День пам’яті жертв політичних репресій: у ЧНУ відбулося обговорення


День пам’яті жертв політичних репресій – щорічний національний пам’ятний день в Україні, що припадає на третю неділю травня. Відзначається згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року з метою вшанування пам’яті жертв політичних репресій комуністичного режиму.

Кількість жертв політичних репресій в Україні досі неможливо підрахувати. Десятки тисяч людей було розстріляно, сотні тисяч пройшли в’язниці, заслання, табори, примусово проходили психіатричне лікування. Через терор і репресії пройшли усі верстви українського населення: від наукової та творчої інтелігенції до селян.

«Великий терор» – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 роках з ініціативи керівництва СРСР й особисто Й. Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства.

Наслідками комуністичного терору 1930-х років в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація. За період «Великого терору» на території УРСР було засуджено 198 918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в’язниць та виправно-трудових таборів.

Метою засідання історичного гуртка «Кліо», який діє на кафедрі історії факультету політичних наук, є вшанування пам’яті жертв політичних репресій 1937–1938 років.

З вітальним словом до присутніх звернулися завідувачка кафедри історії, доктор історичних наук, професор Ірина Міронова, доктор історичних наук, доцент кафедри історії Владислав Пархоменко, кандидат історичних наук, старший викладач кафедри історії Яна Гаргаун.

Під час засідання історичного гуртка «Кліо» з доповідями, представленими здобувачами освітньої програми 032 «Історія та археологія», освітньої програми 081 «Правознавство» першого бакалаврського і другого магістерського рівнів вищої освіти Чорноморського національного університету імені Петра Могили, виступили Аркадій Співак, Владислав Максименко, Денис Кобець, Богдан Мігунов, Дмитро Смєлов, Сергій Макарішин. Відбулося обговорення нагальних проблем, що стосуються вшанування Дня пам’яті жертв політичних репресій 1937–1938 років в Україні.

До участі у засіданні історичного гуртка «Кліо» долучилися вчителі та учні Полігонівського ліцею Шевченківської сільської ради Миколаївської області.