ЧНУ імені Петра Могили вітає з Різдвом Христовим!


Різдво – одне з найбільш очікуваних свят для християн. У цей день прийнято вибачати образи минулого, загадувати бажання, яке неодмінно здійсниться, а святкують Різдво 12 днів, до Водохреща. Вітати один одного в ці дні прийнято словами “Христос народився!” – “Славімо Його!”.

Напередодні Різдва Христового, 6 січня, український народ сідає за щедрий, але пісний стіл. Одна з головних традицій святкування Різдва – Святий Вечір. Після наведення порядків у будинку українці готують дванадцять святкових страв на честь дванадцяти апостолів. Традиційно перед Різдвом триває сорокаденний піст, який починається 28 листопада.

Пропонуємо ознайомитися з цікавими фактами про Різдво.

  1. За традицією на Святвечір має бути 12 пісних страв:кутя, вар, горох, капусняк, рибні страви, голубці, борщ, вареники, млинці, каша, пиріжки, гриби. Після вечері, яка тривала 3-4 години, кутю та деякі інші страви не прибирали зі столу, а залишали для духів, які будуть сідати за Святу вечерю вдруге. Для них також ставили склянку води та чистий рушник.
  2. Прикрашання ялинки насправді символ не Нового року, а Різдва. Вічнозелена рослина з давніх часів уособлювала вічне життя та відродження. А в християнській релігії її називали деревом Ісуса. Зірка на верхівці – не просто для краси, а символ Віфлеємської зірки. А змішання новорічних та різдвяних традицій сталося через заборону святкування Різдва в СРСР у 20-ті роки.
  3. Ялинкова куля – насправді стилізоване райське яблуко. Раніше ялинки прикрашали саме цим фруктом за аналогією до райського дерева. Потім до яблук почали додавати печиво. Гілки не витримували такої ваги, тож замість яблук вигадали скляні прикраси. Перша ялинкова куля з’явилася в Саксонії у XVI ст.
  4. Прикмети:«Якщо на Святвечір сніжна погода – буде врожай на хліб». Вважалося, що в цей день, останній перед Різдвом, снігопад – ознака процвітання господарства в новому році. А якщо у цей день мороз – у сім’ї буде злагода та любов.