![]() |
Опанасенко Людмила Анатоліївна
начальник центру, кандидат психологічних наук, старший викладач, психолог-консультант, тренер, профорієнтолог 10-103 |
![]() |
Захарова Лада Германівна
викладач, психолог-консультант, тренер 4-107 |
![]() |
Деркач Анна Вікторівна
викладач, психолог-консультант, тренер 4-107 |
![]() |
Буй Дарія Володимирівна
викладач, психолог, тренер, автор та ведуча соціально-психологічних ігор 10-103 |
![]() |
Авраменко Юлія Андріївна
провідний фахівець Центру (координатор з питань сприяння працевлаштуванню студентів) 10-103 |
![]() |
Гава Катерина Олександрівна
провідний фахівець Центру 10-103 |
Співробітники Центру ведуть активну науково-дослідницьку роботу, займаючись вивченням актуальних питань функціонування психологічної служби сучасного ЗВО. Результати їхніх наукових напрацювань систематично презентуються на міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференціях, круглих столах, семінарах. У 2021 р. наукова діяльність фахівців Центру була представлена на таких заходах:
У березні 2021 р. співробітниками Центру підготовлено до друку матеріали онлайн-круглого столу «Технології соціально-психологічної підтримки молоді з обмеженими функціональними можливостями: досвід та перспективи співпраці Україна / Грузія», до яких увійшли: тези доповідей учасників круглого столу та презентаційні матеріали доповідачів.
3 липня 2021 р. Центр виступив організатором круглого столу «Психологічна служба закладу вищої освіти: пріоритетні завдання та кращі практики у формуванні конкурентоздатних фахівців» та виставки авторського психологічного інструментарію (3 липня 2021 р., м. Миколаїв). Захід був проведений за участі голови та членів Асоціації психологів ЗВО України (дивізіон Національної асоціації психологів).
У роботі круглого столу взяли участь представники Миколаївських ЗВО (Відокремлений підрозділ «Миколаївська філія Київського національного університету культури і мистецтв», Миколаївський національний університет імені В. О. Сухомлинського, Миколаївський національний аграрний університет, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова; викладачі та фахівці психологічних служб ЗВО з інших областей України (Український навчально-методичний центр практичної психології та соціальної роботи НАПН України, Буковинський державний медичний університет, Вищий навчальний приватний заклад «Дніпровський гуманітарний університет», Державний заклад «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського», Державний університет «Одеська політехніка», Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, Національний технічний університет України «Київський політехнічний університет імені Ігоря Сікорського», Одеський державний аграрний університет, Полтавська державна аграрна академія, Сумський державний університет, Таврійський державний агротехнічний університет імені Дмитра Моторного, Фаховий коледж вимірювань Державного університету інтелектуальних технологій і зв’язку, Херсонська державна морська академія, Херсонський державний аграрно-економічний університет, Херсонський державний університет, Чорноморський морський фаховий коледж Одеського національного морського університету та ін.
Упродовж 2021 р. викладачами центру здійснено апробацію авторського психологічного інструментарію та отримано авторські права на набір метафоричних асоціативних карт «Без меж», набір коучингових карт «Вгору», психологічну настільну гру «Лабіринт успіху» (розробник: Д. В. Буй), техніку для роботи з цілепокладанням «Я хочу, можу, буду», технологію розвитку психологічної структури навчального цілепокладання у старшокласників (розробник: Л. А. Опанасенко), інструкцію до технології «Психологічна платформа модерації» (розробники: І. М. Кучманич, Л. А. Опанасенко).
Співробітниками Центру упродовж 2021 р. організовано та проведено низку тренінгів, майстер-класів, семінарів навчально-методичного характеру, спрямованих на підвищення ефективності освітнього процесу в університеті загалом та психологічної компетентності викладачів зокрема, а саме:
Викладачі-психологи Центру систематично підвищують власний рівень професійної підготовки та беруть участь у курсах, семінарах, тренінгах, вебінарах, спрямованих на розвиток їхніх професійно-важливих якостей та набуття актуальних компетенцій. У 2021 р. вони стали активними учасниками наступних заходів:
Центр активно долучається до розробки та упровадження соціально-орієнтованих проєктів.
