Професії майбутнього: які втрачають свою актуальність, а які незабаром будуть затребувані


Вимирання професій – це звичайне явище. Експерти заспокоюють, що з цього приводу хвилюватись не варто, тому що на їх місце приходять нові, сучасні, ще цікавіші. Адже технологічний прогрес не стоїть на місці і кожного року з’являються нові інженерні системи, а старі – вдосконалюються і все заради покращення життя людей.

В Україні існує інтернет-платформа «Атлас професій». Це альманах перспективних галузей і професій на найближчі 15-20 років. Він допомагає зрозуміти, які напрямки активно розвиватимуться, які нові технології, продукти, практики управління в них з’являться та яких нових фахівців потребуватимуть роботодавці. Без сумніву, швидкість змін та складність професійних завдань зростають. Інформацію про те, якими знаннями, вміннями та навичками потрібно володіти, щоб бути фахівцем у новому світі можна віднайти за посиланням на сайт.

фото 1.PNG

 

Спершу, розглянемо професії, які стають менш актуальними та незабаром відійдуть у минуле.

  1. Телефонний продавець та оператор кол-центру. Завдяки сучасним технологіям автовідповідач розтлумачує суть звернення людини і дає відповідь заготовленими аудіозаписами. Якщо в базі немає відповідей, клієнта з’єднують з живим оператором.
  2. Молодший бухгалтер. З кожним роком все більше бухгалтерських процесів автоматизують. QuickBooks, FreshBooks та Microsoft Office уже пропонують програмне забезпечення, що доступніше за ціною, ніж утримання окремого спеціаліста.
  3. Адміністратор офісу. Автоматизовані телефонні системи та програми планування можуть виконувати більшість функцій, які покладені нині на традиційних адміністраторів офісу.
  4. Кур’єр. В багатьох країнах вже активно тестують доставку товарів та пошти безпілотниками та роботами.
  5. Коректор. Програмне забезпечення у сфері коректури дуже динамічно розвивається. Сьогодні є безліч програм різного рівня складності: від простої перевірки правопису й граматики в Microsoft Word до перевірки текстів в Grammarly, Language Tool та Hemingway.
  6. Райтер. В 2018 році китайський інтернет-гігант Alibaba заявив, що фахівці компанії розробили робота, який здатний писати комерційні описи продуктів зі швидкістю 20 тисяч рядків за секунду. Жоден живий райтер не здатен працювати з такою швидкістю.
  7. Спеціалісти з комп’ютерної підтримки. Кількість контенту в Інтернеті стрімко збільшується. Це стосується й появи численних інструкцій, покрокових пояснень та ботів в соцмережах й месенджерах. Вони дозволяють користувачам швидше і зручніше розв’язати свою проблему.
  8. Касир. Зменшенню попиту на цю професію сприятимуть 2 основні фактори: розповсюдження кас самообслуговування в магазинах та закладах харчування та збільшення кількості покупок онлайн, де контакти покупців з людьми можуть звестися до нуля.

фото 2.jpeg

 

Натомість, дослідники говорять, що на зміну старим професіям прийдуть нові, які наразі нам можуть здатися дещо фантастичними. Серед таких у майбутньому будуть затребувані фахівці із:

  1. 3D-друку: проєктування інфраструктури міста з урахуванням новітніх технологій. Дещо схоже на відому комп’ютерну гру SimCity.
  2. Наномедики. Спеціаліст у медичному застосуванні наноматеріалів і біологічних пристроїв, наноелектронних біосенсорів та майбутніх додатків молекулярної нанотехнології, таких, як біологічні машини. Це люди, які будуть програмувати клітини потрібних органів.
  3. Оператори безпілотного апарату. Керують автономним запрограмованим апаратом (роботом, дроном). Людина, яка опанує цю професію, зможе працювати у сфері розвідки, відстеженні переміщення людей, тварин і техніки. Також у логістиці: постачання вантажів у важкодоступні місцевості; картографічній зйомці. Ознайомитися з професією майбутнього також можна зігравши у гру Call of Duty: Modern Warfare.
  4. Генетичні консультанти. Лікар, який працює з пацієнтами, призначає генетичні дослідження, аналізує можливі ризики захворювань. Він розробляє стратегії лікування і профілактики цих захворювань. Також генетичний консультант працює з парами, визначає можливі спадкові захворювання майбутньої дитини.
  5. Дизайнер віртуальних світів. Найближчим часом зросте кількість охочих подорожувати віртуальними світами. Тож знадобиться дизайнер віртуальної реальності, який матиме здібності художника і програміста.
  6. Спеціаліст із сонячних технологій. За 112 годин Сонце дає стільки енергії, скільки міститься у всіх запасах нафти, вугілля і природного газу на Землі. Акумулювання цієї маси енергії за допомогою сонячних технологій під керівництвом людей такої професії дозволить нам виробляти електроенергію, вкрай необхідну для комфортного життя людини.
  7. Адвокати з роботехніки. Їх завдання — створення норм життя роботів серед людей. Спеціальність стала набирати популярність, зважаючи на те, що скоро штучний інтелект може стати реальною загрозою для життя людей.
  8. Архітектори живих систем. У майбутньому доведеться економити природні ресурси. Потрібні фахівців, які розроблятимуть технології замкненого циклу за участі генетично модифікованих організмів, у тому числі мікроорганізмів. Архітектори живих систем будуть незамінні в автономних містах: вони зможуть обслуговувати біореактори та розробляти системи переробки сміття.

фото 3.jpg

Загалом, на думку фахівців, одні з найпопулярніших професій майбутнього будуть пов’язані з космосом, віртуальною реальністю, роботехнікою та розвитком замін ресурсного потенціалу. Також, футурологи переконані, що всупереч існуючим стереотипним думкам про заміну людської праці роботами, все одно у перспективі залишаться професії, пов’язані з діяльністю людини.