Особливості обмеження участі держави-агресора у міжнародних організаціях: досвід роботи в Дунайській Комісії: минула друга лекція Олексія Кондика, заступника Представника України в Дунайській Комісії


22 березня 2024 року в змішаному форматі відбулася зустріч студентів-міжнародників з Олексієм Кондиком, заступником Представника України в Дунайській Комісії, Віцеголовою Комітету з підготовки Дипломатичної конференції про режим судноплавства на Дунаї, радником відділу політичного планування та моніторингу реалізації зовнішньополітичних стратегій Політичного департаменту Міністерства закордонних справ України, який прочитав лекцію «Особливості обмеження участі держави-агресора у міжнародних організаціях: досвід роботи в Дунайській Комісії».

На зустрічі з вітальним словом до присутніх звернулися Алла Коваль, проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародного співробітництва, та Анастасія Хмель, декан факультету політичних наук, яка також є організаторкою зустрічі та візиту студентів до Будапешту.

Саме пан Олексій у складі української делегації під керівництвом Надзвичайного і Повноважного Посла України, Директора Політичного департаменту МЗС України, Представника України в Дунайській Комісії та чинного Голови Дунайської Комісії пані Любові Непоп брали безпосередню участь в плануванні та реалізації дій із фактичного виключення росії з ДК у зв’язку з порушенням агресором принципів Конвенції про режим судноплавства на Дунаї. Основними меседжами, які запам’яталися всім присутнім, стали:

– робота була важкою і надзвичайно напруженою, постійно треба було забезпечувати розробку та подальшу підтримку нестандартних, новаторських рішень;

– більшість пропозицій і заходів, що були реалізовані українською делегацією для позбавлення повноважень, відсторонення росії від участі і прийняття рішень в ДК та подальше її фактичне виключення були безпрецедентними для цієї та багатьох інших міжнародних організацій;

– важливе рішення ДК про розпуск окремого міжнародного формату – Комітету з підготовки Дипломатичної Конференції з перегляду Конвенції про режим судноплавства на Дунаї, в якому були присутні представники росії та створення Комітету з підготовки Дипломатичної Конференції про режим судноплавства на Дунаї уже у складі представників виключно придунайських держав, тобто без росії.

– на росію були накладені заходи фінансового характеру та прийнятне рішення про фактичне виключення з ДК з 1 березня 2024 р.

– наразі жоден представник росії (дипломатичного та адміністративно-технічного складу) не працює в ДК, Секретаріаті ДК та Підготовчому Комітеті, більше того за української ініціативи були внесені відповідні зміни до Правил процедури ДК, низки регламентів та внутрішніх положень ДК з тим, щоб жоден громадянин росії не міг претендувати на отримання дипломатичних чи адміністративно-технічних посад в майбутньому.

Ми пишаємося нашими дипломатами та їх якісною, плідною роботою в напрямку виключення країни-агресора росії з ДК, їх приклад є надзвичайно позитивним для майбутнього покоління дипломатів.

Зазначимо, що пан Олексій прочитав вже другу лекцію щодо Дунайської Комісії, у першій, 23 лютого 2022 року, він розкрив історію та підґрунтя створення ДК, саме під час цієї зустрічі він від імені Голови ДК пані Любов Непоп передав пропозицію організувати для студентів-міжнародників навчально-ознайомчий візит до штаб-квартири ДК у Будапешті, який було реалізовано на початку березня 2024 року.

Окрім ДК студенти також відвідали Посольство України в Угорщині, де про економічне співробітництво між Україною і Угорщиною, а також консульські особливості співпраці розповіли Юрій Керничний, Перший секретар Посольства України в Угорщині, Олександр Заболотний, Консул; два будапештських університети – Університет Корвіна та Національний університет державної служби.

Також студенти відвідали кілька заходів з нагоди 210-ліття з Дня народження Великого Кобзаря. Про результати візиту, набуті знання та дипломатичні навички студенти розповіли під час звітної презентації після лекції пана Олексія.

Дякуємо керівництву МЗС України, Голові Дунайської Комісії пані Любов Непоп, дипломатам Посольства України в Угорщині за надану можливість відвідати міжнародну організацію та вітчизняну дипломатичну установу в місті Будапешт, а також Олексію Кондику надзвичайно цікавий матеріал практичного характеру.