Порогові бали на зовнішньому незалежному оцінюванні в 2020 році будуть нижчими, ніж у минулому Це означає, що максимальні 200 балів на тестуванні зможе отримати більшу кількість дітей. Про це в інтерв’ю ZN.UA розповів в. о. директора Українського центру оцінювання якості освіти Валерій Бойко.
Чиновник прокоментував побоювання студентів з приводу того, що в нинішньому році їм буде важко отримати високі бали на ЗНО.
«Пороговий бал «склав/не склав», до якого прив’язана шкала оцінок за ЗНО, визначають спеціально створені експертні групи в регіональних центрах. Ми ще раз акцентували їх увагу на те, що, згідно з інструкцією, вони мають насамперед врахувати обставини, що склалися в державі, – багатомісячний період дистанційного навчання», – зазначив пан Валерій.
Валерій Бойко говорить про те, що зміну у порогових балах більше відчують ті абітурієнти, які успішно складуть тестування й опиняться на верхівці рейтингової шкали. Як наслідок, дітей, які в цьому році наберуть 200 балів на ЗНО, може виявитися значно більше, ніж в минулому.
Як подавати в цьому році апеляцію?
На це питання пан Валерій нагадує, що існують два види подання апеляції:
«Перший – про порушення процедури проведення ЗНО. Її подають не виходячи з пункту тестування, якщо людина помітила з боку або своїх сусідів по аудиторії, або персоналу дії, які, на його думку, порушують його права. Наприклад, інструктор став комусь допомагати або не звернув уваги на те, що хтось дістав шпаргалку або взяв телефон. І тоді регламентна комісія регіонального центру буде розглядати таку апеляцію. Другий вид апеляції – на результат тестування, коли дитина не згоден з отриманої оцінкою».
Якщо абітурієнт не згод із результатами свого ЗНО він може подати апеляційну скаргу на оцінку протягом п’яти календарних днів з дня оприлюднення результатів тестування. Звертатися треба безпосередньо в Український центр оцінювання якості освіти. В такому випадку УЦОЯО перевіряє наскільки коректне розпізнані комп’ютером всі позначки, внесені дитиною.
« Наскільки, наприклад, цифра 1 розпізнає правильно, чи не виглядає вона як цифра 7? Якщо в результаті такої перевірки було визнано, що машина дійсно помилилася, бал піднімуть. Якщо дитина не згоден з результатом, наприклад, за власне висловлювання або за рішення задач з математики, таку роботу після того, як вона отримує статус апеляції, повторно перевіряє професійна предметна комісія при апеляційної комісії, до складу якої входять щонайменше ще троє фахівців. І вони консолідовано приймають рішення: або робота оцінена об’єктивно і не потребує зміни результату, або ж результат треба змінити в бік збільшення або зменшення. У такому випадку експерти аргументують своє рішення, пояснюючи: оцінку слід підняти на два бали, оскільки абітурієнт продемонстрував повне розуміння теми власного висловлювання, і так далі. Всі ці аргументи потім лягають на стіл апеляційної комісії», – пояснює Валерій Бойко.