Підсумки 2019 року в освіті: головні події для ЗВО


Запланований початок реформи сфери вищої освіти

 Вже у січні 2020 року МОН обіцяє розпочати масштабну реформу вищої освіти. Концепція реформи була представлена відомством наприкінці грудня.

Документ містить кілька базових напрямів щодо зміни підходів до розподілу бюджетних коштів та фінансування вишів, управлінської автономії, оновлення правил роботи з ректорами, створення нових наглядових органів та розширення можливостей для освіти дорослих.

Також в Україні буде запроваджено формульне фінансування у вищій освіті, ключовою метою якого є фінансування університетів не за кількістю набраних студентів, а за якістю освіти. Формула фінансування вишів буде винесена на розгляд уряду найближчим часом.

Ухвалення законодавчих змін у сфері вищої освіти

Наприкінці року парламент ухвалив закон щодо змін у сфері вищої освіти. Документ містить декілька прогресивних норм, що мають вплинути на розвиток галузі.

Відтепер, з усіма керівниками вишів будуть підписані контракти із зазначенням показників ефективності. Також зміни виключають поняття «диплом державного зразка» та пропонують вишам видавати документи про вищу освіту за власним зразком.

Виявлення плагіату або фальсифікації в студентських роботах можуть стати підставою для скасування ступеня вищої освіти. Також під час вступної кампанії виші зможуть запроваджувати поширений в західних країнах інструмент відбору – мотиваційний лист.

ЗНО ПО-НОВОМУ

У 2020 університети вперше прийматимуть сертифікати ЗНО чотирирічної давності. Виняток 2017 – іноземна мова. Решта предметів приймається. Творчі конкурси проводитимуть перед подачею документів.

ЗНО тепер здаватимуть і після бакалаврату для атестації студентів. Результати також можна використати для прийому в магістратуру.