День української писемності та мови


День української писемності був запроваджений у 1997 році указом Президента. Це свято пов’язане зі вшануванням пам’яті Нестора-літописця. Історично вважається, що саме з цієї знакової постаті починається писемна українська мова, а в день української писемності прийнято покладати квіти до пам’ятника Нестора. Своєрідною традицією стало відкриття конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика..

Мова є джерелом спадщини народу, в якій можна віднайти історичну пам’ять, досвід поколінь та моральні цінності. Це те, що окреслює українців, як націю, а людина, яка спілкується державною мовою, дбає про розвиток та покращення держави.

 З нагоди свята пропонуємо ознайомитися з цікавими фактами про українську мову:

– українська мова одна з наймилозвучніших мов світу. 1934 року в Парижі на лінгвістичному конгресі українську мову визнали третьою з-поміж усіх мов (після французької та фарсі) за мелодійністю, лексичним і фразеологічним багатством, значними словотвірними можливостями, синтаксичною гнучкістю. На аналогічному форумі мовознавців у Швейцарії, де головними критеріями оцінки були евфонічна система мови та мелодійність, українську мову було названо другою після італійської;

– українська мова багата на зменшувальні форми;

– сучасна мова налічує близько 256 тисяч слів;

– перша згадка українських слів сягає 448 року: візантійський історик Пріск Панійський у таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України записав слова «мед» і «страва»;

– дослідники доводять, що чимало вживаних сьогодні українських слів та коренів були поширені ще в часи трипільської культури, про що свідчать топографічні назви, народні пісні сонцепоклонницьких часів.

Також цей день усі охочі можуть взяти участь в написанні Всеукраїнського радіо диктанту національної єдності, який, до речі, відбувся сьогодні о 10.45 у читальній залі нашого університету. На радіодиктант прийшли студенти зі всіх факультетів ЧНУ імені Петра Могили, викладачі, декани факультетів та інститутів, а також завітав ректор Леонід Павлович Клименко.