Навчально-методична лабораторія археології та етнології імені Володимира Станко


Керівник наукового осередку – Леонід Ігорович Смирнов

Електронна адреса: gnom-8@ukr.net

Заступник – Кирило Володимирович Горбенко

Електронна адреса: dikiysad1@gmail.com

Навчально-методична лабораторія археології та етнології імені Володимира Станко створена на базі Чорноморського національного університету імені Петра Могили наказом ректора від «21» грудня 2023 р. № 12 ВР, схвалена Вченою Радою університету від «21» грудня 2023 р. протокол № 12.

 Завдання та функції лабораторії

 Провадження наукової та інноваційної діяльності за пріоритетними напрямами наукової діяльності університету у відповідності до Постанови КМУ від 22.08. 2018 р. № 652 «Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки», науковий напрям – гуманітарні науки (історія, археологія).

  1. Проведення наукових досліджень археологічних об’єктів у рамках наукових тем та підготовка студентів–істориків до археологічної практики (при наявності фахівців з кваліфікаційними документами та Дозволом на право проведення археологічних досліджень). Впровадження результатів досліджень і розробок в навчальний процес. Робота прикладної археологічної майстерні по моделюванню та реконструкції артефактів різних історичних періодів та епох.
  2. Моніторинг, захист, збереження, класифікація, популяризація об’єктів історико-культурної спадщини України. Експозиційна, фондова, реставраційна робота.
  3. Ініціювання нових проектів НМР за науковим напрямом лабораторії та проведення досліджень за темами фундаментальних і прикладних досліджень.
  4. Ініціювання та проведення досліджень на підставі господарчих договорів для створення науково-інноваційної продукції чи надання науково-інформаційних послуг юридичним та фізичним особам.
  5. Активний пошук ЗВО, наукових установ України та зарубіжжя для проведення спільних наукових досліджень, експериментальних інноваційних робіт та участі в грантових програмах.
  6. Розробка бізнес-пропозицій, встановлення ділових контактів із потенційними споживачами науково-інноваційної продукції, створеної науковцями лабораторії; створення спільних з іншими організаціями структур із практичного впровадження результатів досліджень.
  7. Впровадження у практику спільностворених інноваційних продуктів (трансфер, комерціалізація).
  8. Інтеграція наукової та інноваційної діяльності шляхом співробітництва із закладами вищої освіти, науковими установами України, підприємствами різної форми власності, органами місцевого самоврядування, громадськими установами, зарубіжними науковими установами та комерційними структурами.
  9. Впровадження результатів наукових досліджень у практику роботи університету та сторонніх організацій.
  10. Пропагування досягнень лабораторії шляхом ініціювання та участі у проведенні наукових форумів, конференцій, семінарів, виставок; публікацій у фахових журналах та журналах, що входять до наукометричних баз Scopus, WoS; висвітлення досягнень у засобах масової інформації тощо.
  11. Створення та популяризація 3D моделювання рухомих та нерухомих об’єктів культурної спадщини, реконструкція та відтворення матеріальної культури краю.

Археологічні дослідження

Наукові дослідження спрямовано на вивчення та збереження історико-культурної спадщини регіону, популяризацію історії та культури Миколаївського регіону.

Вишукування проходять на території області (керівник  Леонід Смирнов) та вже  відомих археологічних об’єктах нашого регіону, зокрема городищі бронзової доби Дикий Сад (перетин вулиць Артилерійська та Набережна керівник  Кирило Горбенко ), на  античному городищі на о. Березань(керівник  Олександр Смирнов), релігійному комплексі Вікторовка 1 (Миколаївський район керівник  Денис Бондаренко ), поселення Анетівка (Вознесенський район керівник  Ігор Піструіл) також проводяться підводні дослідження.

Наукові дослідження фахівців лабораторії проводяться в рамках угод с інститутом археології НАН України, Харківським університетом імені Каразіна, Історичними, ландшафтними, та біосферними заповідниками області.

Городище Дикий Сад

Античне городище на о. Березань

Поселення Анетівка

Релігійний комплекс Вікторівка 1

 

 Наукові проекти

Спільний проєкт MSCA-IF-2020. ‘Adaptation and Demographic Processes in Ukraine from the Mesolithic to the Present’, funded by the European Union MSCA-IF-2020 grant, ID: 101029303, doi.org/10.3030/101029303, 2021–2023. (Адаптація та демографічні процеси в Україні від епохи кам’яного віку до сьогодення.). У проєкті брали участь археологи з Харківського та Чорноморського національних університетів. Проєкт став міждисциплінарним дослідженням, у якому на археологічних біологічних матеріалах методами археогеноміки визначена демографічна історія України від бронзового віку до ранньої сучасності. Геноми стародавніх індивідуумів характеризуються в контексті сучасних і стародавніх біологічних зразків і інтерпретується в контексті археологічної та історичної інформації.

Цей проєкт вивчав генетичне походження людей, які проживали на території України в різні періоди часу та були пов’язані з різними культурними групами. Крім того, визначено, чи були ці культурні групи однорідними, чи можливо виділити підгрупи населення з різним походженням, чи можемо ми виявити культурну асиміляцію або змішування між місцевими жителями та мігрантами.

Також досліджує, як міграційні процеси вплинули на генетичну мінливість в Україні, визначає важливі сигнали геномної селекції та їх екологічні чинники, досліджує гіпотези щодо того, які екологічні фактори спонукали до селекції алелів, пов’язаних із стійкістю до інфекційних захворювань, впливаючи на санітарні умови та передачу патогенів. У результаті дослідження з’ясовано внесок давнього населення України в сучасний генотип українського народу. Визначено автохтонне походження українців.

Спільний проєкт – Past&Future Millet Foodways (MILWAYS). Host institution: Faculty of History, Department of archaeology, Bioarchaeology research centre, Vilnius University, Lithuania. Researcher: Giedre Motuzaite-Matuzeviciute. Учасники проекту з української сторони: Інститут археології НАН України, Рятівна археологічна служба України (Полтавське відділення), ЧНУ імені П. Могили. У проєкті досліджуватиметься поширення проса звичайного (Panicum miliaceum). Хронологічні межі: від середини 2-го тис. до н.е. Географічні межі – Східна і Центральна Європа, а по осі південь-північ до межі вирощування проса. Дослідження допоможуть  ідентифікувати споживання просу з огляду на зміну клімату, мобільність людей, демографічні категорії статі і віку та зміни у використанні росли протягом історичних часів. Територія сучасної України була транзитною під час поширення проса зі сходу на захід і тому основними джерелами отримання інформації у цьому контексті є антропологічні дослідження посуду доби пізньої бронзи з метою вивчення ліпідів.

Спільний проєкт – Перший в Україні інтерактивний тур доповненої реальності «Дикий Сад». Учасники – Агенство IT екскурсій  MykolaivLookCity та Український стартап Chameleon Age. Задля розширення екскурсійних послуг, на базі городища Дикий Сад, за допомогою сучасних технологій стає можливим зазирнути до епохи бронзового віку, побачити життя та побут стародавніх людей, які мешкали в межах сучасного міста.