“Предмет починається з викладача”: інтерв’ю з Анною Соловйовою


Сьогоднішня гостя журналу “Студент” – це викладач  ЧНУ імені Петра Могили Анна Соловйова. Бути гарним викладачем – це не лише добре знати свій предмет, а й бути наставником та прикладом для студентів. Ми вирішили поспілкуватися з Анною Сергіївною та дізнатися більше про студентське життя .

  • Які, на Вашу думку, головні аспекти студентського життя, що варто враховувати для успішної навчальної та особистісної трансформації?
  • Говорячи про те, що потрібно враховувати під час студентського життя для успішної навчальної та особистісної трансформації, я перш за все згадала про такі складові, як, звісно, навчання, академічне навчання, регулярна участь в онлайн-заняттях, офлайн-активностях, систематичне вивчення навчального матеріалу, участь у наукових дослідженнях, проєктах, якщо Ви зацікавлені в цьому. Окрім цього, тільки цього, звісно, недостатньо, для повноцінного розвитку потрібна соціальна активність, тому що студентське життя – це чудовий час, коли можна встановити певні контакти, які потім будуть з Вами протягом всього життя, люди, з якими вам просто буде приємно зустрітися , не говорячи вже про те, що Ви будете працювати в якихось близьких сферах  і зможете професійно взаємодіяти також в майбутньому. Тому взаємодія з однокурсниками, з викладачами, участь у різного роду студентських організаціях, клубах, у якихось волонтерських активностях, громадських заходах, це також дуже важливо. Звісно, не забуваємо про саморозвиток, якісь нові навички, розвиток своїх безпосередніх інтересів, творчих здібностей, звичайне читання, все це також дуже важливо, розвиток лідерських навичок, той же час вміння працювати в команді, розв’язувати конфлікти. Окремо я б відмітила, у наш час дуже важливо розвивати стресостійкість, вміння управляти собою, планувати, управляти своїм часом. Що тут мається на увазі, передусім керувати своїми емоціями. Якщо Вам необхідно працювати в умовах невизначеності, під тиском якимось, на превеликий жаль, ми з цим стикаємося в нашому сучасному житті. Ну і, звісно, якщо Ви можете ефективно розподіляти час між навчанням, роботою, відпочинком, досягати поставлених цілей , це також буде дуже важливо для Вас.
  • Яким чином Ви сприймаєте роль факультету у підтримці студентської спільноти та створенні позитивного середовища для навчання та розвитку?
  • Роль факультету у підтримці студентської спільноти та загалом у створенні позитивного середовища для навчання та розвитку без перебільшення є критично важливою. Чому так? У яких саме аспектах? Перед усім, команда факультету може створити умови для того, щоб був гідний доступ до необхідних навчальних матеріалів, необхідних ресурсів, інших інструментів, які сприяють навчанню та дослідженням. Тобто, безпосередньо сприяти тому, щоб навчання було більш легким та ефективним процесом . Також, звісно, факультет може надавати студентам можливість звертатися по допомогу до викладачів, до кураторів, наставників, до керівників різних програм та практик для вирішення проблем навчання, також для вирішення певних питань в особистому житті. Тобто організація підтримки та консультування також є дуже важливою. Загалом факультет має створювати сприятливе середовище для розвитку та навчання студентів через, наприклад, організацію різних заходів, семінарів, лекцій, взагалі будь-яких івентів, які сприяють позитивній атмосфері та розвитку позитивної атмосфери серед студентів та викладачів. Звісно через факультет також є можливість заоохочувати студентів брати участь у різних активностях, у волонтерських програмах, наукових дослідженнях, у роботі органів студентського самоврядування, в спортивних заходах різноманітних, ну, тобто, в будь-яких заходах, які сприяють розвитку та самовираженню студентів. Ну і формування професійних навичок , академічних навичок, а також в цьому може бути дуже важливою роль факультету через надання можливостей для розвитку в області комунікації, критичного мислення, лідерські навички, ну і взагалі будь-які інші компетенції, які є важливими для того, щоб особистість особи була успішною у сучасному світі. Тому факультет має створювати позитивне, підтримуюче таке середовище для того, щоб стимулювати студентів до активного навчання, розвитку, допомагати їм досягати власних цілей.
