Навчальне відео для студентів: як зробити його ефективним


Сучасні дослідники кажуть, що коли ми щось бачимо, то запам’ятовуємо 20%, коли тільки чуємо, то беремо з цього 30% інформації, однак якщо нам вдасться одночасно побачити щось на власні очі та ще й почути про це коментар, то і вивчити з цього вийде аж 70%.

У дослідженні групи вчених на основі даних, зібраних під час ітерацій масових онлайнових курсів впродовж кількох років, показують, що навчальні матеріали у форматі відео є для студентів корисними, ефективними, приємними, мотивувальним, стимулюють їх працювати над завданнями та дають їм відчуття контролю над тим, коли, де і як вчитися. Робота з відеоматеріалами дає студентам змогу розвивати навички до самонавчання, а в умовах змішаних курсів (поєднання онлайнової та аудиторної роботи), як не дивно, майже не знижує показники відвідуваності очних занять. Не кожне відео, однак, буде однаково ефективним і “працюватиме” в курсі однаково добре.

Фактори, які  роблять навчальне відео ефективним:

 1. Тривалість відео.
  Викладачам варто враховувати, що їхні навчальні відео переглядатимуть люди кліпового сприйняття, виховані візуальним контентом Instagram або TikTok, де стандартом утримування уваги вважаються 15-секундні stories та максимум хвилинні ролики в стрічці. Звичайно, однією з цінностей занурення в академічне середовище може бути якраз практикування сфокусованої обробки інформації, однак наукові дослідження показують, що коротші відео все ж краще залучають студентів до взаємодії, отож варто планувати відео так, щоб їхня тривалість не перевищувала шести хвилин.
 2. Відеолекції чи відеоінструкції?
  Навіть ті викладачі, які звикли працювати у великих лекційних аудиторіях, часто почувають себе вкрай некомфортно, коли намагаються записати коротке навчальне відео для розміщення в електронному курсі.  Дослідження засвідчують, що навіть високоякісні відео з лекційної аудиторії, розміщені потім в електронному курсі, працюють гірше за ті відео, які записано з урахуванням формату тієї навчальної платформи, на якій його потім буде розміщено.
  Студенти по-різному реагують на відеолекції та відеоінструкції.  Вчені проаналізували статистику масових онлайнових курсів і помітили, що, переглядаючи відеозапис у форматі лекції, глядачі рідко зупиняють виклад, не часто повертаються до окремих його частин, а також настільки фокусуються на своїх враженнях від відео у перші кілька хвилин перегляду, що просто не продовжують дивитися те, що не зачепило на початку.
  Водночас, із відеоінструкціями студенти “поводяться” зовсім по-іншому: їх переглядають по кілька разів, часто зупиняють і перемотують. Шукаючи оптимальний формат для своїх навчальних відео, варто придивитися до відео у стилі KhanAcademy, які на думку дослідників, є ефективнішими, наприклад, за відео зі слайдами чи зафільмовані кодинг-сесії. На думку спеціалістів з дистанційного навчання, ефективним є таке відео, в якому глядачі можуть спостерігати за появою певних візуальних елементів у кадрі та чути коментарі, які синхронно накладаються на появу слів, цифр, зображень чи анімацій.
 3. Чи потрібен викладач у кадрі?
  Викладачі часто питають про те, чому недостатньо просто відкрити презентацію і прокоментувати навчальний контент. Для певних цілей цього справді може бути достатньо, однак дослідники помітили, що, по-перше, покоління Z краще сприймає неформальні, більш особистісні відео, а по-друге, відео, в якому є слайди і “викладач у кадрі”, більшою мірою залучають студентів до опрацювання поданого там матеріалу, ніж відео, на якому є тільки контент з закадровим голосом.
 4. Темп мовлення.
  Створюючи навчальні відео, викладачі ставлять собі запитання: де ж межа між академічністю та неформальністю? Як у погоні за переглядами і прагненням отримати правильні відповіді на підсумковому тестуванні, не перетворити відео з університетського курсу на розважальний ролик? Щоб віднайти свій власний стиль у навчальній відеографії, доведеться пробувати по-різному і погодитися з тим, що перші спроби не обов’язково будуть ідеальними, однак без таких “чернеток” випрацювати збалансовану педагогічну тональність навряд чи вдасться.
  Ефективне навчальне відео мало б транслювати захоплення навчальним матеріалом, а не вселенську втому викладача. Свій ентузіазм можна підкріпити додаванням на екрані ключових слів, що акцентують на важливих елементах, зміною кольорів, контрастів чи появою запитань для самоконтролю, однак не варто зловживати, наприклад, використанням музики, ускладненого тла чи миганням gif-ок.

