Кафедра англійської філології


Навчальна діяльність

Кафедра англійської філології є випусковою кафедрою з підготовки фахівців зі спеціальності «Філологія», спеціалізації «Германські мови і літератури (переклад включно), перша – англійська» та здійснює підготовку бакалаврів та магістрів на факультеті філології та в Інституті післядипломної освіти. У 2004 р. році акредитовано програму підготовки магістрів англійської філології, спеціальність «Мова та література» (англійська та німецька, англійська та французька, англійська та іспанська і зарубіжна література). У 2005 р. відкрито програму післядипломної освіти.

Студенти проходять курс навчання за освітніми програмами бакалаврату «Англійська мова і література та переклад і друга іноземна мова» та магістратури «Сучасні англомовні комунікації і переклад – англійська мова і література та друга іноземна мова».

Важливою ланкою підготовки філологів є практика під загальним керівництвом О.Л. Рибачук. Педагогічну практику студенти проходять у кращих школах міста: гуманітарній гімназії № 2, спеціалізованій школі № 22, муніципальному колегіумі ім. В.Д. Чайки та в юридичному ліцеї, з якими підписано довгострокові угоди.

У межах курсу «Теорія та практика перекладу» студенти проходять перекладацьку практику у перекладацьких агентствах, IT-компаніях та провідних підприємствах міста, де вони вдосконалюють свої навички, перекладаючи різноманітні тексти та документи. Після завершення практики найталановитішим студентам пропонують працевлаштування на підприємствах.

Випускники кафедри англійської філології отримують усебічну практичну та теоретичну підготовку в межах освітньої програми, що дозволяє їм працювати викладачами, перекладачами, співробітниками іноземних представництв і консульств, а також займатися науково-дослідницькою діяльністю. Випускники кафедри отримують ступінь бакалавра філології і можуть продовжити навчання в магістратурі.

Кафедра англійської філології тісно співпрацює з освітніми закладами Миколаївщини та поза її межами. Шкільний підручник зі світової літератури, створений О.В. Пронкевичем, відомий по всій Україні. У 2004 році він був визнаний найкращим підручником і нагороджений Медаллю Срібний равлик Львівського книжкового форуму. Уже протягом багатьох років Г.В. Запорожець керує секцією англійської мови Малої академії наук Миколаївської області. О.О. Старшова в 2019-2020 роках очолювала журі обласного етапу всеукраїнської олімпіади з англійської мови. За ініціативи ст. викладача Т.О. Солодаєвої з 2005 по 2015 рр. кожного травня проводився фестиваль авторської англомовної пісні «Loud and Proud» за участі студентів та школярів. Г.В. Запорожець, Т.В. Зубенко, С.Є. Корнєва співпрацюють з Миколаївським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти, викладаючи на курсах підвищення кваліфікації для вчителів шкіл.

Сьогодення кафедри тісно пов’язано з її традиціями. Кращі студенти кафедри англійської філології з гордістю носять звання стипендіатів премії імені Ірини Жиляєвої. Ця унікальна (єдина в Україні) премія була заснована батьками Ірини, нашої колеги, талановитої викладачки, молодого науковця, що передчасно пішла з життя у 26 років. Студенти номінують на премію відповідальних, активних, творчих, завжди готових прийти на допомогу – саме такою була Ірина. Пам’ятаємо.

Міжнародна діяльність

Кафедра англійської філології ЧНУ імені Петра Могили посідає одне з перших місць в Україні за кількістю викладачів, що регулярно виборюють право на закордонні стажування у США, Великобританії, Німеччині, Польщі, Іспанії, Італії, Австрії, Болгарії, Грузії. До викладання постійно запрошуються провідні фахівці з інших університетів України та світу.

