Історія становлення


Історія кафедри історії та теорії держави і права бере свій початок у 2006 році. На первісному етапі існування факультету правничих наук відповідно до рішення Вченої Ради Миколаївського державного гуманітарного університету імені Петра Могили комплексу «Києво-Могилянська академія» та наказу від 29 червня 2006 року № 798/К «Про закріплення викладачів за кафедрами» було створено кафедру загально-правових наук.

Наказом від 11 вересня 2006 року відповідно до рішення Вченої ради від 07.09.2006 р. факультет правничих наук було перейменовано у юридичний факультет, а вже в жовтні того ж року кафедра загально-правових наук була перейменована  на кафедру історії та теорії держави і права (відповідно до рішення Вченої ради Миколаївського державного гуманітарного університету імені Петра Могили комплексу «Києво-Могилянська академія» та наказу від 31 жовтня 2006 року № 234/К «Про перейменування кафедр на юридичному факультеті»).

За період існування кафедри історії та теорії держави і права завідувачами кафедри були: кандидат юридичних наук,  доцент Світлана Григорівна Ковальова, кандидат юридичних наук, доцент Віктор Олександрович Ситник, кандидат юридичних наук, доцент Іванна Стефанівна Лісна.

Нині до складу кафедри історії та теорії держави і права входять (2015-2016 н. р.):

  • Іванна Стефанівна Лісна – завідувач кафедри, к.ю.н., доцент
  • Світлана Григорівна Ковальова – к.ю.н., доцент
  • Оксана Валеріївна Валецька – к.ю.н., доцент
  • Володимир Васильович Коновалов – старший викладач
  • Сніжана Сергіївна Панченко – старший викладач
  • Марія Володимирівна Міщенко – старший викладач (за зовнішнім сумісництвом), нотаріус
  • Марія Андріївна Деміда – аспірантка
  • Анатолій Анатолійович Тітаренко – аспірант.

Вчені кафедри здійснюють широку програму науково-дослідних робіт у різних сферах юридичної науки. Наукова тема кафедри – актуальні проблеми вітчизняного державо і право творення.

На базі кафедри історії та теорії держави і права  Чорноморського державного університету ім. П.Могили діє Юридична клініка «V E R I T A S».

Юридична клініка створена на виконання Указу Президента України від 18.10.2001 року №992/2001 “Про національну програму правової освіти населення”, типового положення “Про юридичні клініки вищих навчальних закладів”, Статуту ЧДУ ім. П. Могили.

Починаючи з першого набору студентів-юристів виникла ідея створення юридичної клініки для практичного застосування майбутніх знань, для підготовки вже під час перших кроків на ниві юриспруденції висококваліфікованих кадрів, безперечно і для подолання психологічного бар’єру перед дорослим життям у якості фахівця зі спеціальності «Право».

Юридичну клініку очолює кандидат юридичних наук, доцент Іванна Стефанівна Лісна. До її складу входять консультанти – студенти 4-5 курсів юридичного факультету, волонтери – студенти 1–3 курсів. Допомогу у наданні практичних порад і консультацій здійснюють куратори – викладачі-практики.

Консультанти Юридичної клініки надають безкоштовну правову допомогу малозабезпеченим та іншим соціально вразливим верствам населення з таких галузей права: цивільне, сімейне, житлове, земельне, соціальне забезпечення.

Також при кафедрі діє Науковий історико-правовий гурток «Скіфія», який очолює доцент, кандидат юридичних наук Іванна Стефанівна Лісна, переважно до гуртка входять студенти 1 та 2 курсу юридичного факультету.

Гурток також має власну стіннівку, де публікуються основні заходи, звіти про ці заходи. До статей стіннівки додаються фотокартки з засідань та мандрівок гуртку. Члени Наукового історико-правового гуртку «Скіфія» досліджують сторінки української історії та права.

За роки існування кафедра тісно співпрацює з іншими кафедрами університетів України: Національний університет «Києво-Могилянська академія»; Національний авіаційний університет «Аеро: повітряне і космічне право»; кафедра теорії та історії права НУК ім. адмірала Макарова; Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника; РУДН; Філія Російської академії народного господарства та державної служби у м. Липецьку, Міжнародний гуманітарний університет та ін.