Велика кількість випадків, історій про влучення снарядів в житлові будинки. Коли люди відпочивали, чи з самого рання. Одна секунда і ти залишився без житла.
Тому перша реакція – шок і втрата відчуття реальності. Однак, якщо ви вижили після обстрілу, а ваша квартира чи дім зруйновані, спробуйте якнайшвидше прийти до тями і зорієнтуватися, що робити далі.
Найголовніше – ви живі. Зараз вам необхідно знайти прихисток і засоби для існування. Більшість місцевих адміністрацій (сільські, міські ради, районні адміністрації тощо) вже виробили свої алгоритми дій щодо таких ситуацій. Звісно, йдеться про ті місцевості, в яких функціонує влада та не втрачено керування.
Тому спробуйте виробити поетапний план дій. Перше – зв’яжіться з місцевими органами влади та розв’яжіть найнагальніші проблеми: поселення, медична допомога, отримання засобів для існування. Ідеться також і про гроші, інколи це можливо. Але головне – забезпечте собі та своїй сім’ї прихисток на перший час. Це дасть можливість діяти далі.
Можливо також, що вас прихистять родичі, сусіди чи друзі – у наш час це зовсім не рідкість.
Після розв’язання питання з прихистком переходьте до наступного етапу дій. Ми живемо в правовій державі, тому без необхідного мінімуму юридичних дій не обійтися. Це не чиясь дурна забаганка, а так передбачає закон.
Тому вам необхідно зафіксувати як сам факт знищення чи пошкодження майна, так і розмір потенційних збитків. Хоча до війни в цьому плані ніхто не готувався, але алгоритм дій не особливо відрізняється від мирного часу.
На місце події (хоч це звучить дико, але це так називається юридичною мовою. – Ред.) необхідно викликати представників ДСНС та правоохоронців, які складуть відповідні документи.
Мабуть, багато хто бачив звіти Національної поліції, у яких вона повідомляє, що документує факти обстрілів – це не тому, що поліції нічого робити, а тому, що, по-перше, це докази для міжнародного суду над росією, а, по-друге, необхідна процедура для можливості отримати компенсацію постраждалим.
Представники ДСНС та Національної поліції задокументують сам факт руйнування та складуть відповідний акт (чи акти). Вам необхідно отримати його копію та зберігати для подальших дій.
Крім того, ретельно сфотографуйте та зніміть на відео наслідки руйнувань з різних ракурсів. Постарайтеся, щоб на фото була зафіксована дата (налаштування смартфонів і фотоапаратів це дозволяють). Важлива не кількість фото, а прив’язка до місцевості з різних ракурсів і чітке розуміння масштабу руйнувань.
Спробуйте скласти акт про руйнування з допомогою сусідів. Це не буде зайвим і в разі складання такого акту правоохоронцями, а за їх відсутності – тим паче. Чітко вкажіть повні прізвища, ім’я та по батькові тих, хто підписує цей акт та їхні координати, адресу самої події та дату складання акту.
Як уже зазначалося, у нас правова держава, то необхідно підтвердити факт володіння майном. Тобто те, що зруйнований будинок чи квартира належить саме вам, а не комусь іншому.
Набір доказів тут такий самий, як і в мирний час:
Це все має у вас бути на руках, тому спробуйте врятувати ці документи. Якщо є можливість – зробіть з них копії і зберігайте в іншому місці (в гаражі, на дачі, врешті, закопайте в землю, якщо у вас приватний будинок).
Тому варто пам’ятати, важливі документи потрібно зберігати в одному місці з легким доступом. Якщоваш будинок зруйнували потрібно все фіксувати та вікликати ДСНС. В країні багато випадків, що влада відновлювала та допомагала вотриманні житла, а також є волонтери та просто не байдужі люди, які допоможуть.
Софія Добровольська,
Студентка 448з групи ЧНУ імені Петра Могили