Смартфонозалежність, або Як позбутися звички постійно скролити телефон


«Ранок починається не з кави, а зі смартфона», – приблизно так можна описати початок дня сучасної людини. А що може бути прекрасніше, ніж подивитися Ютуб під час обіду або погортати стрічку новин перед сном? Насправді, смартфон – не лише цікава, а й корисна річ. Тут тобі і телефон, і годинник, й всесвітня мережа Інтернет просто у твоїй кишені. А про такі речі як ліхтарик  і калькулятор годі й говорити!  Все в одному пристрої: зручно, компактно та навіть красиво.

Для когось клацання в смартфоні – це ще й своєрідний спосіб відпочити, відволіктися від роботи або навчання. Але чи знали ви, що наш мозок все одно напружується під час перегляду смішних відео, спілкування з друзями в месенджерах та гортання сторіз в Інстаграмі? Саме тому такий відпочинок не те, що не розслабляє, а, навпаки, змушує  наш мозок працювати ще більше.

Для прикладу, повернімося на кілька століть назад. Раніше (ще до індустріалізації суспільства),  людина працювала фізично досить багато і для того, аби відпочити, їй було необхідно зробити одне – просто припинити фізичні дії. Тоді було ясно звідки береться втома. У сучасному ж суспільстві розвинена розумова праця, і для відпочинку людині необхідно припинити ментальні дії. Адже втома, фізична і розумова, – впливає на людину не найкращим чином: знижується увага, немає досить енергії для нових звершень.

На собі я почала відчувати такий вплив під час навчання в університеті. Коли після п’ятої пари приходиш додому і лягаєш перепочити зі смартфоном у руках, застрягаєш там на довго, а після цього відчуваєш себе ще більш виснаженим.  Якщо ви помічаєте, що цей ґаджет впливає на вас не досить позитивно, і вже простежуєте взаємозв’язок між втомою та кількістю годин, проведених з цим «кишеньковим другом», то ось кілька дієвих порад, які допомогли мені нівелювати вплив смартфону на моє самопочуття.

Вимкнення сповіщень. Уже кілька років у мене вимкнені сповіщення, які зазвичай приходять з різних месенджерів. Деякі з них відключені повністю: немає ні звуку, ні текстових сповіщень. Переглянути повідомлення можна, лише коли заходжу у відповідний додаток. Під час навчання це дуже допомагало сконцентруватися. Адже не завжди просто налаштуватися на роботу, а коли тебе ще й раптово відволікають – геніальні ідеї зникають, а час на виконання завдань непомітно зменшується. Зараз залишаю для себе лише сповіщення без звуку від найважливіших для мене додатків: Телеграма та електронної пошти. Така практика дозволяє не відволікатися кожні 5 хвилин на сповіщення, а лише тоді, коли мені зручно. Якщо маю якісь нагальні справи, то тримаю біля себе телефон, аби перевірити месенджер, або вирішую все телефонними дзвінками.

Відмова від смартфона зранку та ввечері. Одразу скажу, що цей пункт найскладніший і я виконую його не часто. Але в періоди, коли відчуваю сильну втому від мобільного, він найбільш дієвий. Перші кілька годин  після пробудження я не користуюсь смартфоном: не заходжу в соцмережі та не відповідаю на повідомлення. Тоді ранок проходить спокійно, я не відволікаюсь на непотрібні в цей час речі. Перед сном відмова від телефону обов’язкова. І це, напевно, пов’язано більше з візуальним контентом – синій екран смартфону дає сигнал нашому мозку, що надворі ще день і тому в людини не виробляється мелатонін (гормон сну), необхідний для того, аби заснути. Звісно, це стосується перегляду і телевізора, і комп’ютера. Як альтернатива цим шкідливим звичкам – почитати книгу або послухати спокійну музику.

Прогулянки на свіжому повітрі наодинці і без перегляду смартфону

Здавалося, що такого в тому, щоб подивитися кілька фото знайомих, почитати новини та поспілкуватися з другом? Але все це насправді величезна кількість інформації. Складно уявити, що ще 100 років тому люди жили інакше і не були переобтяжені такою масою повідомлень та факторів, які відволікають. Пропоную згадати минуле і уявляти, що у вас немає смартфону. Навіть година повної відмови від телефону – вже хороший результат. Поєднати такий «смартфоновий піст» слід з прогулянкою або фізичною активністю. Бажано все разом. Для мене, наприклад, це поїздки на велосипеді або прогулянки у сільській місцевості. Там чиста і гарна природа, а пейзажі та звуки налаштовують на спокій та відволікають від зайвих думок, – своєрідне перезавантаження.  До речі, нещодавно дізналася, що саме так має виглядати відпочинок сучасної людини: на одинці, на свіжому повітрі, з фізичною активністю, а також з повноцінним сном.

Сучасні технології це і дар, і кара одночасно. З одного боку, покликані полегшити нам життя, допомагають зекономити час, з іншого – відбирають його.  Особисто мені вже складно уявити хоча б тиждень без смартфону. Але ж головне – це те, як ми розпоряджаємось нашими ґаджетами. Важливо вміти слухати себе і пам’ятати, що смартфон – це пристрій, який має допомагати оптимізувати час, а не втрачати його дарма.

Юлія Шевчук