Викладачі та студенти економічного факультету ЧНУ імені Петра Могили долучилися до зустрічі з провідним експертом-оцінщиком


14 квітня 2023 року викладачі факультету економічних наук Чорноморського національного університету імені Петра Могили та студенти-геодезисти доєдналися до зустрічі з провідним експертом-оцінщиком Товариства з обмеженою відповідальністю «Український експертний центр по вимірюванню та оцінці» Кариною Фесенко. Зустріч відбулася в межах вивчення дисципліни «Оцінка нерухомості», а також для закріплення навичок, набутих студентами на практиці

Під час зустрічі обговорили основні нововведення у сфері оцінки земель.

Спочатку спікерка нагадала присутнім, що грошова оцінка виконується за методикою №1891 «Методика оцінки майна», а також відповідно до стандартів про оцінку майна та грошових стандартів.

Спікерка наголосила, що є два види грошової оцінки, зокрема, нормативна і експертна. Так, нормативна проводиться згідно з законодавством  про розмір земельної ділянки для орендної плати, земельних платежів, розрахуванні мита при даруванні. Також розраховується нормативна грошова оцінка і під час визначення втрат у випадку відчуження земельних ділянок.

Експертна грошова оцінка є основною під час визначення вартості земельної ділянки. У результаті експертної грошової оцінки отримується вартість земельної ділянки, яку може отримати продавець за цю земельну ділянку. Вона проводиться у випадку страхування та відчуження земельних ділянок, при передачі в іпотеку, а також якщо інвестор хоче вкласти гроші в земельну ділянку, в разі визначення вартості земельної ділянки під час ліквідації майна чи визначення шкоди власникам і користувачам.

До методичних підходів, що лежать в основі грошової оцінки відносяться капіталізація чистого рентного доходу та зіставлення цін продажу земельних ділянок.

Згадала Карина Фесенко і про зміни, які відбулись у сфері оцінки земель, внаслідок військової агресії, зокрема, визначення розміру шкоди на основі прийнятих методик, відшкодування збитків землевласникам і землекористувачам.

Окремо спікерка зупинилась і на основних показниках розміру шкоди, зокрема, завданої ґрунтам внаслідок засмічення сторонніми предметами, витрати на рекультивацію земель, збитки, витрати на відновлення меліоративних систем.

Як зазначила доповідачка, ринок в умовах війни суттєво змінився. Сьогодні оцінка нерухомості проводиться станом на 24 лютого. На неї впливає і транспортний фактор, і доступність ринків збуту продукції, і умови використання території, зокрема, її розмір, крутизна схилу, інженерне облаштування, набір культур, що вирощуються, родючість та стан ґрунту.

Учасники дякують за інформативну зустріч, що сприяла набуттю студентами практичних навичок у сфері оцінки земель.