Чи впливає пропаганда на психічний стан населення під час вторгнення росії в Україну?

Україна переживає не лише повномасштабне вторгнення, але й вплив пропаганди, який стає складним випробуванням для нації. Хоча цей аспект може залишатися на задньому плані порівняно з військовими діями, його небезпека все ще актуальна.

Як саме пропаганда впливає на психічний стан населення та як ми можемо запобігати цьому впливу?

Протягом вересня та жовтня 2022 року Інститут соціології Національної академії наук України проводив опитування, спрямоване на вивчення впливу пропаганди на психічний стан українців під час російського вторгнення. У дослідженні взяли участь близько 1000 жителів, які перебували в зоні бойових дій.

Результати виявили, що особи, піддані пропаганді, частіше відчували психологічний стрес (75%), тривогу (65%) та депресію (55%). Крім того, ці люди були схильні до радикальних поглядів, таких як ненависть до росіян (60%) та готовність до насильства (50%).

(Джерело інформації: Інститут соціології НАН України (Дата опитування: вересень-жовтень 2022 року), опубліковано у журналі «Socio-Psychological Studies» (Дата публікації: 25 жовтня 2022 року).

Маніпуляція страхом є ключовим елементом пропаганди, яка призводить до формування перекрученого уявлення про реальність. Спроби викликати паніку та тривогу можуть спричиняти стресові реакції, навіть якщо вони не завжди усвідомлюються. Важливо розпізнати ці впливи та протистояти їм, з особливою обережністю споживаючи інформацію.

Розпізнавання маніпуляцій страхом і тривогою у медіа може бути важливим для збереження об’єктивності та здорового психічного стану. Для того, аби не дати ворогу можливості впливати на вас, притримуйтесь низки порад:

1. Аналізуйте заголовки та сенсаційні фрази: звертайте увагу на емоційно забарвленні заголовки та вирази, які можуть сіяти паніку чи тривогу.
  2. Перевіряйте достовірність джерел: досліджуйте інформацію, отриману з різних медіа. Уникайте ресурсів, які поширюють неперевірені чутки чи непідтверджені факти.
  3. Аналізуйте тон та емоційну насиченість: звертайте увагу на те, як саме подається інформація у статтях та репортажах. Часто маніпуляції виявляються через перебільшення негативних аспектів.
  4. Перевіряйте дату та контекст: переконайтеся, що інформація актуальна, і враховуйте контекст подій. Іноді старі новини можуть бути використані для навʼязування неактуального страху.
  5. Звертайте увагу на використання образів та символів: маніпуляції можуть супроводжуватися використанням образів, які створюють негативне враження.
  6. Сприймайте критично та запитуйте: ставте питання, розглядаючи інформацію. Питайте себе, чи є в достовірних джерелах підтвердження поданих фактів.

Пропаганда також створює враження ізоляції та ворожнечі, що може призвести до розколу суспільства та виникнення конфліктів. Побудова діалогу та активна участь у громадському житті можуть служити засобами для збереження соціальної стабільності.

Джерело

Російські медіа, вплив яких нерідко поширюється і на українське інформаційне поле, намагаються переписати історію та змінити самоідентифікацію нашої нації. Це може викликати психологічне дезорієнтування та втрату віри у власну ідентичність. Важливо визначати та захищати історичну правду, сприяючи збереженню культурної спадщини.

Захист від впливу пропаганди передбачає створення позитивного наративу, що сприяє об’єднанню суспільства та підтримці психічного здоров’я. Важливо розрізняти факти від маніпуляцій та притримуватися правил інформаційної гігієни, обмежуючи споживання негативної і неправдивої інформації.

В умовах російського вторгнення в Україну захист від психологічного впливу пропаганди стає ключовим завданням. Громадськість, ЗМІ та влада повинні спільно розробляти стратегії, що дозволять зберегти психічне здоров’я нації та її стійкість в умовах інформаційного тиску.

Новіков Віталій,

магістрант VI курсу спеціальності «Журналістика»