Доктор історичних наук, професор ЧНУ імені Петра Могили Юрій Котляр презентує нову історичну розвідку “222: історія, археологія, «прокляття фараонів»”


3 жовтня вже є 222-им днем російсько-української війни 2022 року. Так, можна виокремити певні та непевні взаємозв’язки між різними фактами, які призводили до схожих подій, наприклад, війн світового масштабу.

Наводимо матеріали з історичної розвідки доктора історичних наук, професора ЧНУ імені Петра Могили Юрій Котляра:

Перша світова війна – глобальний збройний конфлікт, основні події якого розвивався в Європі з 28 липня 1914 до 11 листопада 1918 рр., у якому брали участь 38 держав із населенням 1,5 млрд. мешканців. Під час Першої світової війни загинуло 8,5 млн. військових і 13 млн. цивільних.

Німецько-радянська війна тривала з 22 червня 1941 до 8/9 травня 1945 р. Була складовою східноєвропейського театру воєнних дій Другої світової війни. Бої німецько-радянської війни є одними з наймасштабніших у історії ХХ ст. Війна мала тотальний характер і супроводжувалася надзвичайною жорстокістю, руйнуваннями населених пунктів, знищенням великих груп населення, депортаціями. Втрати Радянського Союзу в Другій світовій війні становили біля 42-х млн. осіб. Офіційна кількість загальних втрат з боку Німеччини – 12,5 млн. осіб.

Російсько-українська війна – відкритий воєнний напад росії на територію України, який почався 24 лютого 2022 року. Близько 4-ї години за київським часом президент РФ В. Путін оголосив про «спеціальну воєнну операцію» з метою нібито «демілітаризації та денацифікації України». Уже за кілька хвилин почалися ракетні удари по всій території України, у тому числі неподалік від Києва. Російські війська вдерлися до України поблизу Харкова, Херсона, Чернігова, Сум. З першого дня вторгнення росія почала порушувати правила ведення війни і масово чинити воєнні злочини.

Що поєднує ці війни, крім очевидного: вони відбувалися й відбуваються на території України, ведення військових дій супроводжуються небувалою жорстокістю?

Саме час звернутися до археології й розповісти про події, що передували війнам.

У 1914 р. один із найвідоміших археологів всіх часів і народів Говард Картер отримав концесію на розкопки в Долині Царів (Єгипет) і дуже швидко відкрив гробницю фараона Аменхотепа І та поховання ряду цариць XVIII династії. Але подальші дослідження були перервані початком Першої світової війни. В 1922 р. Картер увічнить своє ім’я відкриттям нерозграбованої гробниці юного фараона Тутанхамона і саме з цим відкриттям буде пов’язане так зване «прокляття фараонів».

Але звернемо увагу на інший факт – відкриття гробниць – початок Першої світової війни.

21 березня 1941 р. на стіл Й. Сталіна ліг лист комісаріату з культури з проханням дозволити розкопки в мавзолеї «Гур-Емір» у Самарканді (Узбекистан), де, за припущеннями істориків, лежав прах великого полководця давнини – Тамерлана. Отримавши дозвіл, експедиція вилетіла до Самарканду, і вже 16 червня розпочалися розкопки. 21 червня, коли труна з тілом Тамерлана була розкрита, всю усипальницю наповнив сильний запах ароматичних речовин. Незабаром було виявлено нефритову могильну плиту, на якій, за легендою, був напис: «Якщо хтось потривожить прах предків, нехай того спіткає кара». (Хоча, вказаний факт не підтверджується матеріалами експедиції).

Проте, 22 червня 1941 р. – на наступний день після розкриття могили – розпочалася німецько-радянська війна.

У березні 2021 р. в селі Новоолександрівка поблизу міста Дніпро розпочалися розкопки величного кургану доби енеоліту, вік якого 5–5,5 тис. років. Під шаром ґрунту виявилася огорожа з кам’яних брил («Сурський кромлех»), що нетипово для даної місцевості. Журналісти назвали його «українським Стоунхенджем». Курган до розкопок мав діаметр близько 50 м і висоту до 8 м. Кам’яний кромлех діаметром 18 м складався з підігнаних 64-х гранітних брил близько 2 м заввишки і вагою від 0,5 до 1,5 т (загальною вагою близько 70 т). Археологи упевнені, що з огляду на складність споруди, тут були поховані люди дуже високого статусу. Вважається, що кромлех виконував роль центру своєрідної обсерваторії, укріплення курганного насипу, а також сакральну роль, відгороджуючи від живих світ мертвих.

Наприкінці березня – на початку квітня 2021 р. російські військові перекинули велику кількість озброєння і техніки з західної та центральної росії, а також із Сибіру, в окупований Крим. Спеціалісти з групи розвідки «Джейнс» виявили чотирнадцять російських військових частин з Центрального військового округу, які перемістилися під російсько-український кордон, назвавши це найбільшим неоголошеним військовим пересуванням після вторгнення в Крим 2014 р.

Фактично – розкопки кургану у березні 2021 р. – початок ескалації на російсько-українському кордоні.

Таким чином, початок війн світового масштабу можна пов’язати  з певними археологічними знахідками, які фактично знімали запобіжник початку історичних подій. Розкриття усипальниць визначних людей свого часу призводить до вторгнення світу мертвих в світ живих (надзвичайна жорстокість у війнах), спрацьовує своєрідне «прокляття фараонів», але вже в загальносвітовому масштабі.

Відкриття гробниць в Долині Царів – Перша світова війна, розкриття гробниці Тамерлана – німецько-радянська війна, розкопки кургану в Новоолександрівці – початок ескалації на російсько-українському кордоні. І як наслідок – російська агресія 24 лютого 2022 р.