Кафедра англійської філології співпрацює з Програмою академічних обмінів імені сенатора Фулбрайта, Корпусом Миру США в Україні, Посольствами США, Німеччини, Італії, Іспанії, Польщі, Британською Радою. Здійснюється обмін викладачами і студентами в рамках угод про співпрацю з університетами Саарланду (Німеччина), Казимира Великого (м. Бидгощ, Польща), Ка’Фоскарі (Венеція, Італія), університет Палермо (Італія), школою іспанської мови Колегіо Делібес (м. Саламанка, Іспанія). Студенти беруть активну участь у програмах обміну, таких як Erasmus+, Eurasian Undergraduate Exchange Program, Freedom Support Act Undergraduate Program, Muskie/Freedom Support Act Graduate Fellowship Program, Work and Travel, Camp America.

Протягом різних років на кафедрі англійської філології працювали іноземні викладачі, представники Корпусу Миру США в Україні: Джудіт Ендерс, Спенсер Сміт, Роза Вертвайн, Чарльз Макконелл, Мелані Ґрехем; переможці Програми академічних обмінів ім. Фулбрайта: Девід Джон Флін (університет штату Тенесі-Нешвіл), Гортензія Сіммонз (професор з афро-американської філології, університет штату Каліфорнія у Сакраменто, США), Дебора Розенфельт (університет штату Меріленд, Коледж парк), Єва Гаусер (університет Рочестер), Келлі Робісон (коледж Сан Хуан, Нью-Мексико), Аллан Шведел (університет Салем,), Тріста МакҐетрик (м. Мідлбері), Соня Ґеба (Нью Йорк), Еван Лензен (Лексінгтон, Кентуккі).

У свою чергу, наші викладачі в рамках програми академічної мобільності Erasmus+ та програми імені сенатора Фулбрайта читали лекції в європейських та американських університетах.

Професор факультету філології Пронкевич Олександр Вікторович виборов перемогу й отримав фінансування Міністерства науки, інновацій і університетів Іспанії на проведення протягом 2017-2019 рр. міжнародного проєкту La crisis del European Dream: Hogar, Identidad y Éxodo en las artes audiovisuales. За результатами проєкту були опубліковані дві колективні монографії: 1) «Літератор-інтелектуал у міграційних процесах: виклики для пам`яті й ідентичності», 2017-2019, 2) «Онтологія літератури в сучасному комунікативному просторі», 2016 .

Перший проєкт за підтримки DAAD «Ostpartnershaftsprogramme” був ініційований проф. Олександром Пронкевичем та проф. Жанетт Райнштадлер (університет Саарланду), що поступово перетворився на сталу співпрацю, в якій беруть активну участь члени нашої кафедри. Так, у 2014 році дві робочі групи на чолі з професором Астрід Феллнер та доцентом Тетяною Остапчук організували проєкт «Languages, Literature and Cultural Studies: Sites and Insights» (2014-2017), метою якого було дослідження впливу англійської мови та «американської культури» на формування європейської ідентичності. Результатом співпраці групи викладачів обох кафедр стала публікація колективної монографії «(Pop) Cultures on the Move: Transnational Identifications and Cultural Exchange Between East and West» (SARAVI PONTES, 2018).

Проєкт «The Biopolitics of Borders in Times of Crisis» (2018-2020) став новим якісним кроком у багаторічній співпраці між українським та німецьким університетами. Його результатом стала низка міжнародних семінарів та конференцій, які відбулися як у Миколаєві, так і в Саарбрюккені (у грудні 2018 року на тему «Cultural Borderlands: Literatures, Films, and Aesthetic Practices» та у грудні 2019 року на тему «Liquid Trajectories: Flight, Mobility, and Migration»). Учасники активно відвідували університети-партнери з метою проведення лекцій та навчальних семінарів для викладачів та студентів.

Проект «Bridging Borders: Future Challenges and Cultural Dynamics» (2021-2024) передбачає партнерство у викладанні та спільну розробку курсів. До робочої групи входять О.В. Пронкевич, О.О. Старшова, Ю.В. Стодолінська, О.Г. Філоненко, С.Ю. Кот, Н.В. Дорфман.

