Доктор історичних наук ЧНУ імені Петра Могили Юрій Котляр презентує нову історичну розвідку “Острів Зміїний: «ахіллесова п’ята» для загарбників”


Наразі ми розглядаємо острів Зміїний та його роль у сучасній російсько-українській війні, а також певні історичні аналогії щодо захисту острова від загарбників.

Історичний аспект. Острів Зміїний – це острів у Чорному морі, що належить Україні та визначає її територіальні води. Територіально належить до Вилківської міської громади Ізмаїльського району Одеської області України.

Давні греки називали його «острів Ахілла», адже там було розташовано храм Ахілла і за легендою, похований сам Ахілл. Існують також інші назви, зокрема «Левкос», «Білий острів». Зміїний мав дуже важливе значення в роки великої грецької колонізації Північного Причорномор’я. До храму Ахілла, який вважався владикою та покровителем Чорного моря, приносили сакральні жертви. Острів згадується в записах Овідія, Страбона та Геродота.

Сучасний погляд. 24 лютого 2022 року близько 18:00 до захисників острова Зміїний підійшли ракетний крейсер «Москва», фрегат «Адмірал Ессен» і патрульний корабель «Василь Биков» Чорноморського флоту Росії. Гарнізону острова запропонували здатися.

Однак прикордонники не погодилися виконати пропозицію та грубо відмовили окупантам. Фраза «Русский военный корабль, иди на …» стала крилатою. По гарнізону було завдано інтенсивного ракетно-артилерійського удару, а після кількох годин бою російські окупанти захопили острів.

30 червня внаслідок проведеної української військової операції з нанесенням вогневих ударів ракетними та артилерійськими підрозділами по острову Зміїний росіяни після 126-денної окупації евакуювали залишки гарнізону. Втрата острова означала втрату росіянами контролю над частиною акваторії Чорного моря. 4 липня на острові Зміїний висадились українські військові та повернули на нього український прапор.

Історичні аналогії. Покровителем острова Зміїний вважається один із найвідоміших героїв грецької міфології – Ахілл. За давньогрецькою легендою, острів підняла з моря богиня Фетіда для свого сина Ахілла. Він же став і усипальницею героя, після загибелі в Трої.

Війни амазонок. Із захистом острова пов’язана легенда про те, як амазонки намагалися зруйнувати храм Ахілла. Войовниці на конях, яких привезли на кораблях, намагалися проникнути в святилище. Але Ахілл наслав божевілля на коней, які затоптали «десант» амазонок.

Перша світова війна. Німецький легкий крейсер «Бреслау» 12 червня 1917 р. підійшов до острова Зміїного, де був спостережний пост із російсько-румунським гарнізоном. Корабельні гармати відкрили вогонь по острову. Після 30 залпів головного калібру на Зміїному не залишилося жодної цілої будівлі. Висаджений десант захопив 11 полонених та підірвав дві гармати. Проте вже 20 січня 1918 року «Бреслау» підірвався на мінному полі біля острова Імброс і затонув зі значною частиною екіпажу.

Російсько-українська війна. Кораблі, які брали участь у захопленні Зміїного зазнали значних втрат. 3 квітня 2022 року фрегат «Адмірал Ессен» був підбитий біля Одеси ракетою берегового ракетного комплексу «Нептун». 14 квітня 2022 р. після ракетного удару був знищений флагман Чорноморського флоту Росії крейсер «Москва». Корабель класу «Василь Биков», який погрожував українцям на Зміїному, 6 березня 2022 року був підбитий вогнем української артилерії під Одесою та затонув (однак інформація ще уточнюється).

Таким чином, острів Зміїний є справжньою «ахіллесовою п’ятою» для загарбників, які гинуть, намагаючись взяти його силою. Так було з амазонками, крейсерами «Бреслау» та «Москва» так буде й з іншими. Ахілл – покровитель Чорного моря захищає його від ворогів, від легендарних часів – до сучасності. А допомагає йому в цьому ракетний комплекс «Нептун».

Греко-римські боги – за нас.

Ми обов’язково переможемо!

Слава Україні!