Як записати і де розмістити навчальне відео?

Оптимальним форматом навчального відео називають т.зв. скрінкаст, тобто відео, записане з екрану комп’ютера з голосовою або відеонарацією. Тож коли говоримо про скрінкаст, то маємо на увазі таке відео, в якому навчальний матеріал виводиться на екран (презентація, зображення, вебсайт, текст тощо), викладач (якого видно або не видно у кадрі) голосом його коментує. Для вас перелік простих та безкоштовних сервісів, аби швидко зробити найпростіше навчальне відео:

І. Screencast O’Matic. Цей онлайнових інструмент для скрінкастингу дає змогу безкоштовно записувати та зберігати як самостійні відеофайли mp4 (з майже непомітним водяним знаком у лівому нижньому кутку) відеозаписи тривалістю до 15 хв., а також обрізати початок і кінець відео і навіть накладати на відеоряд окрему звукову доріжку mp3.

ІІ. PowerPoint. Якщо ж у Вас Windows і Ви любите працювати з PowerPoint, то можна спробувати записати скрінкаст, використовуючи функцію “Вставити – Запис з екрану”. Текстову інструкцію можна переглянути за цим покликанням.

ІІІ. Screencastify. Тим, хто любить працювати з GoogleSlides, варто звернути увагу на розширення Screencastify для Google Chrome, безкоштовний функціонал якого дає змогу записати п’ять десяти хвилинних відео без водяних знаків і завантажити їх на YouTube, GoogleDrive чи на локальний диск.

ІV. Zoom. Зрештою, якщо під час карантину Ви постійно працюєте у вебінарних кімнатах Zoom і це середовище вже стало для вас рідним, то завжди можна використати сам Zoom як сервіс для запису скрінкастів: вмикаєте поширення екрану, камеру, клацаєте “Record” – і до роботи.

Автори посібника про ефективне навчальне відео від Університету Вандербільда мають кілька ключових порад щодо того, як зробити навчальне відео ефективним:

 1. Відео мають бути короткими і відповідні до навчальних цілей.
 2. Аудіо- та візуальні елементи мають доповнювати, а не відволікати; використовуйте їх лише для того, щоб краще пояснити певні частини матеріалу.
 3. Виділяйте важливі ідеї чи концепції, позначайте їх.
 4. Щоб покращити взаємодію з Вашим відео використовуйте розмовний стиль, викладайте матеріал із захопленням.
 5. Відео потрібно підлаштувати в контекст активного навчання, використовуючи опорні запитання, інтерактивні елементи чи пов’язані з ними домашні завдання.

Джерело

Події та оголошення


листопада
25
Запрошуємо на психологічну трансформаційну гру «Подорож до щастя»

Навчально-науковий центр соціально-психологічної підтримки, професійного розвитку та сприяння працевлаштуванню запрошує викладачів та усіх співробітників ЧНУ імені Петра Могили на психологічну трансформаційну гру “Подорож до щастя”. Гра відбудеться  25 листопада 2020 року о 12:30  в аудиторії 10-109.

листопада
12
Міжнародний воркшоп ICT&ES-2020 у ЧНУ імені Петра Могили

12 листопада в ЧНУ імені Петра Могили відбудеться 2-й міжнародний воркшоп Information-Communication Technologies & Embedded Systems (ICT&ES-2020) з питань інформаційно-комунікаційних технологій та вбудованих систем. Захід проводиться Факультетом комп’ютерних наук ЧНУ імені Петра Могили. Мета ICT&ES – створити платформу для публікації …

листопада
11
Запрошуємо на відкриту лекцію від IT компанії FluidWeb Team

11 листопада 2020 року о 14,00 відбудеться відкрита  лекція від IT компанії FluidWeb Team. Компанія FluidWeb Team запрошує студентів факультету комп’ютерних наук ЧНУ ім. Петра Могили на онлайн лекцію на тему: «Кар’єра IT спеціаліста. Актуальні  технології та тренди в  IT». Приєднатися …