Державний фінансовий контроль, питання корупції та аудиторська служба: представники Навчально-наукового інституту публічного управління та адміністрування зустрілися зі стейкхолдером Олександром Шульгою

7 лютого 2024 року на базі Навчально-наукового інституту публічного управління та адміністрування Чорноморського державного університету імені Петра Могили відбулась онлайн-зустріч зі стейкхолдером, заступником начальника відділу контролю у сфері закупівель Управління Південного офісу Державної аудиторської служби в Миколаївській області Олександром Шульгою. До зустрічі долучилися викладачі Ганна Бондар, Світлана Верба, Анастасія Шульга, а також студенти першого – четвертого курсів інституту.

На зустрічі пан Олександр розповів про сутність державного фінансового контролю, форми й методи його здійснення.

Безпосередньо Олександр Володимирович зазначив: «Сучасна вітчизняна система державного фінансового контролю, становлення якої відбувалося одночасно із процесом державотворення і формуванням соціально орієнтованої ринкової економіки, не відповідає вимогам сьогодення. Оскільки зростання обсягів фінансових порушень в Україні спричинено не відсутністю інституціональної структури державного фінансового контролю, а слабкістю його теоретико-методологічної та методичної бази, недоліками в організації контрольного процесу. Зокрема, використання застарілих форм державного фінансового контролю не дає змоги сьогодні державі оперативно й ефективно впливати на процеси, які відбуваються в економіці, забезпечувати концентрацію контрольних дій на найбільш пріоритетних напрямах фінансової діяльності, що призводить до зниження ефективності контрольних функцій держави».

Олександр Володимирович як державний службовець, котрий пропрацював більше десяти років в Державній аудиторській службі, акцентував увагу на тому, що «від ефективності державного фінансового контролю багато в чому залежить добробут народу, задля чого одна з найважливіших функцій державного правління повинна бути спрямована на виявлення відхилень від прийнятих стандартів законності, доцільності і ефективності управління фінансовими ресурсами та державною власністю, а також на своєчасне вжиття необхідних відповідних коригувань і запобіжних заходів».

Також Олександр Володимирович назвав основні фактори та явища, що перешкоджають ефективному здійсненню державного фінансового контролю в Україні на сьогоднішній день. На його думку, це недосконалість вітчизняного законодавства; фіскальний характер більшості перевірок; слабка орієнтація системи державного фінансового контролю на всі стадії відтворювального процесу, оскільки він охоплює насамперед локальні інтереси, не завжди виходячи з необхідності задоволення потреб суспільства в цілому; недооцінка ролі фінансового контролю для забезпечення фінансової дисципліни в державі. Усе це, за словами Олександра Володимировича, – «призводить до фінансових порушень та втрати значних фінансових коштів, а, як наслідок – деградація вітчизняної економіки».

Наприкінці свого виступу пан Олександр зазначив, що «сучасна вітчизняна система державного фінансового контролю потребує удосконалення, шляхом застосування таких способів як: оновлення нормативно-правової бази у цій сфері, а саме визначення єдиних концептуальних засад організації цього контролю, уточнення і розмежування функцій органів фінансового контролю, стандартизація форми і методи контрольної діяльності; покращення матеріально-технічного забезпечення контрольних органів; впровадження сучасних інформаційно-технологічних інструментів; координація і налагодження взаємодії контрольних органів різних рівнів та інших органів влади; вивчення і впровадження в практику іноземного досвіду проведення фінансового контролю тощо».

Далі студенти мали можливість поставити запрошеному гостю власні питання. Здебільшого ці питання стосувалися проблем корупції у сфері публічних закупівель та тендерів, ефективності здійснення державного фінансового контролю в умовах повномасштабної війни. Також студентів цікавила можливість працевлаштування на сьогоднішній день в Управління Південного офісу Державної аудиторської служби в Миколаївській області та об’єм знань і рівень професійної підготовки необхідних для того, щоб там працювати.