Розбираємося: у чому різниця між «Фіксованою» та «Відкритою» конкурсною пропозицією


Державне замовлення на навчання розподіляється двома методами. Конкурсні пропозиції закладів вищої освіти можуть бути «Відкритими» та «Фіксованими» (закритими).

«Фіксована» (закрита) конкурсна пропозиція – це коли кількість місць державного замовлення заздалегідь визначена і надається вступникам з найкращими балами, які подали заяву саме на цю конкурсну пропозицію.

«Відкрита» конкурсна пропозиція, або «широкий конкурс» – це коли бюджетне місце також надається вступникам з найкращими конкурсними балами, але конкурс проводиться одночасно серед усіх вступників в усіх закладах вищої освіти за певною спеціальністю.

Розподіл абітурієнтів за відкритими конкурсними пропозиціями називається «адресне розміщення державного замовлення». Це розподіл бюджетних місць не серед закладів освіти, а серед найкращих вступників. Тому тут працює принцип конкуренції навчальних закладів за найкращого вступника та, відповідно, за надані ЗВО бюджетні місця.

При цьому «Відкрита» конкурсна пропозиція певного закладу вищої освіти не має фіксованого обсягу місць державного замовлення, а має тільки максимально можливий обсяг місць державного замовлення. Це означає, що кількість абітурієнтів зарахованих на бюджет може бути меншою ніж визначений максимальний обсяг державного замовлення. Також, сума максимального обсягу державного замовлення на всіх відкритих конкурсних пропозиціях з певної спеціальності завжди більша, ніж фактична надана кількість бюджетних місць для цієї спеціальності.

Наприклад, загальний максимальний обсяг місць державного замовлення за відкритими конкурсними пропозиціями в усіх навчальних закладах на спеціальність «Право» може дорівнювати 100, а визначена Кабінетом Міністрів України кількість місць державного замовлення на спеціальність «Право» за відкритими конкурсними пропозиціями тільки 50. Це означає, що на спеціальність «Право» за відкритими конкурсними пропозиціями на бюджет буде прийнято тільки 50 осіб, хоча максимальний сумарний обсяг держзамовлення на всіх конкурсних пропозиціях складає 100.

Іншими словами: за відкритими конкурсними пропозиціями бюджетні місця отримують ті абітурієнти, які мають найкращий конкурсний бал серед усіх абітурієнтів, які подали заяви на відкриті конкурсні пропозиції з певної спеціальності в усіх закладах вищої освіти, але з цього списку найкращих також виключаються абітурієнти, які не потрапили на бюджетні місця через те, що їм не вистачило максимального обсягу державного замовлення на певній конкурсній пропозиції. При адресному розміщенні державного замовлення можуть бути конкурсні пропозиції з повністю виконаним максимальним обсягом державного замовлення та обов’язково є конкурсні пропозиції з невиконаним державним замовленням, оскільки максимальний сумарний обсяг державного замовлення за відкритими конкурсними пропозиціями завжди більший, ніж кількість бюджетних місць, яка буде надана всім навчальним закладам за певною спеціальністю.

Тож, можливо стверджувати, що при «Відкритій» конкурсній пропозиції застосовується принцип конкуренції навчальних закладів за бюджетні місця та абітурієнта.

 Джерело

ФОТО.jpg