Бібліотека


Вас вітає Бібліотека університету

Вітаємо всіх, хто завітав до бібліотеки. Тут Ви дізнаєтесь про :

  • історію,структуру та графік роботи бібліотеки;
  • правила користування бібліотекою та її фондами;
  • засоби знаходження потрібної Вам інформації;
  • нові надходження до фонду бібліотеки;
  • електронні ресурси бібліотеки та світової мережі Інтернет;
  • найцікавіші події в житті бібліотеки та новини на сторінках бібліотеки ЧНУ в соціальних мережах…

Сподіваємось, що буде цікаво і корисно ВСІМ !

 

 

Дайте мені спочатку бібліотеку,
І тоді я створю університет.
Т.УІЛЛЕР

Історія бібліотеки

Бібліотека Чорноморського національного університету імені Петра Могили – навчальний, науковий, інформаційний та культурно-просвітницький центр університету. Головним своїм завданням вважає  інформаційне забезпечення навчального процесу, наукових досліджень університету, формування наукового потенціалу України.

Історія нашої бібліотеки нерозривно пов’язана з історією університету, його започаткуванням, зміною статусу та назв. Ідея відкриття в місті Миколаєві філії відомого в Україні університету “Києво-Могилянська Академія” приваблювала городян і мала підтримку серед багатьох керівників великих підприємств міста. Одним із таких зразків підтримки і стало народження бібліотеки як структурного підрозділу молодого університету та співпраця з науковою і громадською спільнотою міста.

Бібліотека ЧНУ ім. Петра Могили заснована у липні 1996 року як бібліотека Миколаївської філії Національного університету «Києво-Могилянська Академія».

Керівництво Суднобудівного заводу імені 61 Комунара, одного з найстаріших підприємств міста, передало до бібліотеки молодого університету 25 тисяч примірників видань із фонду однієї зі своїх бібліотек. Із цими книгами та власним невеликим фондом бібліотека МФ НаУКМА у вересні 1996 року прийняла своїх перших читачів.

Формування фонду стало основним завданням фахівців бібліотеки з метою якісного інформаційного забезпечення навчального процесу та наукової діяльності. Протягом 2-х років були сформовані базові колекції фондів друкованих видань українською, російською та англійською мовами за основними і суміжними дисциплінами в межах перших навчальних років для факультетів: економіки, політології, екології, комп’ютерних технологій, романо-германської філології, правознавства. Джерела поповнення фондів різноманітні: закупівля підручників, дарунки як від організацій та установ, так і від окремих осіб, які, таким чином, висловлювали свою підтримку новому закладу освіти.

 Вагома частина дарунків надійшла від Наукової бібліотеки НаУКМА, фонду «Відродження», українського представництва Корпусу Миру, Товариства української мови ім. Шевченка у США, Чикаго, Іллінойс; Українського дослідницького інституту Гарвардського Університету; Бібліотеки фонду Ольжича, м. Київ; Миколаївського обласного відділення товариства «Просвіта» та багатьох інших організацій, а також викладачів і співробітників університету, які передали до бібліотеки книги зі своїх колекцій.

Одночасно із формуванням фондів багато уваги приділялось створенню якісного довідкового апарату, а саме системі каталогів та картотек. У 2002 році завдяки отриманому гранту на придбання програмного забезпечення, бібліотека розпочала роботу над створенням електронного каталогу. Автоматизація бібліотечних процесів здійснюється на основі програмної інформаційно-бібліотечної системи «УФД/Бібліотека».

У 2002 році вже бібліотека Миколаївського державного гуманітарного університету імені Петра Могили комплексу Києво-Могилянська академія розширює бібліотечний простір: читальний зал бібліотеки «переїхав» до нового приміщення. Великий та просторий зал на 176 робочих місць одразу став осередком навчального та культурного життя університету. На базі читального залу проводяться наукові семінари, конференції, Дні інформації, інтерактивні заходи, огляди нової літератури, тут завжди актуальні тематичні виставки. Це унікальний простір для зустрічей та спілкування. Кваліфіковані та обізнані працівники завжди нададуть допомогу в навчальній, науковій та освітній діяльності студентам, співробітникам та професорсько-викладацькому складу університету.

2008 рік: Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили реорганізовано в класичний Чорноморський державний університет імені Петра Могили. Користувачами бібліотеки стали студенти з різних регіонів України та іноземні студенти.

У 2009 році відбулася особлива подія в житті бібліотеки. Підрозділ з унікальним фондом філологічного напряму, художньої літератури мовою оригіналу, іноземними навчальними та довідковими виданнями гостинно відчинив свої двері в корпусі факультету філології. Наша бібліотека – чи не єдина бібліотека у південному регіоні України, що має повне зібрання Британської енциклопедії (англ. Encyclopedia Britannica) – найповнішої й найстарішої універсальної енциклопедії англійською мовою. До уваги користувачів серія антологій американської видавничої компанії W. W. Norton & Company, The Columbia Encyclopedia, The Continuum Encyclopedia of American Literature, «короткі оксфордські словники». Фонд відділу складає література англійською, німецькою, французькою, польською, іспанською та іншими мовами.

Університет в 2016 році відсвяткував 20-річчя. У цьому ж році Указом Президента України   Чорноморському державному університету імені Петра Могили було присвоєно статус національного. Відповідаючи новому статусу, бібліотека національного університету – це не лише місце зібрання документів на різних носіях, а й освітній, науковий, інформаційний центр, який використовує нові технології, зберігає і розвиває наукову та культурно-виховну спадщину університету. Бібліотека розширює інформаційні можливості, підвищує якість інформаційного обслуговування користувачів шляхом забезпечення доступу до інформаційних наукових ресурсів, міжнародних наукометричних баз даних та міжнародних ресурсів відкритого доступу.

