Український щит Європейської цивілізації: цикл лекцій «Україна і Європа: ціннісні аспекти спільної історичної долі» професора ЧНУ імені Петра Могили Юрія Котляра завершився


Цикл лекцій «Україна і Європа: ціннісні аспекти спільної історичної долі» доктора історичних наук, професора Чорноморського національного університету імені Петра Могили Юрія Котляра в 2024 році завершився.

Так, 26 березня 2024 року історик провів фінальну, дев’яту, лекцію «Український щит Європейської цивілізації».

Професор наголосив на тому, що події всіх світових воєн відбувалися саме на території України. Українців наче намагаються знищити, але ми,  незважаючи на всі негаразди, як фенікс, постаємо з попелу та лише укріплюємося у своїй думці, що Україна повинна бути вільною та незалежною.

Лектор окреслив, що Україна має унікальне географічне розташування, адже центр Європи знаходиться саме в Україні. Крім того, Україна розташовується на межі зіткнення трьох цивілізацій: західної християнської, східної християнської та ісламської.

Територія України протягом плину історії постійно поставала щитом для Європи. Почалось все з війни з печенігами, тоді Русь захищалась Європу майже 170 років. Потім були торки, половці та монголо-татари, які зазнавали поразки від Русі, що вкотре ціною своїх втрат захистила європейські землі від можливої напасті.

У козацьку добу українські землі страждали від набігів татарів та турків, але мужнього захищали європейські території.

«У період 1917-1921 рр. українські повстанці боролися проти ідеї Світової революції більшовиків. Якби не українці, бо половина Європи могла б пропагувати радянські цінності», – акцентував професор.

І знову ж, російсько-українська війна сьогодення, Україна стоїть на захисті Європи як і декілька століть поспіль.

Професор Котляр розробив періодизацію Українського щита. Всього це 1155 років протистояння та захисту Україною Європи.

Юрій Котляр вважає, що сучасна Європейська цивілізація існує лише тому, що її захищає Український кристалічний щит незламності народного духу.

Тема викликала великий інтерес серед слухачів, після лекції вони активно ставили питання, на які лектор з радістю відповідав.

Дякуємо за цікаву лекцію та нагадуємо, що курс лекцій відбувається в межах реалізації міжнародного проєкту Erasmus+ за напрямком Jean Monnet Module «Implementation of European values as a basis of democracy in Ukraine».

У контексті історичних досліджень існує чітке усвідомлення порядку, який існує між минулим, сучасним і майбутнім. А історична пам’ять встановлює не лише причинний зв’язок від минулого до майбутнього через сучасне, але й впливає на оціночні характеристики минувшини, і на ретроспективне бачення нашого сьогодення.