Круглий стіл «Професія політолога в умовах змін: виклики та перспективи»: результати обговорення


24 січня 2024 року відбувся круглий стіл «Професія політолога в умовах змін: виклики та перспективи», присвячений визначенню завдань, що стоять перед сучасними політологами, навичок та компетенцій, якими має володіти спеціаліст у сфері і затребуваністю професії зараз і в найближчому майбутньому.

Організаторами стали представники трьох університетів – Чорноморського національного університету імені Петра Могили, Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана та Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького.

Серед учасників заходу теоретики і практики сфери політології.

Першим спікером була Олександра Дем’яненко, кандидатка політичних наук,  доцентка кафедри філософії, соціальних та політичних наук ЧНУ імені Б. Хмельницького, експертка Центру аналітичних досліджень PRAGMA, дослідниця – практикантка Австрійського інституту міжнародної політики у м. Відень, авторка всеукраїнського видання «Дзеркало тижня», консультантка депутата Черкаської обласної ради 8 скликання та консультантка народного депутата України у Верховній раді України 7 скликання). Вона одночасно працює і в освітній сфері як викладачка й дослідниця, і у сфері влади як консультант.

Пані Олександра зазначила, що політологія є фактично «міжнародною спеціальністю», на якій навчаються за схожими освітніми програмами й у країнах ЄС, і в Україні, що допомагає легко порозумітися політологам з різних країн. Також пані Олександра наголосила на важливості знань англійської мови, постійному поглибленні знань і активності у діяльності.

Тетяна Лушагіна, кандидатка політичних наук, завідувачка кафедри соціології та політології ЧНУ ім. П. Могили, позаштатна викладачка Центру підвищення кваліфікації публічних службовців, наголосила, що на нинішньому етапі спеціаліст-політолог має універсальне призначення й міждисциплінарні знання, які допомагають йому вирішити завдання, що стоять перед суспільством у владній сфері. Пані Тетяна окреслила сучасні виклики та перспективи професії політолога у своїй доповіді.

Віталій Холод, радник Вінницького міського голови, випускник  2002 року Миколаївської філії Національного університету «Києво-Могилянська академія», має досвід роботи в органах центральної влади (Секретаріат Президента України, Верховна Рада України) та органах місцевого самоврядування, є посадовцем державної служби ІІІ рангу, працював у проєктах міжнародної технічної допомоги.

Спікер наголосив, що насправді зміст спеціальності «Політологія» набагато ширший, і вірно було б називати спеціальність «Політичною наукою», що значно збільшує сферу застосування знань і компетенцій випускника. Пан Віталій розповів про еволюцію розуміння спеціальності протягом останнього часу та наголосив на важливості активної діяльності, участі в громадських об’єднаннях і поступовому кар’єрному зростанні. Зазначив, що здобутих знань і сформованих навичок МФ НАУКМА виявилося цілком достатньо для професійного зростання і досягнення успіхів в кар’єрі.

Світлана Бульбенюк, кандидатка політичних наук, професорка кафедри політичних технологій КНЕУ імені Вадима Гетьмана, освітня експертка і тренерка, членкиня Галузевої експертної ради «Соціальні та поведінкові науки» НАЗЯВО, громадська активістка, співавторка освітнього проєкту «Медіа- та громадянська освіта». Вона розповіла про свій досвід застосування навичок політолога, шлях обрання кар’єри й наголосила на постійному самовдосконаленні та розвитку на шляху професії політолога, адже тільки це допоможе бути обізнаним у сучасних трендах, інноваціях. Пані Світлана, підбивши підсумки, зазначила, що політологія «не тільки професія, це спосіб мислення».

Віра Гапоненко, докторка політичних наук, доцентка, завідувачка кафедрою політичних технологій КНЕУ імені Вадима Гетьман, відзначила під час виступу, що політологи є гнучкими в соціумі та вміють легко адаптуватися. На сучасному етапі мають вміти оперувати великими обсягами інформації в умовах інформаційного буму.

Соціальна відповідальність та громадянська освіта мають велике значення і для політолога, і для пересічного громадянина.

Якщо ви зацікавилися і хочете дізнатися більше, звертайтеся до запису заходу на You-Tube-каналі.