  • Які можливості для позаакадемічного зростання Ви бачите в університеті, наприклад, участь у клубах, спортивних подіях, волонтерстві тощо?
  • Дійсно, університет може створювати сприятливі можливості для зростання не тільки в академічній сфері, через участь у різних спортивних подіях, волонтерстві, клубах за інтересами. Ви можете розвиватися і зростати, розширювати свій світогляд. Тому я абсолютно завжди агітую студентів до того, щоб вони брали участь у різних позаакадемічних активностях. Що це може бути? Це можуть бути різні клуби та організації, які працюють, зокрема, і в нашому університеті, пов’язані або з різними захопленнями та хобі, або клуби з вивчення мов, культур різних країн та народів, наукові гуртки , мистецькі гуртки та громадські об’єднання. Щодо спортивних подій, якщо Ви відчуваєте прагнення, бажання розвиватися саме в цій галузі, у  нас є величезна кількість різних спортивних секцій, проводяться регулярно спортивні заходи, турніри, змагання, інші активності. Це дуже важливо для того, щоб вести здоровий спосіб життя, тому я теж вважаю що такі види активності є надзвичайно важливими. Сьогодні дуже розвивається справа волонтерства, і університет, зокрема наш, дуже сприяє різним волонтерським ініціативам, які спрямовані на допомогу або територіальній громаді, або ЗСУ, або іншим якимось суб’єктам, які є незахищеними, потребують нашої допомоги. Загалом волонтерство – це дуже важлива можливість для того щоб розвивати лідерські навички та здобувати новий досвід. Ну і, звісно, не можу не сказати про міжнародну мобільність, тому що в університеті насправді є дуже багато можливостей для міжнародного обміну, стажування. Це прекрасна можливість і трохи розширити свої вміння саме у мовній сфері, покомунікувати з носіями, отримати новий досвід, розвивати різні міжкультурні навички , загалом просто розширяти свої горизонти, тому, закликаю вас активно брати участь у різних заходах, які дійсно сприяють Вашому зростанню не тільки в академічній сфері.
  • Чи є в університеті ініціативи щодо розвитку лідерських навичок серед студентів? Як вони впливають на студентську спільноту?
  • Так, на сьогодні насправді є досить багато ініціатив саме з розвитку лідерських навичок серед студентів. Зокрема, наприклад, на нашому факультеті зараз ініціюється проведення тренінгу з розвитку студентських навичок для студентів першого-другого курсу , але за умови зацікавленості студенти інших курсів також можуть брати участь у таких заходах, але це саме офлайн-заходи, але також, окрім цього, можна брати і використовувати такі можливості, які надаються через онлайн-середовище, через онлайн-участь. Їх значно більше, тому що онлайн-участь спрощує доступ, полегшує до багатьох таких заходів. Це різного роду програми лідерства та тренінги, які проводяться як безпосередньо університетом, так і іншими освітніми суб’єктами на різних освітніх платформах на кшталт «Прометеуса», «Едери». Завжди є такого роду курси. Також, звісно, самі студентські органи, участь в них у студентській раді, в органах студентського самоврядування, вони на практиці дають можливість, власне, набути досвід в управлінні, в прийнятті рішень. Різного роду менторські програми, зокрема наш університет зараз реалізує один міжнародний проєкт, у рамках якого студенти можуть виступати т’юторами для студентів молодших курсів і передавати їм свій досвід, надавати підтримку, поради у питаннях навчання або особистого розвитку, це чудова можливість яка також дає змогу на практиці розвивати свої лідерські навички. Звісно, різного роду волонтерські ініціативи, громадські ініціативи, вони також дають можливість для того, щоб виявити свої лідерські якості, розвивати певні організаторські здібності, впливати на своє оточення. Усе це має надзвичайно важливий вплив загалом на формування особистості конкретного студента, на розвиток комунікаційних навичок, самодисципліни, вміння працювати в групі. Усе це пов’язано безпосередньо з лідерськими навичками. Тому якщо є можливість, сили, час, то, звісно, дуже перспективно брати участь у такого роду заходах. Завжди раджу їх.
