Негативні наслідки пропаганди


Як ми знаємо, пропаганда справляє негативний вплив і змінює наші переконання, часто, наслідки пропаганди можуть бути надто серйозними. Зловживання пропагандою може призвести до порушення прав людини, політичної нестабільності й загрози демократії.

Основні наслідки негативної пропаганди:

  • Придушення правди: Пропаганда активно використовується для цензури інформації й пригнічення різноманітних думок, що обмежує доступ людей до правдивої інформації й підриває їхню здатність приймати об’єктивні рішення. Наприклад, у КНР, де влада стримує будь-яку критику й погляди, правда про політичні або економічні проблеми часто приховується або ж спотворюється.
  • Поширення дезінформації: Пропаганда часто використовує неправдиву або оманливу інформацію для досягнення своїх цілей. Це може призвести до того, що люди будуть віри у фейку, а також це шкодить довірі до авторитетних джерел інформації та ускладнює прийняттю обґрунтованих рішень. Наприклад: У 2019 році під пандемії COVID-19 поширювались фейки, що вакциновані люди стають магнітними, тобто до них прилипають металеві предмети.
  • Маніпулювання людьми: Пропаганда використовує різні емоційні маніпуляції, щоб змусити індивідів робите те, що вигідно пропагандистам. Це призводить до бездумних рішень, які можуть нашкодити не тільки особі, а й іншим навколо неї. Наприклад, під час виборів використовуються маніпуляції в соціальних мережах, такі як розповсюдження фейків й спекуляцій, які мають викликати у читачів обурення, страх і гнів, для досягнення певної політичної мети.
  • Розкол суспільства: Пропаганда може роз’єднувати суспільство, використовуючи мову ворожнечі, поглиблює розбіжності між різними групами суспільства, тим самим загрожує соціальній єдності й конфлікту всередині суспільства. Наприклад, у конфліктах пропагандисти можуть використовувати мовне питання в країні, тим самим розколюючи суспільство і викликаючи ворожість між людьми.
  • Політична нестабільність: Пропаганда стає причиною політичної нестійкості, яка викликає недовіру до політичних діячів й погіршенню відносин з іншими країнами. Наприклад, деякі політичні партії можуть використовувати пропаганду для підривання довіри до опонентів й самого демократичного процесу виборів.
  • Критичне мислення: Пропаганда послаблює здатність аналізувати й перевіряти на достовірність надану інформацію, що спричиняє зниження критичного мислення людини. Наприклад, у навчальних закладах можуть бути представлені програми або підручники, які спрямовані на формування певних ідей та переконань, які пригнічують критичне мислення й сприяють подальшому сприйняттю інформації без перевірки.
  • Психічне здоров’я: Пропаганда негативно впливає не тільки на думки й переконання людини, а й на його психічне здоров’я. Часто пропаганда провокує агресію, тривогу, депресивний стан та інші психічні розлади. Наприклад, поширення фейків про загрозу ядерного вибуху можуть призвести до паніки серед населення й загостренню психічних проблем.

Пропаганда — серйозна проблема сучасного суспільства і часто має негативні наслідки,  а саме маніпуляцій, порушень прав людини, розколу суспільства і психічних розладів — це лише деякі з них.

Кожній людині необхідно усвідомлювати потенційні негативні наслідки пропаганди й активно діяти для захисту інформаційної свободи та об’єктивності, зокрема, шляхом розвитку медійної грамотності й критичного мислення в суспільстві.

Дар’я Наймитенко,

студентка 448 групи ЧНУ імені Петра Могили