Новий сайт університету ×

Воєнний стан у журналістиці: які зміни відбулися?


24 лютого 2022 рік… Повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України. Усі гілки закону почали працювати за іншими правилами, журналістика не виключення. Напевно, найпершими хто звітує та повідомляє народ та світ про події, які розпочалися, – це журналісти.

На плечі журналістів лягла велика відповідальність, так як працівникам пера потрібно оперативно за дуже короткий час обробити та донести інформацію до населення, що і є прямим обов’язком журналіста.

З найпершим із чим зіштовхнулися журналісти це обмеження доступу до інформації, а особливо на місцях трагедій та в зоні бойових дій.

Насамперед, обмеження на розповсюдження інформації розповсюджується на поширення інформації про сили та засоби оборони країни. Наказ головнокомандувача Збройних сил України від 03.03.2022 №73 «Про організацію взаємодії між Збройними силами України, іншими складовими сил оборони та представниками засобів масової інформації на час дії правового режиму воєнного стану» визначає перелік інформації, яка обмежується до оприлюднення.

Додаток 2 до цього наказу містить Перелік інформації яка може негативно вплинути на хід війни та надати деяку перевагу ворогу.

Зокрема, до такої інформації належить: Найменування військових частин (підрозділів) та інших військових об’єктів в районах виконання бойових (спеціальних) завдань, географічні координати місць їх розташування, чисельність особового складу військових частин (підрозділів), кількість озброєння та бойової техніки, матеріально-технічних засобів, їх стан та місця зберігання, описи, зображення та умовні позначки, які ідентифікують або можуть ідентифікувати об’єкти, інформація щодо операцій (бойових дій), які проводяться або плануються, інформація щодо системи охорони та оборони військових об’єктів та засобів захисту особового складу, озброєння та військової техніки, які використовуються (крім тих, які видимі або очевидно виражені), і т.д..

Тому журналістам варто корегуватися Конституцією України, а також висвітлювати події які можуть привести до летальних наслідків, тільки після заяв офіційних джерел: Державна служба з надзвичайних ситуацій, місцевих органів влади, війського-цивільних адміністрацій, тощо.

Закон України «Про надання додаткових гарантій захисту журналістам, які працюють у районах ведення воєнних (бойових) дій». Набув чинності 1 серпня 2022 року. ЗМІ зобов’язані забезпечувати своїх працівників засобами захисту від уражень вогнепальної зброї, осколкових уражень, а також медичними аптечками. Крім того, закон передбачає обов’язкове страхування журналістів коштами роботодавця на випадок поранень від час висвітлення перебігу війни та подій на окупованих територіях.

Як висновок, журналісти працювали та працюють в дуже напружених та гарячих точках. Та в деяких моментах є обмеження у висвітленні та у допуску до інформації. Тому журналісту варто керуватися Конституцією України та журналістською етикою, з питань висвітлення подій в зоні бойових дій та надзвичайних ситуаціях.

 Софія Добровольська,

 Студентка 448з групи ЧНУ імені Петра Могили