Студенти ЧНУ імені Петра Могили на варті соціальних питань: життя до та після: права і свободи громадянина в період воєнного стану


24 лютого життя українців кардинально змінилися. Країна перейшла у режим воєнного стану, у якому суттєво змінюються деякі права людини. Студенти ЧНУ імені Петра Могили, окрім навчання, займаються активним громадським життям, коли розглядають та вирішують різні актуальні проблеми, зокрема зараз нас хвилює ряд питань: які ми маємо право та як себе захистити?

Що ж таке воєнний стан та які передбачені зміни в правах і свободах людини? Воєнний стан – це особливий правовий режим, який запроваджується в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії, загрози нападу, порушення територіальної цілісності країни.

У зв’язку з введенням тимчасового воєнного стану на території України, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, які передбаченні Конституцією України.

Введенні такі обмеження прав і свобод: комендантська година, повний контроль над засобами зв’язку, введення трудової повинності. Так, до робіт можуть бути залучені виключно працездатні особи віком від 16 років, які не мають обмежень за станом здоров’я до роботи в умовах воєнного стану, а саме: безробітні та інші незайняті особи; працівники функціонуючих в умовах воєнного стану підприємств (за погодженням з їх керівниками); особи, зайняті в особистому сільському  господарстві; студенти вищих ЗВО, учні та слухачі професійно-технічних навчальних закладів; особи, які забезпечують себе роботою самостійно;  перевірка документів та огляд речей, військово-квартирна повинність, осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів, особового складу служби цивільного захисту, евакуйованого населення та розміщення військових частин, підрозділів і установ; примусове переселення, якщо виникає загроза життю або здоров’ю, а також матеріальних і культурних цінностей, якщо виникає загроза їх пошкодження або знищення, згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України; обмеження вибору місця проживання, примусове відчуження майна, особливий режим роботи важливих об’єктів економіки, особливий режим в’їзду – виїзду, особливий контроль над призовниками та військовозобов’язаними, обмеження свободи пересування, вилучення майна держпідприємств, заборона торгівлі зброєю, алкоголем.

Під час дії правового режиму воєнного стану уповноважені органи мають право забороняти проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів, а також та право регулювати роботу постачальників електронних комунікаційних мереж або послуг, поліграфічних підприємств, видавництв, телерадіоорганізацій, телерадіоцентрів та інших підприємств, установ, організацій і закладів культури та засобів масової інформації та забороняти передачу інформації через комп’ютерні мережі.

У сьогоднішніх реаліях важко уявити, що колись ми вільно пересувалися та подорожували в будь яку точку країни, гучно святкували дні народження рідних та друзів, відчували безпеку коли бачили літак в небі і з захватом розглядали його, це ніби інше життя, інші ми… Зараз пишеться історія, історія українців, наша сила та свобода виборюється кожного дня, кожну хвилину, та ми обов’язково переможемо.

У всіх українців життя розділилось на «до» та «після», і важливо швидко адаптуватися до теперішніх змін у світі, тому варто знати свої права та свободи.

Софія Заневська,

Студентка 448з групи ЧНУ імені Петра Могили