Кафедра управління земельними ресурсами доєдналась до чергового засідання Наукової школи професора Антона Третяка


1 червня 2023 року викладачі кафедри управління земельними ресурсами Чорноморського національного університету імені Петра Могили Олена Лазарєва та Андрій Мась узяли участь у онлайн-дискурсі на тему «Місце і значення землевпорядників в удосконаленні системи територіально-просторового планування розвитку землекористування територіальних громад».

На початку засідання учасники проаналізували термін «планування землекористування», розглянули тезаурусний каркас теорії розвитку понятійного базису з дослідженням таких термінів як «земля», «територія», «просторове планування розвитку землекористування», «планування використання земель».

Спікер Антон Третяк зазначив, що комплексний підхід планування включає ієрархічне планування «зверху – вниз» із використання даних земельного (ландшафтного), водного, містобудівного та інших планувань. Він наголосили, що територіально-просторове планування розглядати через призму таких критеріїв як традиція урбанізму, управління землекористуванням, регіонально-економічний підхід, всеосжний комплексний підхід.

Логічно-змістовна модель системи територіально-просторового планування землекористування територіальних громад повинна містити національний, регіональний та місцевий рівні.

Новими землевпорядними документами, які необхідно узаконити в цій системі, мають бути місцева цільова програма використання та охорони земель і інших природних ресурсів; проєкт землеустрою щодо встановлення меж землекористування екомережі в межах території територіальних громад; проєкт землеустрою щодо зонування земель за типами (підтипами) землекористування за межами населених пунктів.

Спікер наголосив, що необхідно удосконалити земельне законодавство шляхом розроблення  комплексного плану просторового розвитку землекористування територіальних громад та земельно-господарського плану в межах населеного пункту. Також потенційним інвесторам треба дати аналітичну інформацію, як природно-ресурсний потенціал буде використаний після втілення запропонованих заходів.

В кінці засідання традиційно відбулась дискусія щодо озвучених питань. Виступив і Почесний землевпорядник України Андрій Мась, який наголосив, що треба акцентувати увагу на тому, що сьогодні знизилась якість проектної документації. Головну роль в розробці комплексних планів просторового розвитку взяла на себе архітектурна, а не землевпорядна служба, що негативно впливає на якість проектної документації.

Зазначені дискурси сприяють забезпеченню комплексного підходу, а також всебічному врахуванню думки присутніх щодо змісту та наповнення освітнього середовища землевпорядників.