У 2021 р. група науковців ЧНУ ім. Петра Могили, очолювана проф. О.В. Пронкевичем, та група науковців університету Саарланду (Німеччина), очолювана проф. Астрід Феллнер вибороли грант на проведення міжнародного проєкту «Borderland Stories» за підтримки міжнародного фонду EVZ Fundation, Program Meet-Up people. Проєкт спрямований на вивчення кордонів як динамічних явищ межування та поділу, що охоплюють такі сфери як географія, політика та соціологія і культурні, літературні та медіа- дослідження. Результатом їхньої співпраці стало створення відеороликів, фото репортажів, інтерв’ю, есе тощо.

У 2022 р. розпочато проект «Studybridge», метою якого є дижиталізація навчальних курсів у співпраці з викладачами університету Саарланд. У проекті взяли участь Пронкевич О.В., Зубенко Т.В., Животовська Т.Г., Рибачук О.Л., Пархоменко Е.О., Міхєєва Н.В., Запорожець Г.В., Старшова О.О., Колесник Г.Л.

Кафедра активно співпрацює з Програмою академічних обмінів ім. Фулбрайта. Проф. О.В. Пронкевич є членом Наглядової ради ГО «Українське фулбрайтівське коло».

Професором О.В. Пронкевичем та доцентом Т.В. Зубенко проведено українсько-американський проєкт «Enhancing of Teacher Training Programs by Improving Assessment» із запрошенням американського професора Аллана Шведела за підтримки програми Fulbright Specialist.

У співпраці з Американським посольством, міжнародними організаціями та з залученням грантів регулярно проводяться семінари, літні школи та літні табори, серед яких: більше десяти літніх шкіл з англійської мови, англомовні літні табори, в т.ч. MASCOT, літні школи з американістики «Сучасна американська література: проблеми вивчення та викладання» (2001), 14-15 травня 2002 р. за сприяння програми Fulbright та Фонду Відродження проведено Міжнародну конференцію з питань розробки університетських курсів «Жіночі студії», «American Literature and Film» (2006), семінар з прикордонних студій (2018) та багато інших.

Наукова діяльність

З перших років заснування кафедри наукова робота посідає пріоритетне місце серед інших видів діяльності професорсько- викладацького складу. За роки існування кафедри було підготовлено та захищено 1 докторську дисертацію (О.В. Пронкевич) та понад 10 кандидатських дисертацій. Наразі над написанням докторських дисертацій працюють 2 докторанти – О.О. Старшова та О.Г. Філоненко. Викладачами кафедри опубліковано понад 150 наукових робіт у вітчизняних та зарубіжних виданнях, у тому числі більше 10 робіт у виданнях, які включені до наукометричних баз Scopus, Web of Science Core Collection.

З 2011 по 2019 рр. при кафедрі функціонувала вчена рада К 38.053.04 з правом прийняття до розгляду та проведення захистів дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальностями: 10.01.04 – література зарубіжних країн; 10.01.06 – теорія літератури. О.В. Пронкевич також був членом ради в Інституті літератури НАН України (до травня 2021 року) та членом ради при Таврійському національному університеті імені В. Вернадського (до 2014 року).

Під керівництвом проф. О.В. Пронкевича було захищено кандидатські дисертації О.Г. Філоненко та С.Ю. Кот. Наразі проф. О.В. Пронкевич керує написанням докторських дисертацій О.Г. Філоненко та А.С. Мозолевської, кандидатською дисертацією А.В. Міхєєвої, а також роботою аспірантів з інших міст України. У 2021 р. професор О.В. Пронкевич був обраний членом Наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій. Зазначимо, що склад вказаного комітету формується з учених, які представляють наукову спільноту, є науковими лідерами, мають визначні здобутки, бездоганну репутацію та довіру в науковому середовищі.