26 березня 2021 р. відбулося відкриття проєкту Громадського бюджету м. Миколаєва, спрямованого на сприяння соціалізації та працевлаштування молоді з інвалідністю «Миколаїв – місто можливостей». У заході взяли участь: Л. П. Клименко – ректор ЧНУ імені Петра Могили, Г. Л. Норд – директор ННІПО ЧНУ імені Петра Могили, С. М. Бондаренко – директор Міського територіального центру соціального обслуговування, Л. Г. Алпєєва – заступник директора Миколаївського обласного центру зайнятості, І. К. Чекарь – директор Миколаївського відділення фонду соціального захисту інвалідів, Н. А. Сараєва та О. В. Партенадзе – автори проєкту, психологи-практики, волонтери проекту, молодь з інвалідністю, яка проживає в м. Миколаєві, їхні батьки, студенти університету. У межах проєкту на базі університету проводяться тренінги, майстер-класи, психологічні ігри, групи психологічної підтримки, заняття хенд-мейд майстерні для молоді з інвалідністю. Завершення проекту: грудень 2021 р.
У листопаді 2021 р. Центр координує реалізацію проекту Громадського бюджету м. Миколаєва «Мотиваційні тренінги для школярів «Чи є життя без лихослів’я», «Медіаграмотність», «Булінг», «Знайди себе», організовуючи та проводячи інтерактивні лекції для учнів 8-11 класів шкіл міста. Проєктом передбачено охоплення 1200 Миколаївських школярів.
Центр активно сприяє соціалізації та поширенню вищої освіти серед молоді з інвалідністю, співпрацюючи з державними установами та громадськими організаціями, які безпосередньо взаємодіють з цією соціальною категорією. Сьогодні в університеті навчається 48 студентів з особливими освітніми потребами. Інклюзивний напрямок діяльності Центру спрямований на забезпечення гідних умов навчання для студентів з особливими освітніми потребами в інтегрованому освітньому середовищі, на посилення особистісних ресурсних можливостей молоді з інвалідністю.
У роботі з молоддю з інвалідністю співробітниками центру особлива увага приділяється питанням соціальної, психологічної та професійної адаптації. Для роботи зі студентами використовується сучасний психологічний інструментарій та інтерактивне обладнання.
Фахівці Центру не тільки акумулюють власний досвід, а й діляться своїми напрацюваннями з фахівцями-практиками соціологічного спектру. Так, 22 січня 2021 р. Л. Г. Захарова та Н. В. Сараєва взяли участь в онлайновому семінарі-практикумі «На шляху до інклюзії» для фахівців КУ ІРЦ Вознесенської міської ради та презентували досвід розбудови інклюзивного простору в університеті. 5 квітня 2021 р. Л. А. Опанасенко та Ю. А. Авраменко долучилися до роботи VІІ Всеукраїнського форуму взаємодії та розвитку в Миколаївській області з метою презентації досвіду реалізації в ЧНУ імені Петра Могили соціальних ініціатив, що передбачають інклюзію.
У Центрі упродовж 2021 р. були організовані інклюзивні культурно-масові заходи, серед яких варто відзначити наступні:
1) відкриття 7 червня 2021 р. виставки творчих робіт «У барвах мрій» вихованців Миколаївського міського центру комплексної реабілітації дітей з інвалідністю «Цвєтік-Сєміцвєтік»;
2) проведення 13 жовтня 2021 р. благодійного ярмарку виробів молоді з інвалідністю.
У вересні 2021 р. Центр був долучений до проведення обстеження та оцінки ступеня безбар’єрності університету для осіб з інвалідністю Виконавець: Л. Г. Захарова.
За ініціативи Л. Г. Захарової на базі Центру 29 вересня 2021 р. було проведено онлайновий тренінг-семінар для студентів і зацікавлених осіб на тему: «Юридичні аспекти працевлаштування молоді з інвалідністю» із залученням юриста ВГО «Національна асамблея людей з інвалідністю України» О. Полозюка, а 5 жовтня 2021 р. – семінар для представників структурних підрозділів університету щодо доступу та можливостей використання послуги перекладу жестової мови за допомогою СЕРВІСУ УТОГ.
Протягом 2021 р. фахівцями Центру проведено 2 соціально-психологічних опитування, спрямованих на вивчення актуальних проблем працевлаштування молоді з інвалідністю. До опитування було залучено 151 молодих людей з інвалідністю та 50 роботодавців м. Миколаєва.
На початку лютого 2022 року проведено семінар-практикум “Нові умови участі у програмах академічної мобільності. Еразмус+". На ньому була надана інформація щодо змін в програмі академічної мобільності Еразмус+ на 2022-2027 рр., у якій велику частину фінансування Європейський Союз виділяє на студентів з інвалідністю, а також на інклюзивне навчання.
При переживанні студентами та співробітниками університету різних життєвих ситуацій і труднощів, пов’язаних з освітнім процесом чи
міжособистісною взаємодією, часом виникає необхідність у допомозі психологів-консультантів.
Співробітники Центру надають безкоштовні індивідуальні та групові онлайн/офлайн консультації усім учасникам освітнього процесу, які звертаються за таким видом психологічної допомоги. Консультаційні послуги надаються з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Для отримання психологічної допомоги Вам необхідно скористатися зручним способом, а саме:
На базі Центру також функціонують групи психологічної підтримки. Їхнє основне завдання – створення простору для щирого спілкування, обміну переживаннями, почуттями, обговорення подій минулого, сьогодення та планів на майбутнє.
