Юрій Котляр прочитав восьму лекцію з теми «Історична пам’ять та історична наука в європейському та українському дискурсах»


Цикл лекцій «Україна і Європа: ціннісні аспекти спільної історичної долі» доктора історичних наук, професора Чорноморського національного університету імені Петра Могили Юрія Котляра в 2024 році триває.

Так, 19 березня 2024 року історик прочитав восьму лекцію з теми «Історична пам’ять та історична наука в європейському та українському дискурсах».

Він навів теоретичні засади досліджень історичної пам’яті, розглянувши погляди українських науковців.

Юрій Котляр провів паралелі в обґрунтуванні феномену історичної пам’яті та історичної науки, окреслюючи концептуальні підходи українських та закордонних істориків, зокрема Г. Касьянова, М. Хальбвакса та Й. Рюзена.

Окремим аспектом зустрічі є поняття міфу в історичній пам’яті. Автор лекції навів погляди декількох науковців, зокрема румунський філософ М. Еліаде також використовував поняття «архетип», але на відміну від К. Юнга, розумів його як «парадигму», «зразок для наслідування». Міф – це особливий тип наративу, що істотно відрізняється від інших споріднених йому типів, таких як сага, казка або фантастика.

Лекція завершилася символічно: Юрій Котляр підбив підсумки зустрічей: історична пам’ять – це відносно стійкий набір взаємопов’язаних колективних уявлень про минуле певної групи людей, кодифікований і стандартизований в історичних дослідженнях, міфах та символах.

У контексті історичних досліджень існує чітке усвідомлення порядку, який існує між минулим, сучасним і майбутнім. А історична пам’ять встановлює не лише причинний зв’язок від минулого до майбутнього через сучасне, але й впливає на оціночні характеристики минувшини, і на ретроспективне бачення нашого сьогодення.