Завідувачка кафедри екології ЧНУ імені Петра Могили Людмила Григор’єва дала коментар щодо екоциду на Каховській ГЕС


Уночі 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали Каховську ГЕС, тим самим спричинивши одну з найсерйозніших техногенних катастроф останніх десятиліть не тільки в Україні, а й в Європі.

Наслідки такої катастрофи колосальні: знищене майно, зруйновані життя, довготривалі екологічні проблеми. Підрив Каховської ГЕС вже називають екоцидом.

Докторка біологічних наук, професорка, завідувачка кафедри екології ЧНУ імені Петра Могили Людмила Григор’єва дала коментар інтернет-виданню «НикВести» щодо екологічних наслідків підриву ГЕС.

Вона вважає, що окрім екологічних проблем виникають ще й безпекові. Адже можливе затоплення населених пунктів не лише на Дніпрі, а й підтоплення тих населених пунктів, що знаходяться на Бузькому та Дніпро-Бузькому лиманах. Зокрема якщо розіллється Бузький лиман, може статися підтоплення миколаївського мікрорайону Намив. Також постає питання безпеки Запорізької АЕС, вода для охолодження якої береться саме з Каховського моря.

Людмила Григор’єва прокоментувала також можливість опріснення Чорного моря та його наслідки для екосистеми. На її думку, наслідки будуть, але не одразу. Ми, можливо, навіть їх і не відчуємо, адже екосистема здатна до відновлення без втручання людини.

Думки екологині щодо виливу машинного мастила у кількості 150 тонн категоричні – необхідно постійно моніторити якість води та якнайшвидше зібрати цю масу. Адже мастило утворює плівку на воді, яка перешкоджає газообміну між водою і атмосферою, таким чином знижуючи рівень кисню у воді, а також осідаючи, мастило вбиває всю біоту.