Відповідно до розкладу занять академічних груп, викладачі Центру проводять тематичні тренінгові заняття для студентів 1-6 курсів та здобувачів PHd:
Завдяки тренінговим заняттям, студенти мають змогу набути важливих соціально-психологічних компетенцій, необхідних для успішної професійної діяльності та особистісної самореалізації.
Користуються попитом навчальні тренінги для майбутніх фахівців психологів і соціальних працівників. Упродовж лютого 2021 р. для них було проведено низку занять:
Важливу розвивальну функцію у роботі зі студентами реалізують спеціально організовані ігрові тренінгові заняття. Упродовж 2021 р. було проведено такі психологічні ігри:
Упродовж 2021 р. було організовано навчання для усіх охочих студентів із розвитку Soft skills. Перша хвиля учасників розпочала навчання 21 січня 2021 р., а друга – 10 листопада 2021 р.
Викликають зацікавлення у студентів університету тренінги з використанням арттерапевтичних технік. Приводом для організації таких занять є переживання сильних негативних емоцій і потреба у відновленні внутрішніх ресурсів.
Співробітниками Центру, відповідно до плану роботи у 2021 р., організовано діагностичні зрізи з таких питань:
![]() |
![]() |
З метою проведення інформаційної кампанії, спрямованої на протидію булінгу та дискримінації в університеті, зокрема та попередженню негативних соціальних явищ загалом, фахівцями Центру систематично проводяться зустрічі зі студентським активом, до яких варто віднести такі:
На інформаційних дошках усіх структурних підрозділів університету систематично висвітлюється інформація про порядок реагування на випадки булінгу, дискримінації та сексуальних домагань, а також розміщується інформація про надання безкоштовної психологічної допомоги співробітниками Центру.
Для запобігання явища емоційного вигорання серед викладачів Л. Г. Захаровою проводяться балінтовські групи. Так, наприклад, 23 листопада 2021 р. було проведено 2 заняття для різних груп викладачів, спрямовані на зниження рівня професійного стресу та емоційного вигорання при переході з дистанційної на змішану форму навчання.
Центр багато уваги приділяє профорієнтаційній роботі серед юнацької молоді м. Миколаєва та Миколаївської області. З метою створення відкритого інформаційного простору для потенційних абітурієнтів, для надання дієвої допомоги старшокласникам у свідомому виборі професійного шляху у 2021 р. Центр був організатором та учасником таких заходів:
Центр є організатором індивідуальних, мікро-групових, групових та масових заходів, спрямованих на працевлаштування студентської молоді та випускників університету.
У 2021 р. фахівцями Центру було подано понад 70 оголошень про актуальні вакансії в м. Миколаєві на інформаційних стендах, офіційних сторінках у соціальних мережах та Телеграм-каналі. Роботодавцями, які звернулися за пошуком працівників, є державні та приватні структури. У жовтні 2021 р. вперше до Центру з пропозицією про вільні вакансії звернулися члени Асоціації випускників університету. 26 січня та 11 листопада 2021 р. Центром було організовано збір резюме студентів, які шукають роботу, 18 листопада 2021 р. оголошено конкурс на креативне резюме серед студентської молоді.
З 19 по 23 квітня 2021 р. було організовано та проведено Тиждень кар’єри 2021«Могилянський PROFISTART», до якого увійшли наступні заходи:
На основі співпраці з Миколаївським обласним центром зайнятості на базі Центру у 2021 р. було організовано та проведено низку інтерактивних занять «Основи кар’єрного консультування». Тренерами виступили: Н. Русанова (начальник відділу профорієнтації Миколаївського обласного центру зайнятості) та Л. Опанасенко (начальник Центру).
У жовтні 2021 р. Центр був залучений до організації участі студентів університету в навчальному тренінгу по підготовці тренерів «Шукаєш роботу? Спробуй свої сили». Організатор: Миколаївський фонд «Любисток». Мета навчання: підвищення обізнаності молоді щодо основних правил безпеки, можливостей безпечного працевлаштування, міграції в Україні та за кордоном. За результатами участі у даному проєкті його учасниця, студентка-волонтерка університету А. Бахтій 29 листопада 2021 р. провела заняття для усіх зацікавлених на тему «Шукаєш роботу? Подбай про свою безпеку».
Центр сприяє розвитку соціальних ініціатив, різноманітних проєктів в молодіжному середовищі.
