Що робить університет крутим?


Що робить університет крутим? Навчальна програма, спільнота студентів, викладачі чи все це разом? Як долучитися до покращення життя у своєму навчальному закладі та системи вищої освіти з’ясовував портал Studway на тренінгу «Student Action» від British Council.

Виявилось, що єдиним секретним інгредієнтом успішності університету є студентський активізм. Що це таке та як його впровадити в життя студента дізнаємося далі.

Я можу вплинути на освіту!

Зовсім нещодавно в Україні створили Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, яке прагне сприяти позитивним змінам в освіті. Studway  запитав Михайла Винницького, керівника секретаріату НАЗЯВО, як студенти можуть долучитися до його діяльності.

«Зараз на університети всієї країни чекає новий вид акредитації, і студенти, нарешті, матимуть можливість долучитися до забезпечення якості освіти, як експерти». Загалом тепер студент може спостерігати за якістю навчання в різних університетах України, а потім поширювати набутий досвід у своїй альма-матер: побачив(-ла) цікавий спосіб комунікації між адміністрацією та студентами чи просто крутий клуб, який хочеться створити і у своєму університеті? Ділися знаннями, втілюй свої ініціативи у своєму університеті. Перейняти успішний досвід інших студентів є гарною можливістю покращити освіту свого університету.

Агентство надало змогу долучитися до процесу, але отримало досить мало заявок. Чому?

«Є зневірення у тому, що студенти матимуть вплив. Але агентство розпочало роботу фактично у лютому цього року. Поки ми розібралися з правилами гри, вже кінець травня. У нас було мало часу, щоб оголосити відбір, але нам дуже важливо задіяти студентів у виїзних експертизах. Вони спілкуватимуться із однолітками, дивитимуться на результати студентських опитувань. Важливо розуміти, що роль експертів – не гоголівський ревізор. Це люди, які можуть вникнути у певні аспекти освітньої програми, а потім допомогти їх покращити», – пояснив Михайло Винницький.

Чому ж при створенні українського агентства орієнтиром став саме британський досвід?

«Британія вважається передовою у системі оцінювання якості освіти. Британська Quality Assurance Agency є зачинателем систем, які стали стандартними в Європі. Ну, і ми вдячні British Council за щедру підтримку, вони вірять у вплив наших проектів на рівень якості університетів».

Хочеш співпрацювати з владою? Слідкуй за новинами на сайті НАЗЯВО і долучайся.

Як створити студентський простір

Крім контролю вже створених органів, можна втілювати власні ідеї. Саме в цьому процесі й допомагає «Student Action».

Ідея цього проекту – надати студентам необхідні вміння та навички для того, щоб упроваджувати позитивні зміни зсередини. Перший етап проекту зосередився на розвитку університетського життя. Важливо, аби студенти мали можливість та бажання проводити час у стінах університету в позанавчальний час, таким чином організовуючи свій студентський простір.

І ми переконані, що якість не та і шукати її треба десь за межами України.

Прикладом організації такого студентського простору в ЧНУ ім. Петра Могили є такі клуби та гуртки, організовані з ініціативи студентів, та які проводяться студентами:

  • Економічний клуб: є позанавчальною організацією, яка була створена з ініціативи студентів університету з метою проведення економічних досліджень, вільного неформального спілкування, обміну інформацією, дослідження найбільш актуальних проблем економічної теорії та практики;
  • Науковий історико-правовий гурток «Скіфія»: члени гуртка досліджують сторінки української історії та права.
  • Юридична клініка «Veritas»: функціонує як база для практичного навчання та проведення навчальної практики студентів старших курсів юридичного факультету (IІІ – VІ курсів).
  • Студентський перекладацький центр: сприяє роботі університету щодо міжкультурних зв’язків з питань освіти, розвитку та реалізації ініціатив, а також забезпечує якіснийперекладу  матеріалів, які є необхідними для підвищення ефективності навчально-виховного процесу, для вдосконалення, покращення та полегшення роботи працівників університету в робочій діяльності.
  • Студентський психологічний гурток «Евпсихея»: його діяльність створює вільний простір для активізації самопізнання та самовдосконалення,  утвердження цінностей психологічного благополуччя та зростання особистісного, професійно-творчого, інтелектуального потенціалу талановитих студентів-психологів тощо.
  • Історичний гурток «Кліо»: мета – всебічний розвиток особистості та її нахилів і талантів; підвищення інтересу до історичної дисципліни, її ролі в процесі розвитку людської цивілізації; поглиблене вивчення навчальної програми з дисципліни тощо.

А також щорічним заходом, який влаштовують активні студенти і для студентів, є Студреспубліка. Ценаймасштабніша щорічна молодіжна інтелектуально-розважальна програма, протягом якої молодь поринає в життя імпровізованого міста-«держави».

Хочеш проявити свій активізм та креатив? Долучайся до діяльності гуртків та клубів ЧНУ ім. Петра Могили. Кинь собі виклик і відвідай захід, який організовує студентська ініціатива. Або створю власні проекти! Шукай команду і дій!

A large group of students celebrate graduation!