“Могилянські читання – 2023” завершено: як минула конференція


Протягом 6 – 10 листопада 2023 року в Чорноморському національному університеті імені Петра Могили тривала XXVI Всеукраїнська щорічна науково-практична конференція «Могилянські читання – 2023: Досвід та тенденції розвитку суспільства в Україні: глобальний, національний та регіональний аспекти».

Науково-педагогічний склад ЧНУ імені Петра Могили вже традиційно присвятив конференцію Всесвітньому дню науки в ім’я миру та розвитку.

Загалом цьогорічні тривають у межах 7 секцій та 22 підсекцій, що охоплять технічні та гуманітарні сфери. Також у рамках тижня науки на базі ЧНУ імені Петра Могили пройдуть п’ять окремих конференцій.

Варто зазначити, що хоча конференція і проходить на всеукраїнському рівні, проте в ній бере участь широке коло закордонних та вітчизняних науковців, громадських та державних діячів, політиків з таких міст та країн Молдови, Польщі, Німеччини, Києва, Дніпра, Сум, Полтави, Миколаєва, Одеси, Львова, Тернополя, Дублян, Лимана (зокрема Донецька), Ірпеня, Хмельницького.

Психологія

9 листопада 2023 року представники Навчально-методичного кабінету соціально-психолочної підтримки, професійного розвитку та сприяння працевлаштуванню ЧНУ імені Петра Могили в партнерстві з Асоціацією психологів вищої школи України провели Всеукраїнський круглий стіл «Актуальні питання підвищення психологічної культури учасників освітнього процесу ЗВО в умовах війни».

У заході взяли участь керівники психологічних служб та психологи ЗВО / м. Києв, м. Дніпро, м. Одеса, м. Полтава, м. Суми, м. Миколаїв.

Під час заходу було оголошено результати Всеукраїнського конкурсу есе з психології, у якому перемогу здобула студентка ЧНУ імені Петра Могили Катерина Кутузакі.

Історія та археологія

7 листопада 2023 року на базі Чорноморського національного університету імені Петра Могили відбулася Міжнародна наукова конференція «Становлення сучасної Української держави: роль європейських цінностей у формуванні демократичного буття».

Метою конференції стало залучення науково-педагогічних представників, дослідників, аспірантів, докторантів та експертів до наукового обговорення актуальних проблем становлення та укріплення демократичного устрою в контексті імплементації європейських цінностей та євроінтеграційних прагнень Української держави.

До наукової дискусії в рамках конференції доєдналися як досвідчені науковці, так і здобувачів вищої освіти з 16 міст України, Польщі та Словаччини.

Загалом робота конференції тривала в межах трьох секцій – «Еволюція Європейської інтеграції України: історія взаємодії», «Демократичні трансформації Української держави в контексті євроінтеграційних прагнень: напрями, пріоритети, подальші кроки», «Актуальні підходи до імплементації європейських цінностей в українському суспільно-політичному просторі».

Зауважимо, що конференція тривала в рамках міжнародного проєкту Erasmus+ за напрямком Модуль Жана Моне «Імплементація європейських цінностей як базис демократії в Україні» (EVADEM) No101085843 — EVADEM — ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH за підтримки Ради молодих учених при Міністерстві освіти та науки України й ВГО «Інноваційний університет».

Українська філологія

На підсекції «Тексти і контексти в сучасній науковій парадигмі: літературознавчий і лінгвістичний аспекти» виступили з доповідями викладачі та студенти-магістранти кафедри української філології та міжкультурної комунікації. У ході засідання розгялнули широке коло питань, пов‘язаних із компаративними дослідженнями в галузі лінгвістики та літературознавства, актуальними темами й жанровими трансформаціями в сучасній українській літературі, проблемами формування в учнів необхідних навичок і компетенцій в умовах дистанційного навчання тощо.

15 листопада 2023 року провели студентську секцію кафедри англійської філології та перекладу в рамках конференції «Могилянські читання-2023».

Під час роботи філологічної секції були студенти представляли свої наукові доробки у вигляді презентацій.

Самі виступи мали філологічне спрямування: як лінгвістичне, так і літературознавче. Окрім цього, багато виступів присвячені методиці викладання іноземних мов. Секцію проводила кандидатка філологічних наук, Ганна Передерій.

 

Право

Секція «Право» присвячена сучасним тенденціям розбудови правової держави в Україні та світі з метою визначення актуальних питань юридичної науки та запропонувати оптимальні шляхи вирішення проблем правового регулювання.