2018 рік: створення Інституційного репозитарію (irPMBSNU) –  електронного архіву наукових та освітніх публікацій професорсько-викладацького складу, докторантів, аспірантів, співробітників та студентів університету. Електронний  ресурс забезпечує відкритий і швидкий доступ до наукової інформації.

2019 рік: початок роботи електронного репозитарію Кваліфікаційні роботи студентів ЧНУ ім. Петра Могили. Основне завдання ресурсу – накопичення, систематизація, довготривале і надійне зберігання в електронному вигляді кваліфікаційних випускних робіт здобувачів вищої освіти ЧНУ ім. Петра Могили та постійний відкритий доступ до їх реєстру засобами Інтернет-технологій.

2019 рік: в рамках реалізації системи підтримки академічної доброчесності в університеті починається співпраця з ТОВ «Антиплагіат», яке є розробником онлайн-сервісу перевірки на плагіат Unicheck. Бібліотека проводить технічну підтримку акаунтів наукових керівників та консультації щодо користування сервісом перевірки академічних текстів на плагіат.

2019 рік – створення нової сторінки бібліотеки університету у Facebook. На сторінці бібліотеки систематично розміщується корисна інформація для науковців, представляються віртуальні виставки, публікації про окремі нові видання, що надійшли до бібліотеки, або були подаровані авторами, фото та відео звіти про заходи бібліотеки.

2021 рік: університету і бібліотеці виповнилося 25 років. До цієї дати бібліотека Чорноморського національного університету випустила анотований бібліографічний покажчик «Миколаївська Могилянка: становлення та розвиток: до 25-річчя від дня заснування ЧНУ ім. Петра Могили». Видання цінне тим, що в ньому зібрані статті найвагоміших історичних, значущих для розвитку університету подій з усіх видань, в яких йдеться про університет протягом 25 років його існування. Випуск покажчика – це результат науково-бібліографічної діяльності бібліотеки ЧНУ ім. Петра Могили.

2022 рік став новим викликом, пов’язаним із роботою бібліотеки в умовах воєнного стану. В умовах підвищеної небезпеки бібліотекарі продовжують працювати, намагаються максимально задовольнити потреби користувачів, впроваджуючи форми та методи для оптимізації роботи з користувачами у віддаленому режимі. Під час воєнного стану взаємодія з користувачами через соціальні мережі стала особливо активною та затребуваною. Завдяки цьому з’явилось багато можливостей для реалізації проекту віртуальних виставок та  представлення діяльності бібліотеки ЧНУ ім. Петра Могили. Ми продовжуємо роботу над створенням, зберіганням та використанням власних інформаційних ресурсів для забезпечення інформаційних наукових потреб студентів, аспірантів, науковців, розширюємо перелік послуг онлайн тощо.

За свою історію в бібліотеці ЧНУ ім. Петра Могили змінювалась назва, структура, кількість працівників, прізвища керівників. Але завжди – це були і є фахівці із спеціальною вищою освітою, з досвідом роботи в різних сферах бібліотечної діяльності, які намагалися розкрити різноманітний потенціал бібліотеки, зробити її найкращою. Це люди, які виховували не одне покоління читачів та навчали бібліотечним процесам своїх колег, започатковували і підтримували традиції. Сьогодні, зберігаючи традиції, бібліотека університету продовжує гідно виконувати свою основну місію – інформаційне забезпечення навчального процесу та наукових досліджень університету.

Історія бібліотеки продовжується новими сторінками…

Контактна інформація

54003 м. Миколаїв, вул. 68 Десантників, 10
(0512) 46-41-45
library@chmnu.edu.ua

 


Графік роботи

Дні тижня

Читальний зал

Абонемент

Філологічна бібліотека

будні

8.30 – 17.00

8.30 – 17.00

8.30 – 17.00

субота

вихідний

вихідний

вихідний

неділя

вихідний

вихідний

вихідний

 

Користувачу

Структура бібліотеки
Правила користування бібліотекою
Путівник бібліотекою

Питання-відповіді
Акти – прийому кваліфікаційних робіт (друкований та електронний варіант)
Вимоги для надання індексу УДК та авторського знаку
Комлектування та замовлення книг
Комплектування та замовлення періодичних видань
Послуги бібліотеки
Правила підготовки матеріалів до передачі в електронний репозитарій КРС
Службова записка щодо створення акаунтів та розподілу документів в системі перевірки StrikePlagiarism

Науковцям, аспірантам, магістрам

Журнали для наукових публікацій: пошук та основні критерії вибору
Приклади оформлення списків бібліографічних посилань
Путівник по web-ресурсам для аспірантів та науковців
Реєстр наукових видань України
Українські наукові журнали у Scopus та Web of Science
Чек-лист “Пошук видання та публікація в журналах Elsevier”
Як знайти журнал для публікації результатів наукового дослідження 
Бібліографічні менеджери
Ідентифікатори видань

Академічна доброчесність

Нормативно-правові акти, офіційні рекомендації
Регламентуючі документи ЧНУ імені Петра Могили
Роль бібліотек у формуванні культури академічної доброчесності
Перевірка на плагіат
З Зразок заяви на перевірку академічних текстів на наявність збігів

 

Електронні ресурси

Інституційний репозитарій
Електронний репозитарій КРС
Бази даних фахових періодичних видань за спеціальностями
Власні ресурси
Електронні періодичні видання
Список передплачених періодичних видань
Нові надходження

Scopus
Web of Science
Research4Life
Видання бібліотеки
Наукова періодика ЧНУ ім. Петра Могили
Ресурси та сервіси відкритого доступу
Безкоштовні програми та онлайн сервіси для виявлення плагіату