Про завершення курсів лекцій проєкту EVADEM


З 18 січня по 23 травня 2023 року в Чорноморському національному університеті імені Петра Могили проходив навчальний курс у рамках модулю Жана Моне «Імплементація європейських цінностей як базис демократії в Україні» («Implementation of European values as a basis of democracy in Ukraine»).

Слухачами відкритих лекцій були студенти, викладачі, співробітники ЧНУ імені Петра Могили, а також усі охочі.

Модуль Жана Моне «Імплементація європейських цінностей як базис демократії в Україні» мав на меті підготовку й викладання навчального курсу для студентів факультету політичних наук ЧНУ імені Петра Могили, та всіх, хто хоче дізнатися більше про європейські цінності й те, як вони транслюються в українському соціумі.

Водночас модуль містить академічні дослідження Європейського Союзу, популяризацію європейських цінностей у політико-адміністративному середовищі та в українському суспільстві загалом.

В освітній блок проєкту EVADEM увійшли три навчальні модулі: «Європейський Союз як модель регіональної інтеграції», «Україна і Європа: ціннісні аспекти спільної історичної долі» та «Сучасний етап та перспективи функціонування ЄС. Україна та процеси європейської інтеграції». Кожен модуль передбачав проведення дев’яти відкритих лекцій, а також спільну групову роботу студентів на семінарських та практичних заняттях.

У межах першого модулю «Європейський Союз як модель регіональної інтеграції», де спікерокою була кандидатка політичних наук, доцентка кафедри історії ЧНУ імені Петра Могили Аліна Іовчева, учасники обговорили питання виникнення та еволюції ідеї об’єднаної Європи, а також цілі, принципи та особливості Європейського Союзу. Лекторка окреслила спільні політики та базові цінності ЄС, а також цінності для сталої демократії.

У рамках першого навчального модулю «Європейський Союз як модель регіональної інтеграції» були запрошені два гостьові лектори: Девід Рейхард, професор Університету Коменського в Братиславі (Словаччина), та Флоріан Бібер, професор історії та політики Південно-Східної Європи, директор Центру досліджень Південно-Східної Європи Ґрацького університету імені Карла і Франці (Австрія), член Європейської академії наук і мистецтва.

Девід Рейхард провів дві лекції, присвячені інтеграційним процесам в Європейському регіоні у XX столітті та інституціональній основі Євросоюзу. Флоріан Бібер провів заключну онлайн-лекцію циклу «Європейський Союз як модель регіональної інтеграції» на тему «Розширення та демократія як зовнішня політика ЄС».

У рамках цих тем гостьові лектори обговорили зі студентами та викладачами ЧНУ імені Петра Могили перебіг інтеграційних процесів в Європейському регіоні у XX столітті, інституціональні основи Євросоюзу, причини та наслідки розширення, вплив європеїзації на країни, процес приєднання країн до ЄС, виклики, які виникають під час розширення ЄС та питання демократії у парадигмі розширення.

Спікером другого модулю «Україна і Європа: ціннісні аспекти спільної історичної долі» був доктор історичних наук, професор ЧНУ імені Петра Могили, координатор проєкту EVADEM Юрій Котляр. Він обговорив з учасниками питання української ментальності в індоєвропейському контексті, давньоруську державу, феномен козаків-характерників та воїнів-перевертнів в європейській традиції, революції ХVІІ століття в Англії та Україні. Лектор розповів про українське питання в Першій і Другій світових війнах, а також про питання історичної пам’яті та історичної науки в європейському й українському дискурсах.

Третій модуль, де спікером виступила кандидатка політичних наук, доцентка кафедри журналістики ЧНУ імені Петра Могили Анна Соловйова, був присвячений питанням зародження та розвитку ідей європейської єдності й проєктів об’єднаної Європи. Лекторка розглянула передумови розширення ЄС до Центральної та Східної Європи, транскордонне співробітництво, основні критерії вступу до Євросоюзу та основні проблеми в розвитку ЄС. Також окрему увага Анна Соловйова приділила євроінтеграційним перспективам України, розгляду Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, адаптації національного законодавства до вимог Європейського Союзу та питанням європейських цінностей та демократизації в Україні.

За результатами проведення курсу учасники отримають сертифікати, а також матимуть нагоду взяти участь у Міжнародній науковій конференції «Європейський Союз і Україна: передісторія, історія, сучасність», яка буде проведена серед наукової спільноти 16 червня 2023 року.

Конференція пройде на базі Чорноморського національного університету імені Петра Могили у рамках міжнародного проєкту Модулю Жана Моне «Імплементація європейських цінностей як базис демократії в Україні» (EVADEM) за підтримки Ради молодих учених при Міністерстві освіти та науки України та всеукраїнської громадської організації «Інноваційний університет».