Кафедра історії почала свою діяльність з вересня 2007 р. Професорсько-викладацький склад кафедри забезпечує викладання навчальних компонент освітніх програм «Історія та археологія» та «Середня освіта (Історія та громадянська освіта. Правознавство)» за рівнями вищої освіти перший (бакалаврський), другий (магістерський). Також кафедра здійснює підготовку фахівців за третім (освітньо-науковим) рівнем вищої освіти за спеціальністю 032 «Історія та археологія».
Завідувачі кафедри історії: доктор історичних наук, професор Ю.В. Котляр (2007–2022), доктор історичних наук, професор І.С. Міронова (з 2022 р.).
Кафедральна науково-дослідна тема – «Південь України і Європа: історичні та археологічні дослідження». Номер держреєстрації 0123U105038. Керівники роботи – доктор історичних наук, професор кафедри історії, перший проректор Ю.В. Котляр і доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії І.С. Міронова. Мета – дослідження археологічних, соціально-економічних, політичних проблем історичного розвитку Південної України в контексті європейської та світової історії; вивчення науково-практичних особливостей спільності історичної долі та історичної ретроспективи українсько-європейської взаємодії, а також ціннісної парадигми України і Європи.
На кафедрі історії реалізується грантовий міжнародний проєкт Європейського Союзу (ЄС) Еразмус+ за програмою Жана Моне (Модуль) «Імплементація європейських цінностей як базис демократії в Україні» № 101085843 – EVADEM (Грантова угода № 101085843 – EVADEM – ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH) (координатор проєкту – доктор історичних наук, професор Ю. В. Котляр, лектор – кандидат політичних наук, доцент А. М. Іовчева).
У рамках проєкту розроблено цикли відеолекцій та матеріалів:
З 2008 р. при кафедрі історії діє Південне відділення Інституту української археографії і джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України ЧНУ імені Петра Могили. Керівниця наукового осередку – доктор історичних наук, професор кафедри історії Л. Л. Левченко.
Студентський історичний гурток «Кліо» (куратор гуртка – кандидат історичних наук, доцент кафедри історії Я. І. Гаргаун) був створений з метою поглибленого вивчення різноманітних наукових проблем та формування такого простору спілкування, що буде сприяти інтелектуальному, культурному і професійному зростанню історика-початківця.
Міжнародними партнерами кафедри історії є: Університет Ка Фоскарі (Італія), Південно-Східний науковий інститут в Перемишлі (Польща); Державний архів в Пйотркові-Трибунальському (Польща), Природничо-Гуманістичний університет імені Яна Длугоша в Ченстохові (Польща).
З 2022–2023 навчального року відкрито програму «подвійних дипломів» ЧНУ імені Петра Могили та Поморського університету в Слупську (Польща), яка дає можливість студентам освітніх програм «Історія та археологія» і «Середня освіта (Історія та громадянська освіта. Правознавство)» отримати два університетські дипломи паралельно шляхом навчання за інтегрованими навчальними програмами у двох навчальних закладах різних країн.
З 2024 року у структурі кафедри діє Навчально-методична лабораторія археології та етнології імені Володимира Станко. До складу лабораторії входять археологи-практики Кирило Горбенко, Олександр та Леонід Смирнови, Євген Карнаух. Наукові дослідження спрямовано на вивчення та збереження історико-культурної спадщини регіону, популяризацію історії та культури Миколаївського регіону. Вишукування проходять на території Миколаївської області на нових та вже відомих археологічних об’єктах (кургани, поселення та городища бронзового віку та епохи античності). Наукові дослідження фахівців лабораторії проводяться в рамках угод з Інститутом археології НАН України, Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна, історичними, ландшафтними та біосферними заповідниками області.
Важливим компонентом навчання студентів-істориків є практична підготовка, яка здійснюється на археологічній, музейній, архівній, археографічній, педагогічній, асистентській та переддипломній практиках. Особливий інтерес у студентів викликає проведення розкопок на унікальних археологічних пам’ятках: епохи пізнього палеоліту (40–10 тис. років тому) – Анетівці ІІ (Вознесенський район, Миколаївська область), відкритій доктором історичних наук, професором, академіком В. Н. Станко та на городищі фінального бронзового віку Дикий Сад (центральна частина сучасного Миколаєва).
Кадровий склад кафедри історії є одним із найпотужніших в ЧНУ імені Петра Могили. На кафедрі працює п’ять докторів наук, професорів, чотири кандидати наук, доценти. Професорсько-викладацький склад кафедри постійно підвищує свою кваліфікацію, систематично приймає участь у міжнародних та всеукраїнських наукових конференціях.
Викладачі кафедри Ю. В. Котляр, І. С. Міронова, К. В. Горбенко є консультантами та керівниками наукових секцій з «Історії України», «Всесвітньої історії», «Історичного краєзнавства», «Археологічного краєзнавства» Малої Академії Наук України. Доктор юридичних наук, професор І. Є. Підберезних – експерт Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти з акредитації освітніх програм за спеціальностями 032 «Історія та археологія» та 081 «Право» (з 2021 р.), експерт Державної служби якості освіти з акредитації у сфері фахової передвищої освіти (з 2022 р.).
Завданням кафедри є залучення до навчального процесу представників стейкхолдерів, які працюють за сумісництвом – Л. Л. Левченко – директор Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, доктор історичних наук, професор та І. В. Піструіл – директор Одеського археологічного музею НАН України, кандидат історичних наук, доцент.
Члени кафедри історії проводять активну популяризацію історичних здобутків в тематичних програмах:
З 1 вересня 2024 р. на кафедрі відкрито нову освітню програму «Середня освіта (Історія та громадянська освіта. Правознавство)», яка орієнтована на підготовку вчителя/викладача закладів загальної середньої/профільної освіти, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти з фаховою викладацькою, навчально-виховною, науково-методичною, організаційно-керівною освітньою діяльністю та готового до здійснення освітнього процесу на основі інноваційних методик навчання, фасилітатора освітньо-виховного процесу.
Випускники освітніх програм «Історія та археологія» і «Середня освіта (Історія та громадянська освіта. Правознавство)» можуть займати посади:
– науковий співробітник (архівна справа, музеєзнавство);
– архівіст, експерт з комплектування музейного та виставочного фонду, зберігач експонатів, зберігач фондів;
– антрополог, молодший науковий співробітник-консультант (археографія, археологія);
– археограф, археолог, етнолог;
– історик, історик (економіка), історик (політика), історик (суспільні відносини), консультант-репетитор з питань історії;
10-й корпус, кімната 10–217
(0512) 76–55–94