Т.в.о. міністра освіти і науки України Сергій Шкарлет про вищу освіту


Наступного року як експеримент має додатись такий критерій для фінансування університетів, як працевлаштування випускників (на спеціальність, яка потребує вищої освіти). Сергій Шкарлет у інтерв’ю LB.ua зазначив, що застосовувати критерій будуть через три роки:

 Це непоганий інструмент працевлаштування. Але треба врахувати таку цікаву статистику: навіть у Гарварді 30% випускників не працевлаштовані. Варто розробити методику застосування цього показника, щоб він просто не знищив сьогодні систему вищої освіти.

Мені взагалі, як колишньому ректору, формульний розподіл (отримання фінансування по новій формулі, – LB.ua) дуже подобався. Бо наш університет був 14-м в рейтингу по залученню коштів за рахунок спеціальних програм. І я отримав на 13% більше фінансування, ніж в минулому році.

Фото: Макс Требухов

Але при цьому новий очільник МОН на питання продовження реформи вищої освіти в тому вигляді, в якому вона цього року розпочалася, зазначив:

 Суто копіювати те, що було, звичайно, не будемо. Ламати нічого ніхто не буде. Буде вдосконалення.

Наголосив, що найголовнішим у системі вищої освіти є повна автономія навчального закладу.

 Автономії університети насправді не мають. Відповідно до Закону «Про вищу освіту», який вступив в силу з 1-го вересня 2014-го року, всі університети повинні були отримати своє майно у господарське відання. Але ніхто майно університетам не віддав. Воно навіть не оцифроване, не відкадастроване і все інше. Є 20 приписів Рахункової палати на цю тему, і ми вчора це обговорювали на комітеті. До речі, комітет сам виступив з ініціативою, щоб у Міністерстві освіти зробити повний аудит всього із долученням органів державного контролю.

Переконує, що в наступному році капітальні видатки будуть розподілятися за абсолютно прозорою схемою:

  Я абсолютно вам гарантую, що навіть зберу громадськість і покажу, як все відбувається, якщо я до цього допрацюю.

Цього року МОН підписує з ректорами контракти, в яких зазначені КРІ, показники ефективності. Сергій Шкарлет розповів, що не знає жодного ректора, який би відмовився від певних КРІ. Але вважає деякі  з пунктів, які ставлять перед ректорами КРІ, нереальними. За його словами,  на завдання “змінити систему оплати праці в університеті”  є постанова Кабміну, в якій 25 тарифних розрядів.

  До 13-го тарифного розряду зарплата 4700, приблизно мінімалка. В мене прибиральниця і начальник відділу на одній зарплаті. І я даю спеціальні надбавки для того, щоб якось розділити начальника навчального відділу і прибиральницю. Я це робив, постійно робив для того, щоб якимось чином диференціювати відповідальність. Але це не система. Можна побудувати свою політику оплати праці таким чином, щоб стимулювати найбільш продуктивних людей. Але систему оплати праці, яка затверджена постановою Кабміну, ректор не змінить. Ставте реальні цілі.

Самий реальний показник – зайти до аудиторії, зібрати студентів, без ректора, і спитати: яка ситуація? Як оновлюється матеріальна база університету? Яким чином використовується спецфонд? Куди студенти з’їздили? Скільки студентів було на громадських слуханнях? Які ініціативи в університеті реалізуються?

Також очільник МОН запропонував брати програму ректора, яка висить на сайті кожного вишу, і перевіряти, чи було втілене обіцяне в реальність.

Джерело.