Не навчанням єдиним: викладачі Могилянки про хобі, страви та відпочинок


Відпочивати екологічно – вкрай важливо сьогодні. Екологічний туризм – абсолютно особливий напрям відпочинку для людей, перевантажених повсякденними проблемами, побутом і тяготами урбанізму, який спрямований на усамітнення та спілкування з природою, проживання в сільському середовищі або інших екологічних територіях. Лариса Патрушева, доцент кафедри екології Медичного інституту ЧНУ імені Петра Могили, розповіла про те, як відпочивати екологічно та в чому сенс такого туризму.

Не навчанням єдиним: викладачі Могилянки про хобі, страви та  відпочинок. Лариса Патрушева.

Лариса Патрушева

  1. Як виглядає Ваше хобі зараз?

Сьогодні моїм хобі є екологічний туризм. Моя професія і напрям роботи дають зрозуміти, що такий вид відпочинку є дуже актуальним сьогодні.

Екотуризм – відпочинок на природі з мінімальним впливом на навколишнє середовище. Це може бути відпочинок будь-де, але класично вважають, що це – об’єкти природно – заповідного фонду. Проте я вважаю, що екологічний туризм – це просто відпочинок на природі і ви своїми діями маєте завдавати якомога менше шкоди природі. Ви маєте перебувати в таких умовах, щоб був мінімальний тиск на природу. Наприклад, пересування на екологічних видах транспорту: велосипедом, пішки, катамаранами, байдарками, яхтами тощо. Зважайте на дії під час вашого відпочинку. Якщо розводите вогонь, то використовуйте сухі гілки, спеціальні газові пальники (горілки)  і лише в тому місці, де дозволено розводити багаття. Необхідно стежити за своєю поведінкою на природі: не кричати голосно, не бігати, не лякати тварин, не зривати квіти. Головне – не зашкодити природі й не нав’язувати свою присутність тому середовищу, в якому ви знаходитесь. Адже на природі Ви – гість, тому Ваша поведінка та дії мають бути відповідними.

Я займалась спортивним туризмом раніше, а потім почала виїжджати в різні природні середовища: відпочивали в таборах, наметах. Пізніше почала залучати студентів – екологів до такого виду відпочинку, оскільки в нас є навчальні практики, які включають в себе різні експедиції і є дуже подібними до екотуристичних походів. Тому частково я виступаю як організатор для того, щоб долучити студентів, як екологів, до вивчення природи, вміти перебувати там, вивчати її.

Раніше зі студентами ми доволі часто їздили в Крим, Карпати, також в рамках навчання та поза навчального процесу були в Національному природному парку «Бузький Гард», регіональному ландшафтному парку «Приінгульський», студенти виїжджали на Кінбурнську косу. Незважаючи на те, що більшість таких виїздів відпочинкові, але все рівно це був навчальний процес, адже студенти знайомилися з середовищем, країною, вчилися певним екологічним речам.

  1. З чого почалось Ваше захоплення цією діяльністю? Чому ви обрали саме це заняття?

Почалося з того, що я навчалась на географічному факультеті. Це просто поклик, мрія, захоплення, яке згодом переросло в спеціальність. Люди почувають себе щасливими, коли їхнє захоплення є їхньою роботою. Ти можеш отримати задоволення під час роботи. Це те, що згодом переростає в стиль, спосіб життя, світогляд.

  1. Чим саме Вам подобається це заняття? Що корисного/позитивного приносить у Ваше життя?

Я люблю відпочинок у тиші: коли ніхто мені не заважає, не кричить, не створює штучних умов шуму. Адже коли ти виїжджаєш на природу, якщо немає поруч людей, які заважали б, то там буде абсолютна тиша і це надзвичайна річ і дійсно повноцінний, нормальний відпочинок.

Позитивний вклад такого відпочинку в тому, що ти отримуєш психологічну рівновагу, вміння заспокоюватись, вміння рухатись складним рельєфом, під час такого відпочинку ти виховуєш у собі витривалість і фізіологічні вміння володіти собою, загартовуєш організм. Також такий відпочинок є дуже інформативним: багато спостерігаєш та вивчаєш природні закономірності. Наприклад, можеш робити прогноз погоди за певними прикметами, аналізуючи стан  навколишнього середовища, можна простежити, як воно змінюється, які тенденції розвитку існують, зрозуміти, чого нам очікувати.

  1. Який найкращий спосіб відволіктися від роботи і відпочити (окрім хобі)?

Деколи відпочинком є просто поспати. Також моїм відпочинком є догляд за городом, будинком, який потребує вкладу. Я думаю, коли ти робиш щось своїми руками вдома, то це приносить позитивну енергетику і, безумовно, це чудовий вклад для родини. Головне – просто відволіктись і отримати задоволення, адже за такої умови все, що ти робиш, буде позитивним.

 

Бліц – опитування

  1. Яка Ваша улюблена страва? Що полюбляєте готувати?

Зараз салати. Якщо я готую у мене немає чіткого рецепту. У мене завжди так: я прочитала, забула і зробила по-своєму. У принципі, я люблю готувати. І до речі, коли ми виїжджаємо на відпочинок, я дуже люблю сама готувати. Ми не ходимо до кафе.

  1. Якою Ви були у роки навчання в університет?

Активною була, деколи навіть дуже активною. Навчання я закінчувала в 1991 році. Розумієте, що то були за часи. До того ж, я навчалась у Західній Україні, в Чернівцях, і наш університет був дуже демократичним на ті часи. Ми часто виїжджали на експедиції, на екскурсії, практики.

  1. Яка головна риса Вашого характеру?

Замкненість.

  1. Які три риси характеру Ви цінуєте в людях найбільше?

Надійність, почуття гумору, вдячність.

  1. Ваш улюблений кінофільм?

«Поющие в терновнике».( «Що співають в тернині»)

  1. Улюблене місце/заклад відпочинку в Миколаєві?

Яхт-клуб.

  1. Яку країну хотіли б відвідати?

Італія. Уже відвідувала цю країну, але з радістю поїхала б ще раз.

  1. Якби не стали викладачем, ким були б?

У мене інших варіантів не було, але, якщо не викладачем, то була б науковим працівником у галузі географії.