  • Як Ви оцінюєте вплив позанавчальних заходів на успішність студентів у навчанні?
  • Власне переоцінити вплив позанавчальних заходів на успішність студентів у навчанні важко, тому що все це працює тільки у зв’язці, і я майже не зустрічала за свою практику таких випадків, коли студент був би дуже успішним саме в академічному середовищі, але при цьому абсолютно був не зацікавлений у різного роду позанавчальних заходах та активностях. А це специфіка тих спеціальностей, з якими переважно я працюю. Це спеціальності факультету політичних наук: журналістика, політологія, соціологія, міжнародні відносини, історія та археологія. Ці спеціальності дуже тісно пов’язані з комунікацією, з, безпосередньо, розвитком соціальних навичок, розвитком міжособистісних навичок. І тут якраз важливою є і участь у позанавчальних заходах, різних клубах, спортивних заходах, волонтерських ініціативах , тому що все це допомагає комунікувати, розвивати лідерські навички співпрацювати в групі . Також позанавчальні заходи сприяють підвищенню мотивації, загалом такого відчуття залученості до процесу, тому що студенти, які беруть в них участь, часто виявляють більшу мотивацію до навчання, вони бачать конкретний зв’язок між своїми інтересами. Академічні цілі власне допомагають їм вчитися досягати своїх цілей ,  та реалізовувати свої інтереси. Також позанавчальні заходи допомагають розширювати горизонти, зустрічати нових людей, дізнаватися про різні культури, різні перспективи, розширювати свій світогляд, краще розуміти і навчальний матеріал в тому числі. Стресостійкість… сьогодні ми теж про неї вже згадували, звісно, вміння працювати в різних умовах, можливо, під тиском, як ми казали вже в умовах невизначеності. Це також важливо під час складних періодів, кризових періодів розвитку суспільства. І вміння планувати свій час, якщо Ви берете участь у різній кількості заходів, Вам потрібно ефективно управляти часом. Це розвиває цю навичку і відповідно це стане в нагоді абсолютно точно і у майбутньому житті.
  • Як Ви ставитеся до використання технологій у студентському житті, наприклад, для навчання або організації заходів?
  • Загалом сьогодні в нашому житті роль використання технологій, є надзвичайно великою, і мені здається, що сьогодні сучасна людина, освічена людина, вона не може бути осторонь різних інновацій. Тому ми і говоримо про навчання протягом життя. отримати необхідний перелік знань, вмінь та навичок протягом 4-5 років , і після цього користуватися ним протягом решти життя. Сьогодні вже зовсім все інакше працює, тому, звісно, це і пов’язано з тим, що дуже стрімко розвиваються різні технології, вони відкривають перед нами широкі можливості для того, щоб використовувати їх в навчанні, в комунікації, в організації якихось заходів . Що нам дає  взагалі використання технологій у студентському житті, в студентському навчанні? Перш за все, ми маємо більш широкий доступ до інформації, загалом мережа інтернет, різного роду мобільні додатки, застосунки. Усе це надає студентам можливості швидко та легко отримати доступ до великої кількості ресурсів для потрібної інформації, для навчання, для підготовки до завдань, які, наприклад, дають їм у межах вивчення певних предметів. Сама організація навчального процесу на сьогодні, ми не можемо вже, мабуть, уявити наш навчальний процес без використання онлайн-платформ, власне, ми працюємо на платформі Moodle, різних електронних книг, відеолекцій, інших видів навчальних ресурсів. Лекції ми організуємо за допомогою Zoom або Google Meet, або Skype, можливо, хто чим послуговується, але все це, безперечно, також лягає дуже логічно в контекст цієї теми. І все це дозволяє нам організовуватись цей навчальний процес більш ефективно, більш зручно. Для комунікації, для співпраці, для спілкування сучасні технології також дуже важливі і соціальні мережі, і месенджери, відеоконференції, все це дозволяє легко спілкуватися, знаходити спільну мову зі студентами, відповідати на їхні питання, обмінюватися ідеям навіть якщо Ви не знаходитеся фізично в доступі, не можете зустрітися, але Ви абсолютно спокійно можете обговорити в рамках реалізації певного проєкту, наприклад зустрітися і обговорити все і працювати далі. Різного роду взагалі веб-сайти, мобільні додатки, цифрові інструменти будь-які, вони дозволяють і організовувати, і координувати різноманітні заходи, починаючи від конференції якихось, або активностей, культурних подій , спортивних змагань. Знову ж таки, Ви можете використовувати різні планувальники, календарі,  для управління своїми завданнями, для управління своїм часом. Це також досить зручний інструмент і раджу користуватися, якщо ще Ви активно це не використовуєте. Насправді допомагає ефективно організувати свій час, вести розклад і бути більш ефективним при виконанні певних завдань.
