Інклюзивна освіта


Порядок супроводу (надання допомоги) осіб з інвалідністю та інших мало мобільних груп населення в Чорноморському національному університеті імені Петра Могили

З 2009 року наш Університет проводить набір абітурієнтів з обмеженими фізичними можливостями на контракт, який за умови успішного оволодіння навчальної програми та складання сесій, сплачує Фонд соціального захисту інвалідів.

Координаційний центр з питань навчання студентів з обмеженими
фізичними можливостями на контрактній основі за рахунок коштів
ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ІНВАЛІДІВ

Процес навчання людей із функціональними обмеженнями тісно пов’язаний із процесом їх соціалізації упродовж усього життя. Тому інтеграція таких людей у навчальний процес суттєво полегшує їх подальшу інтеграцію у суспільство, оскільки передбачає спільне навчання людей із інвалідністю з іншими людьми.

Задля компенсації функціональних обмежень, що впливають на якість навчання студентів з інвалідністю та надання необхідної підтримки  в інтегрованому освітньому середовищі університету передбачений супровід навчання студентів з інвалідністю.

Психологічний супровід студентів з особливими потребами в рамках інклюзивної освіти відбувається в Центрі соціально-психологічної підтримки ЧНУ імені Петра Могили в індивідуальній та груповій формах. Найчастіше студентам зручніше працювати з психологом наодинці, проте однією з задач психолога являється й допомога такому студенту комфортно почувати себе і в будь-якій групі, тому включення в групову психологічну роботу здійснюється поступово, в темпі зручному для студента      з          особливими         потребами.

Найважливішими темами для роботи тут стають самосприйняття, впевненість, адекватна самооцінка та сприйняття власного потенціалу, стресостійкість, ефективна соціальна взаємодія, навички емоційної саморегуляції, зниження тривожності та подолання страхів та інші.
Найважчим кроком для студентів з особливими потребами являється взагалі дійти до психолога в Центр та почати говорити про себе та свої труднощі. Проте цей крок дуже важливий і з точки зору відповідальності за своє життя та можливості зайняти активну життєву позицію.

В університеті створені всі умови для комфортного навчання людей з інвалідністю – є пандуси, спеціальні аудиторії, спеціалізовані кімнати особистої гігієни, надається психологічна підтримка, є можливість взяти участь в різних навчальних проектах і молодіжних ініціативах. З 2011 року на базі університету було впроваджене віртуальне освітнє середовище Moodle з метою надання можливості дистанційного навчання студентам з інвалідністю.


Пандус – прикраса входу до головного корпусу

 


Металевий пандус, збудований біля корпусу № 4


Чоловіча кімната особистої гігієни для маломобільних осіб

 


Жіноча кімната особистої гігієни для маломобільних осіб

 

На базі університету змогли отримати освіту понад 300 студентів з особливими освітніми потребами. Станом на 2017-2018 навчальний рік в ЧНУ імені Петра Могили навчаються близько 100 студентів з особливими освітніми потребами. На сьогодні ми маємо  74 студента з інвалідністю, які навчаються на різних факультетах університету.

З відкриття факультету «Фізичного виховання і спорту» є можливість отримання професійної освіти для учасників «Інваспорту». Серед наших студентів 23 переможця параолімпійських ігор чемпіонатів Європи та світу. Основними напрямами інваспорту є: плавання, фехтування, греко- римська боротьба та інші.

5 студентів із вадами слуху які також є учасниками Інваспорту у 2018 року здобули перший (бакалаврський) ступінь за спеціальністю «Спорт».

 

Студент Бойко Геннадій Романович, майстер спорту України міжнародного класу

Чемпіон літніх Паралімпійських ігор 2012 року в Лондоні

та дворазовий чемпіон літніх Паралімпійських ігор 2016 року в Ріо-де-Жанейро

 

Студент Науменко Олег Сергійович, майстер спорту України міжнародного класу

Фехтувальник на візках, багаторазовий чемпіон України,

бронзовий призер XV Паралімпійських ігор у Ріо-де-Жанейро

 

Студент Антипенко Віктор Олександрович 

Срібний та бронзовий призер Дефлімпійських ігор з вільної боротьби та греко-римської боротьби

 

Особистим досягненням адміністрації Університету є налагодження роботи у сфері інклюзивної освіти, а саме навчання осіб з обмеженими фізичними можливостями на контрактній основі за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів. Саме ця Програма впроваджена Державною службою у справах ветеранів та інвалідів, за умови успішного складання іспитово-залікових сесій, дозволяє особам з інвалідністю отримати не лише безкоштовно вищу освіту, але й безоплатно мешкати у гуртожитках Університету.