На початку 2021 р. функціонували традиційні для діяльності Центру клуби: «Клуб фахового зростання» (керівник: А. В. Деркач); «Школа студентів волонтерів-профорієнтологів» (керівник: Л. А. Опанасенко); волонтерський клуб «Інклюзія» (керівник: Л. Г. Захарова). Згодом їх змінили нові студентські об’єднання. Так, 4 березня 2021 р. відбулося відкриття нового психологічного студентського клубу «За лаштунками свідомості». Психолог-керівник: Л. Г. Захарова. 13 вересня 2021 р. – відкриття психологічного студентського клубу «Метафора». Психолог-керівник: А. В. Деркач. 26 жовтня 2021 р. – відкриття психологічного клубу з розвитку креативності «Від ідеї до реалізації». Психолог-керівник: Д. В. Буй.
Усім учасникам волонтерського руху в університеті по завершенню заходів, до яких долучені студенти, видаються подяки та грамоти. Так, наприклад, 3 березня 2021 р. відбулося урочисте вручення подяк студентам-волонтерам, задіяним в організації конвокації магістрів, 27 травня 2021 р. – вручення подяк волонтерам-профорієнтологам, залученим до проведення Дня відкритих дверей, 22 жовтня 2021 р. – вручення подяк волонтерам, задіяним у благодійному ярмарку виробів молоді з інвалідністю.
Найбільш продуктивним у 2021 р. напрямком діяльності студентів-волонтерів стало їхнє залучення до роботи з молоддю з ментальними порушеннями в рамках проекту Громадського бюджету м. Миколаєва «Миколаїв – місто можливостей». 4 студентів, а саме: Т. Бусько, Д. Руснак, К. П’яткова, Р. Головін (студенти 2 курсу спеціальності «Психологія») протягом березня-листопада 2021 р. надавали соціально-психологічну допомогу учасникам проекту та їхнім батькам під час спеціально організованого для них навчання на базі університету.
Ю. А. Авраменко у 2021 р. створила та модерує Телеграм-канал «Волонтерський центр» для студентів, які зацікавлені у різних видах соціальної активності. Наразі його учасниками є 205 осіб, які активно відгукуються на заходи, що проводить Центр.
Долучитися до спільноти Волонтерів у Телеграм можна за посиланням
Чорноморський національний університет імені Петра Могили запрошує старшокласників на тренінги з особистісного розвитку та профорієнтації. Детальніше за посиланням.
4 корпус, ауд. 4-107,
+380 512 76-71-80
10 корпус, ауд. 10-103.
+380 512 76-92-84
centerchnu@gmail.com
Instagram
Facebook
У Чорноморському національному університеті імені Петра Могили на базі Навчально-наукового інституту післядипломної освіти 13 грудня 2013 р. створено Навчально-науковий центр соціально-психологічної підтримки, професійного розвитку та сприяння працевлаштуванню.
Мета діяльності Центру: психологічне забезпечення та підвищення ефективності навчально-виховного процесу засобами сучасних соціономічних практик; захист психічного здоров’я і соціального благополуччя студентів, викладачів, співробітників університету та інших зацікавлених осіб.
До провідних завдань Центру належать:
Відповідно до окреслених завдань, Центр є поліфункціональним, а тому здійснює свою діяльність у різних напрямках:
Центр активно співпрацює з міськими та районними управліннями освіти, навчальними закладами та інклюзивно-ресурсними центрами, органами охорони здоров’я, праці та соціального захисту населення, сім’ї, молоді та спорту, центрами зайнятості, підприємствами та установами, громадськими організаціями, засобами масової інформації.
Центр бере участь в міжнародних проєктах та проєктах Громадського бюджету м. Миколаєва, що забезпечує укріплення іміджу ЧНУ імені Петра Могили.
Запрошуємо на День відкритих дверей на факультеті фізичного виховання і спорту ЧНУ імені Петра Могили! Коли? – 07 липня 2022 Початок о 15.00 Де? – Онлайнова зустріч Ідентифікатор конференції: 3106988262 Пароль: JP1aZb Майбутні студенти, Факультет фізичного виховання і спорту ЧНУ …
Кафедра екології ЧНУ імені Петра Могили запрошує на семінар-практикум “Як писати мотиваційний лист”. Коли? – 4 липня (понеділок) 2022 року. Початок о 17:00. Де? – Платформа Zoom Ідентифікатор конференції: 835 5670 0990 Код доступу: Db05xH Цільова аудиторія: втупники на магістерські …
Факультет комп’ютерних наук Чорноморського національного університету імені Петра Могили запрошує абітурієнтів на онлайн-зустріч. Коли? – 5 липня 2022. Початок об 11:00. Де? – Онлайнова зустріч. Під час заходу можна дізнатися про ряд важливих питань, зокрема: –особливості освітніх програм та спеціальностей; …