  • Які можливості мають студенти для культурного розвитку на кафедрі / факультеті?
  • Насправді таких можливостей дуже багато для культурного розвитку і на кафедрі, і на факультеті. Як мінімум, регулярно на кафедрі, зокрема на нашій кафедрі журналістики проводяться зустрічі з практиками у журналістській діяльності різного роду, майстер класи, і не завжди є можливість у студентів їх відвідувати, але якщо така можливість є, я б радила нею не нехтувати, тому що насправді це дуже важливо і для професійного розвитку, і для культурного також. Тому що насправді там можуть бути абсолютно різні аспекти, про які заходить мова, і для загального розвитку такі зустрічі, вони також є надзвичайно важливими. Також у рамках університету і факультету часто проводяться культурні заходи, виставки, якісь концерти. Звісно, це більше вже на загальноуніверситетському рівні, саме мова про концерти, але там також можна насолодитися і культурою, і мистецтвом. Звісно, студентські клуби та гуртки, які теж працюють на загальнофакультетському і загальноуніверситетському рівні, від музики до танців, літератури, кіно, абсолютно різні спрямування. До речі, тут можна навіть не обмежуватися тільки рідним факультетом або рідною кафедрою, тому що інтереси можуть бути абсолютно різними, пов’язаними з іншими сферами, іншими спеціальностями. І, звісно, вже згадувала я про міжнародний обмін, тому що на нашому факультеті є багато можливостей для міжнародного обміну. Студенти можуть в рамках цього досвіду досліджувати різні культури, мистецтва інших країн, і це безпосередньо дуже істотно впливає на культурний розвиток кожної особистості.
  • Чи існують програми або ініціативи для підтримки студентів у подоланні стресу або навчальних труднощів?
  • Так, програми та ініціативи щодо підтримки студентів у подоланні стресу або певних труднощів у навчанні, вони є дуже важливими. І такого роду заходи регулярно проводяться нашим університетським центром психологічної підтримки. Студенти можуть звертатися за консультаціями та порадами, індивідуального характеру, порадами щодо подолання стресу, тривоги, проблем у навчанні, інших психологічних проблем. Дуже важливо, що є індивідуальний підхід до цього. Так само студенти можуть і брати участь у групових тренінгах, групових сесіях підтримки, у різних воркшопах, майстер-класах, які теж проводяться нашим центром Вони пропонуються, проставляються студентам у вільний від пар час, і всі студенти запрошуються до відвідування таких заходів. Окрім цього, звісно, можна використовувати різного роду навчальні курси або воркшопи на різних онлайн-платформах. Знову ж таки, зараз є багато можливостей, зокрема, на «Едері» та «Прометеусі» є такі курси щодо ефективних стратегій управляти стресом, щодо підвищення продуктивності . Тому такі програми дійсно можуть допомогти більш ефективно управляти стресом , вміти долати навчальні труднощі, які можуть виникати абсолютно у будь-якого студента. Тому ці ресурси варто теж активно використовувати.
  • Яким чином студенти можуть впливати на прийняття рішень університетською адміністрацією або брати участь у студентському самоврядуванні?
