європейської інтеграції”.
Студенти спеціальності «Соціальна робота» також активно залучаються до науково-дослідної роботи завдяки написанню магістерських робіт під керівництвом досвідчених викладачів кафедри соціальної роботи, управління і педагогіки. Про це свідчать серйозність розроблених тем та результати захистів.
Студенти беруть участь у конкурсі студентських наукових робіт, у конференціях, публікують тези до конференцій, статті у студентському збірнику статей та у фахових збірниках у співавторстві з керівниками.
У рамках проведення місячника кафедри відкрито «Студентський науковий офіс» (Керівники гуртка: Палагнюк Ю.В., Попова Т.С., Сургова С.Ю., Чубук Р. В.). Студентський науковий офіс являє собою творчий колектив студентів, які об’єднані з метою якісної підготовки фахівців вищої кваліфікації, формування у них первинних систематизованих навичок науково-дослідної роботи та вмінь застосовувати їх в практичній діяльності. Робота студентського наукового офісу покликана стимулювати активну творчу працю студентів у процесі навчання і оволодіння спеціальністю, виявляти серед них найбільш обдарованих, створювати умови для їх творчого зростання.
Міжнародна наукова співпраця
За ініціативою кафедри соціальної роботи, управління і педагогіки та за її реалізації підписано договір про співпрацю між Вищою технічною школою в Катовіцах та ЧНУ імені Петра Могили у 2019 року.
Студенти спеціальності розробляють і проводять різні соціальні акції, є членами волонтерського клубу «Щирі серця», мають високу соціальну та громадську активність.
Протягом останнього навчального року проведено «Конкурс фоторобіт студентів» (грудень 2017 року); тренінги з «Надання першої домедичної допомоги» (грудень 2017 та березень 2018 року); проведено відкриту лекцію психолога міжнародної організації «Лікарі без кордонів» Лізи Ворн на тему «Надання першої психологічної допомоги під час катастроф»; «Супровід осіб з інвалідністю» (травень 2018); відбулась презентація проекту «Доступний туризм» за участю мера міста Вознесенська. Організовано поїздки студентів з культурно-просвітницькою метою до Ташкенського лісу (Миколаївська обл.) (вересень 2017 року), м. Чернівці (Чернівецький національний університет) та м. Кам’янець-Подільський (листопад 2017 року).
Кафедра активно співпрацює із загальноосвітніми школами Миколаєва та області.
Розпочато роботу з випускниками спеціальності (сформовано списки випускників кафедри соціальної роботи, починаючи з 2005 року (І випуск бакалаврів соціальної роботи) по роках, групах, освітньо-кваліфікаційних рівнях, розроблено проект Положення про асоціацію випускників факультету соціології, розроблено сценарій проведення Дня зустрічі випускників факультету, створено базу даних випускників кафедри, налагоджено зв’язок з випускниками). У 2018 році проведено першу зустріч-конференцію випускників спеціальності «Соціальна робота».
Контактні дані:
+3 (0512) 76-92-82
social.work@chmnu.edu.ua
Викладач | Науковий ступінь, вчене звання | Посада | Контакти |
Палагнюк Юліана Вікторівна | доктор наук з державного управління, професор | Завідувач кафедри | Yuliana.Palagnyyuk@chmnu.edu.ua (0512) 76-92-82 Профіль у Google Академії 063-220-84-56 |
Чубук Руслан Валентинович | кандидат педагогічних наук | доцент | Ruslan.Chubuk@chmnu.edu.ua (0512) 76-92-82 Профіль у Google Академії 066-947-41-47 |
Сургова Світлана Юріївна | кандидат педагогічних наук | доцент | Svetlana.Surgova@chmnu.edu.ua (0512) 76-92-82 Профіль у Google Академії 099-295-36-78 |
Малиновська Наталя Леонідівна | кандидат історичних наук | доцент | Natalia.Malynovska@chmnu.edu.ua (0512) 76-92-82 Профіль у Google Академії 066-268-21-78 |
Сай Дмитро Вікторович | кандидат педагогічних наук | доцент | Dmytro.Say@chmnu.edu.ua (0512) 76-92-82 Профіль у Google Академії 066-147-42-64 |
Файчук Олена Леонідівна | кандидат педагогічних наук | доцент | Olena.Faichuk@chmnu.edu.ua (0512) 769282 Профіль у Google Академії 096-90-15-531 |
Костєва Тетяна Богданівна | кандидат педагогічних наук | доцент | tetyana910@gmail.com (0512) 76-92-82 Профіль у Google Академії 073-1769-699 |
Акімова Тетяна Юріївна | кандидат наук з державного управління | доцент | tanjaskiba@chmnu.edu.ua (0512) 76-92-82 Профіль у Google Академії 097-67-78-370 |
Полторак Любов Юріївна | кандидат педагогічних наук | старший викладач | Lubov.Poltorak@chmnu.edu.ua (0512) 76-92-82 Профіль у Google Академії 063-74-13-410 |
Мостова Наталія Геннадіївна | – | провідний фахівець | Socrob1@ukr.net (0512) 76-92-82 050-394-64-90 |