МОН продовжив доступ за кошти бюджету до Scopus та Web of Science для вишів та наукових установ України


МОН продовжує передплату на міжнародні наукометричні бази даних Scopus та Web of Science для всіх державних та комунальних вишів і наукових установ України. Низка закладів також отримає доступ до нових аналітичних інструментів. Відповідний наказ МОН був підписаний 29 травня 2020 року.

Доступ до баз для всіх – незалежно від відомчого підпорядкування – вперше був наданий у червні минулого року. Цьогоріч перед нами постало питання, чи продовжувати такий формат передплати, адже в нинішніх умовах ми маємо максимально ефективно витрачати кожну бюджетну гривню. Рішення приймалося на основі рекомендацій Комісії, до якої входять експерти як від академічної, так і від університетської наукової спільноти. Водночас враховувалися показники використання баз даних у 2019-2020 роках та в попередні роки”, – пояснив перший заступник Міністра освіти і науки Юрій Полюхович.

Він також підкреслив, що Комісія звернула увагу на ті установи, які не досить активно скористалися доступом до баз даних, зокрема, за рік мали менш як 100 пошукових запитів та переглядів записів.

Ми обов’язково зробимо докладніший моніторинг, щоб з’ясувати причини цього. Приміром, плануємо провести анкетування серед закладів. Можливо, проблема в тому, що вчені елементарно не знають про таку можливість або не вміють користуватися базами. Але ж це можна вирішити через кращу комунікацію та проведення навчання”, – зазначив Юрій Полюхович.

Для підключення або продовження доступу всі заклади мають обов’язково подати до ДНТБ відповідні заявки.

Наразі МОН домовилося з компаніями, що надають доступ до баз даних, про передплату Web of Science на 1 рік, а Scopus – на 9 місяців. У майбутньому ці терміни планується продовжити відповідно до показників активності користування базами та наявності бюджетних коштів.

Довідково:

Scopus та Web of Science – визнані в світі міжнародні наукометричні бази даних. Вони індексують наукові видання за різними напрямами: природничі, технічні, суспільні, гуманітарні науки тощо. Доступ до цих баз дає можливість проводити аналіз міжнародних наукових досліджень, оцінювати значимість отриманих результатів і прогнозувати тренди науково-технічного розвитку. Зокрема, бази дозволяють відстежувати наукову цитованість публікацій.

Джерело.