Під час виступів та дискусій учасники конференції обговорили теоретико-правові основи та перспективи розвитку юридичної освіти, питання підготовки студентів юридичних факультетів; розвиток конституційного, адміністративного, фінансового, інформаційного права в умовах воєнного стану; дотримання й захист прав людини в контексті міжнародного та національного законодавства; проблеми та напрями вдосконалення соціально-правового забезпечення кризових категорій населення України в умовах воєнного стану; стан кримінально-правової відповідальності за тероризм і порушення законів та звичаїв війни в Україні.

Також у межах XXVI Всеукраїнської щорічної науково-практичної конференції провели Всеукраїнську науково-практичну конференцію молодих вчених «Могилянські читання – 2023: сучасні тенденції розбудови правової держави в Україні та світі».

У рамках цієї конференції молоді науковці та студенти присвятили свої дослідження проблемам теорії, історії та філософії права; окремим питанням публічного права та публічної служби; особливу увагу приділили вони і правам людини та їх захисту.

Соціальна робота

9 листопада 2023 року викладацький склад кафедри соціальної роботи, управління і педагогіки ННІ ПУА ЧНУ імені Петра Могили та студенти спеціальності «Соціальна робота» взяли участь у роботі підсекції «Соціальна робота в період трансформаційних змін: виклики і ризики» Всеукраїнської щорічної науково-практичної конференції «Могилянські читання – 2023».

Доповіді учасників підіймають важливі питання, зокрема: соціально-психологічні аспекти формування інтелектуальних потреб особистості; професійне становлення майбутніх фахівців соціальної сфери в контексті розвитку професійної компетентності; технологія соціального патрулювання у діяльності Центру реінтеграції бездомних громадян; цифрові рішення в системі соціальних послуг; причини та превенція булінгу серед учнів в освітньому середовищі професійно-технічних училищ: важливість навчання емоційним компетенціям та психологічна підтримка; роль соціального працівника в процесі вдосконалення надання соціальних послуг на деокупованих територіях; фактори формування гендерної ідентичної підлітків; напрямки роботи соціального працівника з дітьми ВПО; труднощі в адаптації дітей з особливими освітніми потребами в шкільному середовищі; повні тексти доповідей всіх учасників конференції представлені у збірці тез.

Журналістика

8 листопада 2023 року викладачі та студенти кафедри журналістики факультету політичних наук Чорноморського національного університету імені Петра Могили взяти участь у XXVI Всеукраїнській науково-практичній конференції «Могилянські читання-2023».

Викладачі кафедри розкрили актуальність сучасних питань розвитку у сфері журналістики та засобів масової комунікації. Під час конференції вони опрацювали такі теми:

– Анна Соловйова, кандидат політичних наук, доцент, разом зі студентом-магістром спеціальності «Журналістика» Віталієм Новіковим працювали над темою «Інструменти пропаганди в сучасних медіа»;

– Тетяна Сидоренко, кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент,  досліджувала тему «Компетенції та компетентності майбутніх фахівців журналістської галузі»;

– Сергій Шкірчак, старший викладач, проводив аналіз теми «Громадянське суспільство і горизонтальні соціальні комунікації в умовах війни: право VS обов’язок».

Питання, розкриті в дослідженнях, показують актуальність аналізу журналістської галузі та її вплив на розвиток сучасного суспільства України.

Політологія

7 листопада 2023 року відбулося засідання секції «Політичні та соціокультурні процеси в сучасній Україні» в рамках «Могилянські читання – 2023». Під час засідання секції були представленні актуальні напрямки досліджень професорсько-викладацького складу кафедри, аспірантів та магістрів.

Міжнародні відносини

9 листопада 2023 року відбулося засідання секції «Міжнародні відносини та світова політика» в рамках «Могилянських читань – 2023».

До учасників конференції з вітальним словом звернулися кандидат історичних наук, декан факультету політичних наук Анастасія Хмель та доктор політичних наук, завідувач кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Олександр Шевчук.

Викладачі кафедри, а також студенти бакалаврського та магістерського рівнів навчання за спеціальністю 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» представили свої наукові доробки. Викликали неабияку дискусію та були високо оцінені доповіді студентів-міжнародників Яни Ловарік, Владислава Іваненко та Аліни Юрчук, які дебютували у науковій сфері.

А цьогорічна географічна площина залучених науковців та студентів секційного засідання охопила не лише Миколаїв, а й Київ.

Дякуємо учасникам за цікаві і змістовні доповіді, дискусії. Бажаємо науковцям та студентству не зупинятися і рухатися лише вперед!