  • Студентське самоврядування є такою сферою, у якій дійсно студенти можуть брати участь і відпрацьовувати свої лідерські навички і вміння працювати у команді. Це можна робити через різні студентські ради або асоціації. В нашому університеті також є розвинені органи студентського самоврядування, зокрема студентська колегія. Також є студентське самоврядування на рівні факультетів. На кожному факультеті обирається студентський декан, голосування проводиться із використанням платформи Moodle, для того, щоб якомога більша кількість студентів факультету могли взяти участь. Перед цим проводиться виборча кампанія, в рамках якої кандидати на посаду студентського декана можуть донести до спільноти студентської, що саме вони планують робити, як вони планують використовувати свої повноваження. Також різного роду представницькі органи, які можуть складатися тільки зі студентів або зі студентів та представників менеджменту університету. Зокрема, у нас в університеті студенти беруть участь у зборах трудового колективу на ряду з викладацьким складом, зі співробітниками університету, обираються делегати від студентської спільноти для того, щоб брати участь голосувати за прийняття важливих рішень, також можуть проводитися різного роду зустрічі з адміністрацією, для обговорення питань, для того щоб вислухати студентів, їхні пропозиції, якісь звернення, петиції, акції, можливо, консультації різного роду проводяться, особливо, якщо необхідно прийняти якесь важливе рішення чи зміни внести, наприклад, до статуту університету. Тут обов’язково враховується думка студентської громадськості, і знову ж таки для цього механізму консультації активно використовуються. Тому, дійсно, ці механізми дозволяють і студентам брати активну участь в житті університету, впливати на прийняття рішень, бути дійсно суб’єктами в цьому процесі, а не просто об’єктами впливу. І всі ці навички набуті студенти  абсолютно точно можуть використовувати потім у своєму майбутньому житті , як в особистій сфері , так і в професійній.
  • Які поради Ви могли б дати студентам, які прагнуть розпочати свою журналістську кар’єру?
  • Цікаве і важливе питання, щодо того, які поради я б дала студентам, які починають свою журналістську кар’єру. Ну, перш за все, навчайтеся, використовуйте ті можливості, той час, який у Вас зараз є для навчання. Дійсно використовуйте його, тому що потім Вам потрібно буде поєднувати роботу із тим часом, який Ви можете виділити для здобуття нових навичок. Тому дуже важливо зараз його ефективно та оптимально використовувати цей час. Здобувайте досвід, використовуйте максимально можливості різних стажувань, навіть волонтерської роботи в різних виданнях, практики, які Ви проходите, використовуйте для того, щоб дійсно набувати потрібний досвід, практичний досвід журналістиці, будувати необхідні контакти в цій галузі. Кожного дня працюйте над покращенням, розвитком своїх навичок. Свої навички письма покращуйте, редагування текстів, ведення інтерв’ю, роботи з фотографіями, з відео. Для цього використовуйте не тільки ті можливості, які безпосередньо надає Вам університет, а й різні навчальні курси, майстер-класи, якісь онлайн-ресурси, тому що зайвим це однозначно не буде. Експериментуйте з різними жанрами журналістики. Це ще одна порада, яку я обов’язково дала, тому що журналістика прекрасна тим, що Ви можете пробувати себе абсолютно в різних галузях, в різних іпостасях. Це можуть бути і медіа-аналізи, і репортажі, і інтерв’ю, і журналістські розслідування . Ви можете знімати, монтувати, бути оператором, звукорежисером, Ви можете бути в кадрі, працювати диктором, телеведучим, і власне спробувавши себе в різних ролях, Ви зможете зрозуміти  що вам більше до душі і що для вас більш цікаво. Прагніть до об’єктивності, до точності в різних видах роботи. Перевіряйте факти, аналізуйте інформацію з різних джерел. Це такі загальні поради, але вони є дуже важливими, вони працюють, повірте. Ніколи не нехтуйте можливостями познайомитися з професіоналами з цієї галузі. Беріть участь у різних заходах, навчальних воркшопах, конференціях. Всі ці контакти можуть бути і корисними під час пошуку роботи, і також безпосередньо в навчальному процесі. І загалом журналістика – це сфера, яка дуже динамічно розвивається, дуже змінюється, тому будьте готові до викликів, будьте відкритими до змін, постійно розвивайтеся, удосконалюйте свої навички та знання, і тоді Ви будете успішними і, головне, щасливими у своїй професійній діяльності.

Ніколь Чуприна,

студентка 348 групи ЧНУ імені Петра Могили