Юридична клініка «Veritas» ЧНУ імені Петра Могили: порядок укладення та продовження договору оренди сільськогосподарських земель в умовах воєнного стану


Представники юридичної клініки «Veritas» ЧНУ імені Петра Могили пропонують ознайомитися з порядком укладення та продовження договору оренди сільськогосподарських земель в умовах воєнного стану.

У період воєнного стану певних зміни торкнулися і земельних правовідносин. Наразі рядом нормативно-правових актів (Законом України №2145 від 24.03.2022 р. та Законом України №1423 від 28.04.2022 р.) дещо змінено процедуру укладення договору оренди с/г землі, а також процедуру подовження такого договору.

Процедура укладення договору оренди землі сільськогосподарського призначення:

У період дії воєнного стану договір оренди земельної ділянки укладається лише в електронній формі та засвідчується кваліфікованим електронними підписами орендодавця та орендаря.
Реєстрація укладених договорів покладається  на районні військові адміністрації (без потреби внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно). Для такої реєстрації потрібно:
• заява орендодавця, яка складається в електронній формі, до якої додаються примірник зазначеного договору;
•  засвідчені орендодавцем копії документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Державна реєстрація договору оренди або надання вмотивованої відмови у державній реєстрації відбувається протягом 5 робочих днів з дня подання заяви. При цьому підставою для відмови у державній реєстрації може бути лише невідповідність поданих документів закону.

Варто також зазначити, що земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності можуть надаватися в користування лише для ведення товарного с/г виробництва, а передача земель у користування для інших цілей наразі не можлива. У разі ж оренди с/г ділянок державної та комунальної власності строк оренди землі не може перевищувати 1 року.
Земельні ж торги щодо передачі прав оренди, емфітевзису, суперфіцію щодо с/г ділянок державної та комунальної власності заборонено.

Процедура подовження строку договору оренди землі сільськогосподарського призначенні:

На час воєнного стану після закінчення строку договору оренди земель с/г призначення усіх форм власності (суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту), відбувається його автоматичне поновлення на 1 рік, при цьому орендар не повинен вчиняти жодних додаткових дій.
Варто пам’ятати, що подовження строку договору оренди земельної ділянки с/г призначення на 1 рік можливе лише у тому випадку, якщо договір оренди закінчився не 24.02.2022 р., коли було введено воєнний стан, а станом на 07.04.2022 р., коли було введено в дію Закон №2145. Тобто якщо договір землі припинив свою дію до 07 квітня часу, то такі договірні відносини вважаються припиненими.

Окрім того, важливо зазначити, що під час воєнного стану дозволено передавати в оренду нерозподілені паї, та можливо це лише за рішенням ради відповідної територіальної громади

Текст надала клініцистка юридичної клініки «Veritas» ЧНУ імені Петра Могили Аліна Журавська.