Психологія пропаганди: як вона впливає на психіку людини


У світі, де інформація надходить звідусіль, де фейкові новини та дезінформація шириться блискавично, важливо розуміти, як пропаганда може впливати на нашу психіку.

Чому важливо вивчати психологію пропаганди?

Вивчення психології пропаганди є важливим, оскільки це сприяє розпізнаванню методів й техніків маніпулювання, розвитку навичок критичного мислення, відстоюванню своїх переконань і протистояти маніпуляціям, а також опанування психології пропаганди може допомогти захистити демократію та свободу слова. Тому, беззаперечно, вивчення цього напрямку є важливим для кожної людини, яка не хоче опинитися в маніпуляційній пастці.

Найпопулярніші психологічні техніки пропаганди:

  1. Апелювання до емоцій: Використання емоцій, таких як страх, гнів, гордість, ненависть, для впливу на думки та поведінку людей. Розглянемо приклад емоції страх: “Якщо ви не проголосуєте за нашого кандидата, то країну чекає хаос і занепад!”
  2. Брехня та брехливість: Техніка базується на нечесності та брехливості, а саме перехід на особистості, дифамацію, напівправду, велику брехню. Наприклад, “Він невдаха і нічого не досяг, не слухайте його!”
  3. Навішування ярликів: Дискредитація людей або їхніх ідей стереотипами, щоб знецінити відповідний погляд. Розглянемо приклад стереотипізації: “Всі політичні діячі корупціонери, їм не можна довіряти у жодному разі”
  4. Повторення: Закріплення повідомлення у свідомості людей за допомогою гасел, слоганів, постійного повторення. Наприклад, “Сила в нашій єдності, і тільки в нашій єдності!”
  5. “Гало-ефект”: Створення позитивного образу людини, ідеї, продукту, щоб люди усвідомлювали їх більш сприятливо. Розглянемо приклад ідеалізації: “Наш кандидат наймудріший і найкращих з усіх інших!”
  6. “Ефект Барнума”: Використання розпливчастих, загальних тверджень, які люди схильні сприймати як особисті й правдиві. Наприклад, “Ви незвичайна людина й маєте великий потенціал”
  7. “Ефект третьої особи”: Подання інформації як думки “третьої особи”, а не пряма агітація, щоб уявлятися більш об’єктивною. Наприклад, “Експерти вважають.. Вчені провели дослідження..”
  8. “Ефект первинності”: Коли людина стикається з суперечливої інформацією, то вона зазвичай вірить тій, яка надійшла першою, адже потім утворений погляд стає змінити важко.
  9. “Нога у дверях”: Починати з невеликого прохання, з яким люди легко погодяться, а потім поступово збільшувати свої вимоги. Розглянемо приклад: “Можна поставити вам декілька коротких питань?”
  10. “Маневр на відволікання уваги”: Використання емоційно заряджених тем, щоб відвернути людей від важливих проблем. Наприклад, обговорення скандальних подій, щоб відвернути увагу від важливих питань у будь-якій галузі.

Пропаганда використовує різні психологічні техніки, щоб маніпулювати людьми й кардинально змінювати їхній світогляд. Зазвичай, метою таких технік є вплив на психіку людини, але вони можуть не тільки впливати, а й спотворювати думки, емоції та поведінку і в деяких випадках призводять до психологічних розладів.

Психологія пропаганди — це галузь знань, яка може надати інформацію, з одного боку, як маніпулювати  широкими масами людей, а з іншого, як  протистояти цим маніпуляціям. Розуміння психології пропаганди, її аспектів і технік, може допомогти вам аналізувати й критично сприймати інформацію, а також розпізнавати потенційні спроби маніпуляції!

Дар’я Наймитенко,

студентка 448 групи ЧНУ імені Петра Могили