Стажування: про що варто знати студентам


Часто студентам радять, що починати працювати потрібно ще в студентські роки. І, звісно, це непоганий варіант, але повноцінна робота та навчання не завжди сумісні. Тоді компромісом може стати стажування. У такому виді роботи є свої плюси і мінуси. Зараз про них поговоримо.

Чи будуть платити за стажування? Це проговорюють на самому початку співпраці. Законодавством передбачена оплата стажерам відповідно до статті 29 Закону України «Про зайнятість населення», у разі, коли в період стажування у вільний від навчання час студенти виконують професійні роботи, то роботодавець здійснює виплату їм заробітної плати згідно з установленими системами оплати праці за нормами, розцінками, ставками з урахуванням коефіцієнтів, доплат і надбавок. Але якщо ви на стажуванні на  неповний робочий день, то воно майже ніколи не оплачується. Натомість студенти, які готові працювати повний робочий день, можуть отримувати  невелику заробітну плату.

 

Однак це не говорить про те, що не варто йти на неоплачуване стажування. Воно має свої переваги. По-перше, це поєднання роботи і навчання, які не шкодять (або принаймні мають не шкодити) один одному. Так, стажування займе від 2 до 4 годин на день. Можливий індивідуальний графік та дистанційна робота. Але варто пам’ятати, що тривалість стажування не може перевищувати 6 місяців для студентів. Це передбачено Законом України. Хоча, зазвичай на неоплачуваному стажуванні на довго не затримуються.

По-друге, варто пам’ятати, що стажерів ще не вважають професіоналами, тому до помилок ставляться більш поблажливо, виправляють та допомагають. Напевно, одним із найбільших плюсів стажування є досвід. Так, ти можеш працювати пліч-о-пліч з працівниками та  керівниками успішних компаній, що дає змогу розвивати свої навички та збагачувати знання. Адже завдання можуть виконуватися під керівництвом більш досвідчених робітників, а практика – найкращий інструмент для запам’ятовування.

 

По-третє, якщо проявити себе досить добре, після закінчення стажування стажеру можуть запропонувати роботу в цій же компанії. Але навіть якщо такого не станеться, можливо, ти зрозумієш, що ця діяльність тобі зовсім не подобається і ти хочеш спробувати себе в чомусь іншому.

Звісно в неоплачуваного стажування є й мінуси: тут не буде можливості заробити коштів і, знову ж таки, стажування не обіцяє стовідсоткового працевлаштування в цій компанії. Але що беззаперечно ще надовго залишиться з тобою, так це отриманий досвід.