Вищезазначена Програма діє на підставі укладання тристоронніх договорів між Університетом, Фондом та студентом. Звернемо увагу на те, що на оплату за навчання та проживання у гуртожитках укладаються різні договори, але пов’язані між собою. В першу чергу укладаються договори про відшкодування витрат за навчання, а потім на базі вищезазначеного укладається договір про відшкодування витрат за проживання у гуртожитку.

Для навчання за вищезазначеною Програмою абітурієнти під час вступу до ЧНУ імені Петра Могили повинні :

1. Надати пакет документів на вступ до вузу у встановлені Правилами прийому строки, зарахування у склад студентів;

2. Подати пакет документів у Фонд соціального захисту інвалідів:

  • паспорт та ідентифікаційний код ( копії);
  • сертифікат (сертифікати) зовнішнього незалежного оцінювання (для вступників на основі ПЗСО) 2016, 2017 або 2018 років (оригінал). Сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання з іноземної мови тільки за 2018 рік; за бажанням, абітурієнт може брати учать у конкурсі на 3 спеціальності (за наявності необхідних сертифікатів);
  • Копії документів про освіту;
  • копія довідки МСЕК або ЛКК (для неповнолітніх) про встановлення інвалідності;
  • копія індивідуальної програми реабілітації (оновлюється, корегується, пролонгується один раз на два роки);
  • копія пенсійного посвідчення;
  • копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

4. Отримання згоди Фонду, підписання договору про навчання.

5. Навчання у вузі та отримання диплому. Оплату за навчання здійснює Фонд.

Після успішного закінчення кожного семестру особи, які навчаються за рахунок коштів Фонду, зобов’язані надати координатору копію залікової книжки завіреної деканатом мокрою печаткою та підписом декана. Окрім цього студенти, які навчаються за Програмою після успішного закінчення кожного семестру зобов’язані підписати акти виконаних робіт за навчання, а також для осіб, які мешкають у гуртожитках за проживання в них.

 

ВІР У СЕБЕ, а ми ПІДТРИМАЄМО!!!

 

Присяжнюк Наталія  Станіславівна

Провідний фахівець Центру

(координатор з питань набору, навчання та сприяння працевлаштуванню студентів-інвалідів)

Телефон: (096) 348-19-54

Електронна адреса:  centerchnu@gmail.com

Події та оголошення


липня
31
Запрошуємо до участі у Всеукраїнському конкурсі проектів документальних анімаційних роликів «Кібербулінг. Як я перестав/перестала бути жертвою»

Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UAспільно з УАнімА оголошує Всеукраїнський конкурс проектів документальних анімаційних роликів «Кібербулінг. Як я перестав/перестала бути жертвою», заснованих на реальних життєвих історіях. Кінцевий термін подання конкурсних робіт – 31 липня. Три переможці конкурсу отримають винагороду …

липня
19
Уряд Казахстану надає 160 стипендій на навчання у вишах

Як повідомляється на офіційному сайті МОН, українцям пропонують подати заявку на безкоштовне навчання у вишах Казахстану. У межах програми передбачається розподіл 160 стипендій, серед яких 25 місць для бакалаврів, 125 – для магістрів, 10 – для докторів філософії. Прийом заявок …

червня
17
Від ідеї до бізнесу всього за 1 місяць: відкрито набір на тренінгові програму

Веб-журнал «Світ Фентезі» оголошує конкурс фантастичних оповідань, присвячений українським містам! Пропонуємо вам звести руки над клавіатурою і показати, що наші міста сповнені магії, химер та загадок, не менш, ніж нью-йорки і лондони. За результатами конкурсу буде видана збірка. Перші три …