HR-експерт сайту Robota.ua Тетяна Пашкіна про реальне становище на ринку праці в Україні


Сучасний ринок праці України характеризується дисбалансом між попитом та пропозицією робочої сили, який відбивається у професійно-кваліфікаційній невідповідності. Про це зазначають співробітники відділу соціально-економічних проблем праці Інституту економіки та прогнозування НАН України. Дисонанс якісної та кількісної підготовки кадрів призводить до підвищення структурного безробіття, що має вплив на ефективність функціонування економіки, розвиток науково-технічного прогресу; зниження виробництва товарів та послуг, а, отже, скороченню ВВП. Тетяна Пашкіна, HR-експерт сайту Robota.ua, розповідає про реальне становище ринку праці в Україні.

За словами пані Тетяни, наразі сірий ринок праці займає 15-40% в різних сегментах. В Україні багато нелегальних працівників: з одного боку роботодавці не влаштовують офіційно, з іншого працівники не бажають працювати офіційно. Раніше більшість роботодавці просили досвід роботи, однак існував інститут молодих фахівців, який забезпечував направленням до певного підприємства. Попри те, що зараз такого закладу не існує, й досі деякі спеціальності є потрібними. Фахівців ще з 3 курсу ЗВО роботодавці приймають на дуальне навчання або практику, аби ті відразу після отримання диплому були працевлаштовані.

Пані Тетяна розповідає, які професії є затребуваними нині в Україні.

«Ні юристи, ні менеджери, ні філологи, ні журналісти, ні психологи, наразі не мають такого попиту, адже затребуваними є інженери, а якщо ви знаєте англійську мову, то в Києві на старті зможете отримувати від 500 євро», –  пояснює Тетяна Пашкіна.

Такий стан на ринку був зумовлений багатьма факторами: застарілий погляд батьків  на професії,  необізнаний погляд абітурієнтів на ринок, романтичний погляд на деякі професії через створений образ, нереалізовані можливості, а також недостатній заходи з профорієнтації деяких професій. Наразі існує 17 000 спеціальностей, які може абітурієнт обрати.

Згідно з опитуваннями сайту Robota.ua, понад 45% випускників працюють не за фахом. Крім того, більшість намагалась знайти роботу за спеціальністю, однак обирала іншу через фінансовий показник. В Україні мають попит професії, де потрібно працювати руками і тому за зарплатнею вони вже стоять досить високо. Водночас існує великий дефіцит таких спеціалістів. Це зумовлено непрестижністю професії, виїздом професійних кадрів за кордон, складними умовами праці та застарілими поглядами на роботу.

Згідно з опитуванням 9 тисяч українців, найпопулярнішим способом пошуку роботи є сайти, які є найрозповсюдженішими агрегаторами вакансій. Друге місце займають рекомендації та професійні зв’язки, третє – рекрутингові компанії, четверте –  соцмережі, а далі – інші способи.

«Якщо людина шукає роботи – звертатись усюди, і навіть до центру зайнятості. Адже 20% з опитуваних звертались до цієї установки, і 12% знайшли роботу. І цей показник вищій, ніж у соцмереж і навіть корпоративних сайтів компаній», – пояснює Тетяна Пашкіна.

Зараз багато працівників шукає роботу закордоном, адже там пропонують кращі умови. Однак українські компанії намагаються конкурувати, надавати вигідні умови праці та залучати студентів та інші верстви населення. Якщо йдеться про роботу за кордоном, то найбільше українців в Польщі – декілька мільйонів працівників, потім Чехія з лімітом в 40 тисяч робочих віз, є варіанти роботи в Німеччині, Ізраїлі, Румунії, Угорщині, Канаді, США та навіть Австралії. У таких країнах зазвичай шукають збирачів овочів та фруктів. Однак варто розуміти, що вакансії, де обіцяють велику зарплатню, можуть бути досить складними: вимагати хорошої фізичної витривалості та пропонувати роботу в некомфортних умовах. Треба дізнаватись більше подробиць, ніж надають в об’яві. Крім того, варто звертатись до перевірених роботодавців чи посередників.

На завершення HR-експерт сайту Robota.ua Тетяна Пашкіна радить:

  • Чітко зрозумійте, що саме Вам не подобається.
  • Визначтесь, чого саме Ви хочете!
  • Вирішіть, де будете шукати роботу.
  • Зробіть з проблеми задачу й виконайте її.