Новий сайт університету ×

Внесок науковців кафедри управління земельними ресурсами у нашу перемогу


 Українські вчені-ґрунтознавці вносять посильний внесок у нашу Перемогу. Було проведено дослідження щодо впливу військових дій на ґрунти та процедури відновлення ґрунтів. Це було висвітлено у колективній монографії «Концептуальні підходи до відновлення ґрунтів, що постраждали від збройної агресії». Співробітники кафедри управління земельними ресурсами, зокрема професор Сергій Чорний, описали в цій публікації проблему зміни в постраждалих районах вітро-ерозійної ситуації.

Військові дії в практично безлісій степовій зоні України так чи інакше стосуються лісосмуг. Саме в лісосмугах будуються лінії оборони з траншеями, бліндажами, тунелями, для облаштування яких використовується деревина лісосмуг. Лінії оборони в лісосмугах піддаються найбільш інтенсивному артилерійському та ракетному вогню та є об’єктами штурмових дій, що ймовірно приводить до різного ступеня деградації лісових смугових насаджень.

Порівняльний аналіз супутникових зображень Sentinel-2 2021 та 2023 років у зоні бойових дій показав, що лінійні лісові насадження в результаті військових дій переходять з категорії «густий рослинний покрив» та «середній рослинний покрив» у категорію «розріджений рослинний покрив» та в поверхні з лише чагарниковою рослинністю та із залишками дерев. А отже лісосмуги, які розташовані упоперек напрямку панівних вітрів, можуть або обмежено виконувати ґрунтозахисні функції, або вони взагалі не здатні протидіяти вітровій ерозії. Втрата лісосмугами протиерозійних властивостей в результаті військової деградації призводить до помітного зростання вітро-ерозійної небезпеки території, що часто перевищує допустимі норми ерозії і в перспективі призведе до деградації ґрунтів та зниження їх родючості.

Такі дослідження будуть корисними для фермерів, меліораторів та екологів, всім іншим фахівцям, які переймаються проблемами збереження родючості українських ґрунтів.