Про конференцію “Теорія та практика психологічної допомоги військовим ТрО та членам їхніх сімей”: завершено проєкт SPOKIY


Протягом 8 – 9 червня 2023 року на базі Чорноморського національного університету імені Петра Могили відбулась науково-практична конференція за результатами проєкту SPOKIY на тему «Теорія та практика психологічної допомоги військовим ТрО та членам їхніх сімей». Проєкт реалізовано Громадською організацією «Майстерня добра» за підтримки Посольства США в Україні.

Про ГО «Майстерня добра»

«Майстерня добра» – це громадська організація, метою створення та діяльності якої є сприяння самореалізації, ініціативам, особистісному та професійному розвитку громадян України, особливо молоді, людей зі статусом особи з інвалідністю та інших соціально незахищених верств населення, залучення їх до активного громадського життя, сприяння позитивним соціальним, соціально-економічним перетворенням, поширення прогресивних ідей та світогляду у суспільстві.

За період активності «Майстерня добра» успішно реалізувала проєкти «Україна – Норвегія», «Миколаїв – місто рівності», «Розробка нових підходів у сприянні зайнятості осіб з інвалідністю» та «SPOKIY». Більше про проєкти можна дізнатися на сайті ГО «Майстерня добра».

Головою Громадської організації «Майстерня добра» є докторка економічних наук, професорка, директорка Навчально-наукового інституту післядипломної освіти Чорноморського національного університету імені Петра Могили Ганна Норд.

Про проєкт SPOKIY

З початку повномасштабного вторгнення в Україні сформувалось багато бригад ТрО, до складу яких входили люди з непідготовленою до викликів війни психікою. Адже бійці ТрО – це звичайні цивільні, які не були готові до військових подій, тому вони зіткнулися зі стресом високої інтенсивності, що виражається в конфліктах і негативно впливає на фізичне та психічне здоров’я. Через це в травні 2022 року була сформована ініціативна група у складі: Андрій Васильєв, кандидат економічних наук, доцент кафедри менеджменту факультету економічних наук ЧНУ імені Петра Могили, винахідник цифрової платформи «Briolight» (м. Миколаїв), Людмила Опанасенко, завідувачка навчально-методичного кабінету соціально-психологічної підтримки, професійного розвитку та сприяння працевлаштуванню ЧНУ імені Петра Могили (м. Миколаїв), та Катерина Чайковська, лікар-психіатр, нарколог, засновник ТОВ «Медичний центр «Санрайз» (м. Київ). Саме вони розпочали розробку проєкту та виступили координаторами проєкту SPOKIY.

Проєкт передбачає формування спільноти фахівців, створення психоедукаційних матеріалів (анімаційних тематичних мультфільмів та брошури самодопомоги), узагальнення досвіду у вигляді навчального посібника та спеціально розробленого курсу для студентів-психологів та соціальних працівників.

За підтримки Посольства США в Україні було створено сайт проєкту, в Києві та Миколаєві обладнано кабінети для прийому клієнтів, налаштовано зворотній зв’язок з цільовою аудиторією, яка потребує психоедукаційної допомоги, сформовано ком’юніті у Facebook та Telegram із корисним контентом.

На сайті проєкту доступна брошура самодопомоги, яку можна безкоштовно завантажити (презентація брошури відбулася 8 лютого 2023 року в стінах Чорноморського національного університету імені Петра Могили). Вона містить важливу інформацію психоедукайційного змісту, корисні поради щодо збереження психічного здоров’я, стрес-менеджменту. За посиланням можна також завантажити відео-поради від психологів, які є корисними для тих, хто шукає допомогу та підтримку.

28 березня 2023 року відбулося обговорення навчального посібника «Теорія та практика психологічної допомоги військовим ТрО та членам їх сімей», який створено в межах реалізації проєкту SPOKIY. У ньому  представлено теоретичні та практичні засади надання психологічної допомоги військовим ТрО та членам їхніх сімей, презентовано сучасні технології психологічної допомоги та корекції, а також запропоновано заходи з профілактики та подолання професійного вигорання фахівців соціономічного профілю, які працюють з цією соціальною категорією. Посібник містить робочу програму навчального курсу для здійснення професійної підготовки фахівців психологів і соціальних працівників з означеного аспекту діяльності. завантажити посібник можна за посиланням.

Про науково-практичну конференцію

Дводенна наукова конференція «Теорія та практика психологічної допомоги військовим ТрО та членам їхніх сімей» розпочалась з вітального слова начальника відділу освітніх програм та професійної адаптації Департаменту громадської ідентичності та ветеранського розвитку Міністерства у справах ветеранів України Сергія Войчука. До вітального слова долучилась також представниця Миколаївського міського центру підтримки ветеранів війни Вероніка Гнатюк.

Після вітальних слів голова ГО «Майстерня добра» Ганна Норд презентувала напрацювання проєкту SPOKIY. Вона представила короткострокові та довгострокові результати, зокрема функціонування спеціально обладнаних кабінетів у місті Києві та Миколаєві (у межах діяльності яких понад дві сотні осіб отримали фахову психоедукаційну консультацію), створення та наповнення сайту, групи на Facebook і Telegram-каналу проєкту, упровадження волонтерської активності та створення професійного ком`юніті.

Протягом двох днів конференції зі своїми напрацюваннями виступили такі спікери:

  • координатор проєкту Андрій Васильєв провів майстер-клас з цифрових рішень;
  • американський психолог Томас Кадвелл поділився досвідом у сфері психологічної допомоги військовим;
  • Робін Сміт презентувала методики роботи при травмі американських клінічних психологів;
  • координатор проєкту Людмила Опанасенко детально познайомила з коучинговою технологією в роботі психолога з ресурсністю клієнта;
  • координатор проєкту Катерина Чайковська виступила з доповіддю про психоедукаційну роботу з учасниками підрозділів ТрО та їх родинами;
  • психологиня Олена Дроботун розповіла про типологію психотравми та інструментарій психологічної допомоги;
  • системний сімейний психолог Ірина Кучманич доповіла про особливості надання психологічної допомоги членам сімей військових ТрО;
  • психолог-практик Лада Захарова розповіла про емоційне вигорання в роботі з військовими;
  • психологиня Олена Дрозд окреслила методи самодопомоги в ситуації професійного вигорання.

Дякуємо всім учасникам з різних куточків України за участь у науково-практичній конференції «Теорія та практика психологічної допомоги військовим ТрО та членам їхніх сімей»!

Разом до перемоги!