Мотиваційний лист: лайфхаки для абітурієнтів


У січні 2020 року набув чинності Закон 392-IX від 18.12.2019 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти». Ним передбачені певні зміни для абітурієнтів, студентів та вищих навчальних закладів.

З 2021 року вступники окрім складання ЗНО, доводитимуть вишам, що вони достатньо вмотивовані, аби навчатись саме в цих закладах. Подаючи документи на вступ до вишу, абітурієнти вперше подаватимуть мотиваційні листи, які зможуть забезпечити майбутньому студентові додаткові бали під час конкурсного відбору. Метою запровадження мотиваційного листа є стимулювання випускників до відповідального вибору закладу освіти, спеціальності та освітньої програми.

Проте ці листи не будуть обов’язковими для всіх. Виші запроваджуватимуть їх на власний розсуд. Видавнича група «Основа» пропонує декілька лайфхаків для створення мотиваційного листа, які допоможуть зробити його дієвим інструментом абітурієнта.

Що це таке мотиваційний лист?

Мотиваційний лист – документ, у якому абітурієнт має сформувати позитивне перше враження, описати, чому він хоче навчатися в обраному вищому навчальному закладі та чому саме його мають зарахувати до вишу. Отже мотиваційний лист має дати відповіді на такі ключові запитання:

  • хто ви і які ваші сподівання на майбутнє навчання;
  • які ваші навички та досягнення: що вмієте, чого домоглися за шкільні роки і як все це пов’язано з вибором університету й факультету;
  • що для вас означає можливість навчатися саме в цьому вищому навчальному закладі;
  • чому саме ви – кращий кандидат на місце студента обраного вишу.

Зауважте, що ніхто не буде читати 20 сторінок опусу про вас, чудового-пречудового. Це максимально стислий виклад ваших здобутків і мети. Оптимально – це одна, не більше двох сторінок.

Пам’ятайте, що ваш мотиваційний лист – це перше враження для приймальної комісії, яке кожен з нас автоматично формує за перші 10–15 секунд. Іншого шансу справити це перше враження у вас немає. Це по-перше.

По-друге, не користуйтесь готовими шаблонами з інтернету, змінивши лише декілька слів готового тексту. Не думаєте ж ви, що ви єдині, хто знає про них?! Та й не цікаво буде приймальній комісії читати шаблонний текст.

По-третє, не сподівайтесь написати мотиваційний лист за одну ніч. Щоб лист був цікавим, чітким і відображав вашу основну мету, потрібен час. Його необхідно буде багато разів перечитати, перевірити на можливі граматичні та орфографічні помилки. Дайте прочитати листа кільком людям, аби переконатися, що текст є зрозумілим, структурованим і логічним.

По-четверте, не «лийте воду», будьте максимально конкретними. Уникайте загальних і занадто поетичних фраз. Якщо вже пишете про особисте, то поєднайте це з навчальними та професійними планами.

З чого почати?

Познайомтесь з історією цього вишу та обраного факультету. Поцікавтеся стратегією розвитку вишу, проэктами, які він реалізує, цікавинками студентського буття тощо. Прочитайте про його видатних науковців та випускників. Ознайомтесь з Умовами та Правилами прийому. З’ясуйте вимоги до мотиваційного листа та складіть план, за яким будете його конструювати. Уявіть себе студентом, а можливо, вже й випускником цього вишу — і творіть свій мотиваційний лист!

Структура мотиваційного листа

Формально мотиваційний лист може складатися з чотирьох частин: вступної, основної, мотиваційної та заключної, з плавними переходами від однієї частини до іншої. Але пам’ятайте, що кожен вищий навчальний заклад може висувати свої вимоги щодо розміру, структури й змісту мотиваційного листа.

У вступній частині зазначте інформацію про те, хто ви і які ваші сподівання на майбутнє навчання. Початок листа має зацікавити членів приймальної комісії, спонукати зацікавитися вами, заохотити читати далі. Вступ має бути коротким і лаконічним.

В основній частині викладіть ваші навички та досягнення: що вмієте, чого домоглися за шкільні роки і як все це пов’язано з вибором університету й факультету. Уникайте шаблонних характеристик в описі себе та не перераховуйте вміння (креативний, відповідальний). Найкраще їх показати через конкретні успіхи й досягнення у навчанні та через позашкільну та соціальну активність. Можливо, потрібно акцентувати увагу на знаннях та навичках, які ви набули на курсах і тренінгах або в період проходження навчальної практики, або завдяки активній громадянській позиції, чи як волонтер тощо.

Якщо у вас є власні статті, виступи або розробки в цій області, їх обов’язково потрібно зазначити. Будьте конкретними, наводьте живі приклади вашої діяльності, успіхів і досягнень.

У мотиваційній частині напишіть про те, що для вас означає можливість навчатися в обраному вищому навчальному закладі. Необхідно аргументовано пояснити причини, що спонукали вас обрати цей навчальний заклад. Не буде зайвим продемонструвати, що ви ознайомилися з доступною інформацією про виш. Можливо, вас зацікавили конкретні люди, розробки, якісь особливі методи навчання тощо.

У заключній частині аргументуйте, чому саме ви – кращий кандидат на місце студента обраного вишу. Це про ваші очікування від навчання та про майбутню професійну кар’єру. З наведених вами аргументів має бути зрозуміло, що якщо вам буде надана можливість навчатися за певною програмою, це значною мірою допоможе вам у професійному майбутньому. Перелічіть конкретні думки та ідеї.