31 жовтня – Міжнародний день Чорного моря, – інформую кафедра екології ЧНУ імені Петра Могили


У цей день у 1996 році шість причорноморських країн – Болгарія, Румунія, Туреччина, Грузія, Україна й росія – підписали «Стратегічний план дій з реабілітації і захисту Чорного моря», необхідність у підписанні якого виникла че­рез небезпеку зникнення унікальних природних аквальних комплексів.

Стратегічний план передбачає здійснення практичних дій, спрямованих на відновлення та збереження довкілля Чорного моря (зменшення забруднення, вдосконалення управління живими ресурсами, підтримку соціального роз­витку у спосіб, що не шкодить довкіллю, а також фінансу­вання екологічних проектів).

Будучи внутрішнім морем басейну Атлантичного океану, воно відіграє надзвичайно важливу роль у функціонуванні екосистем прилеглого регіону. Чорне море Керченською протокою з’єднується з Азовським, через Босфор – із Мар­муровим, через протоку Дарданелли – із Егейським і Се­редземним морями.

У море впадають такі великі річки, як Дунай, Дніпро, Дністер і більш дрібні – Мзимта, Псоу, Бзибь, Ріоні, Кодор, Інгурі, Чорох, Кизилирмак, Єшільирмак, Сакарʼя, Південний Буг, Камчия, Велека.

Сьогодні над Чорним морем нависла загроза екологічної катастрофи, оскільки через діяльність людини деякі його ділянки втратили здатність до самоочищення.

Головна теза й тема Міжнародного дня Чорного моря – екологія чорноморського басейну та її збереження. Екологічні організації причорноморських країн від­мічають цей день рядом акцій, щоб привернути увагу до деградації морського середовища та проведення не­обхідних заходів щодо запобігання деградації на регіональному рівні.