Рекомендації з протидії пропаганді у медіа: як розуміти і відрізняти маніпуляції

Сучасне інформаційне суспільство стикається з ростом пропагандистських впливів у медіа. Це підкреслює важливість розвитку критичного мислення та вміння розпізнавати маніпуляції у засобах масової інформації. Наша стаття пропонує інструкцію для громадян та журналістів, яка сприятиме розумінню та відрізненню пропаганди від об’єктивної інформації.

Джерело

За визначенням класика теорії пропаганди Едварда Бернейса, пропаганда – систематичне розповсюдження ідеології чи інформації з метою впливу на переконання та поведінку авдиторії. Ключовими характеристиками пропаганди є відсутність об’єктивності, спрямованість на досягнення певних цілей та використання маніпулятивних прийомів [Теорія пропаганди / Едвард Бернейс. Hippo Publishing, 2010. – С. 29. ].

Основні методи медіа-маніпуляцій можна визначити наступним чином:

Створення стереотипів (Джерело: телеканал «россия 1»; Дата: 2022-07-20)

У випуску новин телеканалу «россия 1» від 20 липня 2022 року було показано сюжет про вибух у торгівельному центрі в Кременчуку. Йшлося про те, що вибух стався внаслідок удару українських військових по складах боєприпасів, розташованих поруч із торговим центром. У сюжеті не було сказано, що удар по торгівельному центру було завдано армією рф.

Такий матеріал є прикладом просування стереотипу про те, що Україна є агресором і що вона обстрілює власні міста. Він поширений російськими медіа і використовується для виправдання збройної агресії проти України.

Емоційний вплив  (Джерело: телеканал «RT». Дата: 2022-08-05)

У сюжеті телеканалу «RT» від 5 серпня 2022 року було показано інтерв’ю з росіянкою, яка втратила сина під час повномасштабного вторгнення в Україну. У інтерв’ю жінка розповідала про те, як гордилася своїм сином і як важко їй було змиритися з його смертю. Звісно ж, ані вона, ані журналісти не сказали ні слова про мирних жителів України, яких міг вбити її син «герой».

Цей сюжет є прикладом використання емоційного впливу на авдиторію. Він створений, щоб викликати у росіян співчуття до матерів, які втратили своїх синів у так званій «сво» в Україні.

Викривлення фактів (Джерело: газета «Комсомольская правда». Дата: 2022-09-10)

У статті газети «Комсомольская правда» від 10 вересня 2022 року було сказано, що українські військові використовують мирних жителів Донбасу як живий щит. А саме стверджувалося, що українські військові розміщують свої позиції в житлових будинках і школах, щоб ускладнити російським військам завдання ударів.

Ця стаття є прикладом викривлень фактів. Насправді, російські війська неодноразово обстрілювали житлові будинки і школи в Донбасі без жодної на те причини, що призвело до поранення і загибелі мирних жителів.

Використання дезінформації (Джерело: Telegram-канал «RT на русском». Дата: 2022-01-20)

У Telegram-каналі «RT на русском» 20 січня 2022 року було опубліковано повідомлення про те, що Україна готується до наступальної операції на Донбасі:  стверджувалося, що активно накопичуються війська та техніка на кордоні з ОРДЛО і що українська армія планує розпочати наступ у найближчі дні.

Це повідомлення є прикладом використання дезінформації, адже зазначене не підкріплювалося жодними доказами.

Ці приклади демонструють, що російська машина пропаганда використовує різні методи для досягнення своїх цілей. Вона створює стереотипи, використовує емоційний вплив, викривляє факти і поширює дезінформацію. Ці методи дозволяють впливати на думки і почуття людей, що може мати серйозні наслідки для міжнародної безпеки.

Протидія пропаганді представляє собою важливу навичку. Поговоримо про це детальніше.

• Розвиток критичного мислення: збільшення уваги до джерел інформації та перевірка їхньої об’єктивності.
  • Аналіз мовних засобів: розгляд слів, які можуть викликати емоційну реакцію, та об’єктивна оцінка їхнього використання.
  • Перевірка фактів: використання незалежних джерел для підтвердження чи спростування наведених фактів.
  • Усвідомлення біасу: розуміння можливих спрямувань чи прихованих інтересів автора.

В останні роки росія використовує різноманітні маніпулятивні техніки та розповсюдження фейкової інформації. Наприклад, під час війни на сході України, російські медіа навмисно використовували фотографії та відео зі збройних конфліктів закордоном, щоб підкріпити наратив та образ ворожої України. Більше того, просуваючи фейкові новини про події в Україні різними способами, росія прагнула впливати на світову громадську думку та сприяла своїм політичним цілям.

Протидія медіа-маніпуляціям стає все більш важливою навичкою в епоху інформаційного перенасичення, тим паче у часи повномасштабного вторгнення росії в Україну, коли інформаційна війна відіграє неабияку роль. Ця інструкція слугує важливим інструментом для визначення та запобігання впливу пропаганди, сприяючи формуванню об’єктивного бачення світу та покращенню інформаційної грамотності в суспільстві. Застосування цих принципів сприятиме створенню критично мислячого суспільства, здатного аналізувати та розуміти різноманітні інформаційні потоки.

Новіков Віталій

магістрант VI курсу спеціальності «Журналістика»