Статті студентів факультету, написані англійською мовою, подаються до молодіжного наукового журналу «Студентські наукові студії». Кращі випускники-магістри залишаються викладати в ЧНУ імені Петра Могили на кафедрі англійської філології та інших кафедрах університету.

Діяльність

Кафедра англійської філології ЧНУ імені Петра Могили
Міжнародна діяльність кафедри та факультету
Співпраця з кафедрою Північноамериканської літератури та культурних студій університету Саарланду (м. Саарбрюкен, Німеччина)
Про міжнародний студентський проєкт «Прикордонні історії / Borderland Stories»
Курси іспанської мови в Іспанії
Міжнародний українсько-американський проект “Cultural Identity of the South of Ukraine (Bakhtovs’ Studio)
Students of Petro Mohyla Black Sea State University, Salem State University, and Liberian State University met online to get acquainted to organize collaborative learning
American-Ukrainian Project “Learning Together: SSU & PMBSNU
Життя та позааудиторна діяльність наших студентів
Навчання на кафедрі англійської філології очима студентів

Контактна інформація:

11-й корпус, кімн. 11-305
(0512) 76-92-79

Сторінка кафедри у Фейсбук
Сторінка кафедри в Інстаграм
Сторінка кафедри в ТікТок
Telegram (загально для факультету філології)

ПРОФЕСОРСЬКО-ВИКЛАДАЦЬКИЙ СКЛАД

Зубенко Тетяна Володимирівна кандидат педагогічних
наук
доцент,
завідувач кафедри
Tetyana.Zubenko@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79
 Google Scholar
Пронкевич Олександр Вікторович доктор філологічних
наук
професор,
зовнішній сумісник
 oleksandr.pronkevych@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-60
 Google Scholar
Запорожець Галина Вікторівна кандидат педагогічних
наук
доцент  Halyna.Zaporozhets@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79
 Google Scholar
Старшова Оксана Олександрівна кандидат філологічних наук доцент  Oksana.Starshova@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79
 Google Scholar
Стодолінська Юлія Валеріївна кандидат філологічних наук доцент yuliia.stodolinska@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79
 Google Scholar
Передерій Ганна Миколаївна кандидат філологічних наук доцент,
заступник декана
 perederiy.g@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79
Корнєва Світлана Євгеніївна кандидат філологічних наук доцент б.в.з. Svitlana.Kornyeva@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79
 Google Scholar
Сосніна Тетяна Василівна кандидат філологічних
наук
доцент  Tetyana.Sosnina@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79Google Scholar
Колесник Ганна Леонідівна кандидат філологічних наук доцент б.в.з.  Hanna.Kolesnyk@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79
 Google Scholar
Власенко Інна Василівна кандидат філологічних
наук
старший викладач  Inna.Vlasenko@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79Google Scholar
Дорфман Наталя Валентинівна кандидат філологічних наук старший викладач natalia.dorfman@chmnu.edu.ua
(0512)76-55-87Google Scholar
Васильєва Надія Олександрівна кандидат філологічних
наук
доцент б.в.з.  nadiia.vasylieva@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79
Google Scholar
Гавриленко Анастасія Олегівна кандидат педагогічних
наук
доцент б.в.з. anastasiia.havrylenko@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79
Google Scholar
Філоненко Олександра Геннадіївна кандидат філологічних наук старший викладач Oleksandra.Filonenko@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79
 Google Scholar
Животовська Тетяна Георгіївна доктор філософії доцент б.в.з.  zhyvotovska@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79
Google Scholar
Кот Світлана Юріївна доктор філософії старший викладач  Svitlana.Kot@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79
 Google Scholar
Рибачук Олена Леонідівна старший викладач  Olena.Rybachuk@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79
 Google Scholar
Пархоменко Еліна Олександрівна викладач  Elina.Parkhomenko@chmnu.edu.ua
(0512) 76-92-79
 Google Scholar
Міхєєва Анастасія Вадимівна аспірант викладач anastasiia.mikhieieva@chmnu.edu.ua
(0512)76-92-79
Google Scholar