Медична біологія

На кафедрі медичної біології та фізики, мікробіології, гістології, фізіології та патофізіології 10 листопада 2023 року відбулось засідання підсекції «Актуальні проблеми медико-біологічних наук секції «Актуальні питання біології, медицини, реабілітології та фармації». У межах роботи секції були заслухані доповіді викладачів кафедри за такими темами:

  • Микола Клименко – «Запалення – атеросклероз – ішемія – запалення»;
  • Михайло Козій – «Патологічні зміни печінки сtenopharyngodon idella valenciennes, 1844 в умовах трансформації гідроциклу каховського водосховища»;
  • Ольга Корольова – «Physical and chemical properties and allelopathic activity of water-soluble inflorescences ailanthus»;
  • Ольга Яремчук – «Use of distance learning technologies in ukrainian medical institutions in the condition of war»;
  • Лариса Чеботар – «Характеристика показників математичного аналізу серцевого ритму в умовах адреналінової міокардіодистрофії на тлі надлишку мелатоніну».

У ході обговорення приймали участь студенти другого курсу спеціальності медицина ННМІ. Тематика і зміст доповідей відповідають актуальним питанням медико-біологічних наук.

Також 10 листопада 2023 року члени наукового студентського товариства за участі викладачів кафедри терапевтичних дисциплін ЧНУ імені Петра Могили провели наукову онлайн-конференцію студентів та молодих вчених «Актуальні питання внутрішньої медицини. Сучасні технології у терапії та реабілітації».

Учасниками конференції стали студенти ІV-VІ курсів, випускники, аспіранти та викладачі Медичного інституту.

Оцінювали роботу молодих дослідників доктор медичних наук, професор, проректор з науково-педагогічної роботи та питань розвитку ЧНУ імені Петра Могили Микола Клименко, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри терапевтичних дисциплін Максим Зак, заступник директора, старший викладач кафедри медичної біології та фізики, мікробіології, гістології, фізіології та патофізіології Ольга Яремчук, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри гігієни, соціальної медицини, громадського здоров’я та медичної інформатики Віктор Зюзін, кандидат медичних наук, доцент, завідувач кафедри педіатрії та хірургічних дисциплін Олег Чернишов.

Під час конференції викладачі, аспіранти та студенти кафедри терапевтичних дисциплін піднімали актуальні питання неврології та реабілітології неврологічних пацієнтів. Наталія Квасневська описала можливості прогнозування реабілітації постінсультних хворих. Доцент та викладач кафедри Юрій Ворохта підсумував та завершив блок наукових робіт у сфері неврології темою «Порушення ходи у хворих на деменцію».

Крім неврології, розглядали різноманітні питання діагностики, лікування та реабілітації пацієнтів у клініці внутрішніх хвороб.

Викладачі, аспіранти та студенти ННМІ ЧНУ імені Петра Могили мали можливість ознайомитися з актуальними проблемами, які постають перед лікарями та реабілітологами на шляху до оздоровлення населення міста Миколаєва.

Екологія

8 листопада 2023 року відбулося засідання підсекції «Сучасні проблеми екології і захисту довкілля» у рамках секції Природничі науки.

Метою проведення підсекції був обмін досвідом фахівців, науковців у сфері екологічної безпеки, сталого розвитку, якості і безпеки життєвого середовища людини, технологічної і радіаційної безпеки та прийняття рішень з цих питань.

В роботі підсекції взяли участь викладачі та аспіранти кафедри екології, а також студенти. Під час роботи підсекції були представлені 14 доповідей на різноманітні теми, а саме дослідження солевого складу поверхневих вод Бузького лиману; аналіз викидів тваринницького підприємства до атмосферного повітря; водна небезпека м. Миколаєва за умов військового часу; семантичні аспекти розвитку екологічної освіти; вода та війна: український аспект; зауваження і пропозиції до звіту з оцінки впливу на довкілля реконструкції водогону та дюкеру в м. Миколаїв; екологічна оцінка прогнозних викидів Миколаївської ТЕЦ при спалюванні певного виду палива; екологічні наслідки екоциду російської армії на території Каховської ГЕС, Херсонська область; розробка системи моніторингу та рекультивації водних біогеоценозів на прикладі Бузького лиману; роль донних відкладень при оцінці екологічного статусу гідроекосистеми Бузького лиману;  використання вищих водяних рослин при очищенні стічних каналізаційних вод; міжнародні системи сертифікації зелених будівель та розвиток нормативного забезпечення екологобезпечного виробництва будівельних матеріалів; система керування режимами острівної вітрогенераторної установки на основі порівняння виробленої та спожитої потужностей; перспективи розвитку екологічного туризму на території регіонального ландшафтного парку «Тилігульский».

Дякуємо всім доповідачам та учасникам за цікаву наукову дискусію!