Як опанувати фінансову грамотність?


За даними USAID (Агентство Америки з міжнародного розвитку) Україна та Польща посідають 30-те (останнє) місце в рейтингу фінансової грамотності населення. Більшість українців не лише не роблять заощаджень, а й намагаються впоратись із боргами до наступної зарплати чи стипендії.

Для покращення фінансової грамотності пропонуємо 9 корисних ресурсів, що навчать планувати витрати правильно, а також почуватись впевнено.

  • «Сам собі фінансист» Анастасія Тарасова.

Книжка навчить порядку в побутових витратах, допоможе позбутись шкідливих звичок, що нав’язані суспільством споживання, а також перестати жити «в кредит». Анастасія Тарасова вважає, що будь-яка людина може покращити своє фінансове становище.

  • «Два за ціною одного» – подкаст.

Подкаст виходить щотижня на інформаційній платформі «Meduza». Тут обговорюють фінансові питання, які стосуються пересічного українця: Чи купувати квартиру «в кредит»? Що доцільніше: користуватись таксі чи витрачати гроші на бензин?

  • Телеграм-канал «Finance.ua»

Цей ресурс буде корисним для тих, хто хоче більше знати про юридичне підґрунтя: які закони впливають на тарифи, податки та рівень зарплати в Україні. Крім того, тут пропонують лайфхаки з фінансової грамотності. І це все у форматі коротких повідомлень.

  • Онлайн-курс з фінансів від Університету Берклі.

Платформа «edX» пропонує безкоштовний онлайн-курс, де пояснюють складні фінансові терміни, які стосуються особисто тебе. Тут також навчать заощаджувати більше, розставляти пріоритети, а також відкладати гроші про всяк випадок.

  • Онлайн-курс із фінансового планування «Coursera»

Розрахований на початківців та вчить ставити фінансові цілі, оцінювати ризики та розуміти умови кредитів. Кожен урок пропонують у форматі відео англійською мовою (є субтитри), де пропонують життєві ситуації та пояснюють як використовувати набуті знання.

  • Уроки фінансової грамотності «Finance Park»

Це гра-симулятор з теоретичним матеріалом про фінанси. Головним завданням є створення персонажа та розвиток його компанії. Усі дії буде коментувати віртуальна асистентка, що пропонує кращі рішення та ділиться лайфхаками.

  • Відеогра «Financial Football»

Якщо книжки та онлайн-курси надто виснажливі та нудні, то покращити фінансову грамоту допоможе ця гра, яку запустили «Visa» та Національна футбольна ліга. Користувач отримує корисну інформацію і розвиває відповідні навички керування фінансами в процесі гри.

  • Менеджер витрат «Money Lover»

Усі ми розуміємо, що для того щоб гарно розпоряджатись фінансами лише теоретичних знань недостатньо. Існує безліч додатків, одним із таких є  «Money Lover», що дозволяє слідкувати за витратами й заощадженнями і формувати бюджет. Додаток пам’ятає про боргові зобов’язання і нагадує про черговий платіж.

  • «Чи бути мені фінансовим генієм?»

Це онлайн-тест, який дозволить визначити власний рівень фінансової грамотності. Розроблений фахівцями Національного банку України. Усього 10 питань, які потім тобі детально тлумачать.

Звичайно будь-які ігри та тести не можуть показати на скільки ви опанували фінансову грамотність, у цьому випадку кращим показником стане розуміння того як правильно витрачати та заощаджувати гроші.