Про ІV Міжнародну наукову конференцію «Слов’янські студії: європейський контекст»


29 – 30 травня 2023 року в Чорноморському національному університеті імені Петра Могили пройшла ІV Міжнародна наукова конференція «Слов’янські студії: європейський контекст».

Конференція присвячена проблемам функціонування та розвитку слов’янських мов і літератур у широкому загальноєвропейському контексті.

До основних завдань конференції належать інтенсифікація слов’янознавчих філологічних досліджень за рахунок розширення співпраці з науковцями різних країн; зміцнення глибинних зв’язків між різними слов’янськими мовами та культурами; усвідомлення їхнього місця у контексті неслов’янських культур; об’єднання зусиль фахівців та формування професійної спільноти у напрямку євроінтеграційних процесів України.

Так, 29 травня відкриття конференції розпочалося з вітального слова голови оргкомітету конференції, доктора філологічних наук, професора Ірини Даниленко, яка подякувала всім вченим в організації конференції. Також професорка розказала, що організатори додали уточнення «європейський контекст» задля відмежування від імперських наративів східних сусідів України, від яких доводиться зараз захищатися не тільки словом, а й зброєю.

До вітального слова долучився перший проректор ЧНУ імені Петра Могили Юрій Котляр, який закцентував увагу учасників на тому, що лише за умови об’єднання всіх сил країн Європи ми зможемо перемогти «реліктову московську орду».

Алла Коваль, т. в. о. проректора з наукової роботи та міжнародного співробітництва університету, наголосила на вичерпності та важливості спрямування конференції в наш час.

Із побажаннями плідної праці та слова вдячності також виступили провідні науковці, зокрема Володимир Попик, директор Інституту біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського; Ярослав Поліщук, завідувач кафедри україністики Інституту східнослов’янської філології Університету імені Адама Міцкевича в Познані; та Красіміра Колєва, лекторка з болгарської мови, літератури і культури Шуменського університету імені Епіскопа Костянтина Преславського.

Загалом конференція складається з пленарного засідання та роботи чотирьох секцій у змішаному форматі, серед яких – із мовознавства, літературознавства, перекладознавства та історії слов’ян. До конференції долучилися представники не лише українських університетів, а й польських, болгарських, словацьких.

На другий день наукової конференції відбулась робота круглого столу на тему «Слов’янські мови та літератури у ЗМІ, кіно- та Інтернет-просторі в контексті російсько-української війни» та підбиття підсумків конференції.

Дякуємо всім науковцям за активну участь у розвитку філологічних досліджень у сфері слов’яністики!